Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Dwie pamięci flash USB DT Exodia M, jedna z zieloną nasadką, druga z czerwoną, leżące na krawędzi biurka, w tle osoba korzystająca z laptopa

Jak korzystać z pamięci flash USB podłączonej do komputera z systemem Windows

Co to jest pamięć USB?

Pamięć USB, określana również jako pamięć flash lub pendrive, to małe, przenośne urządzenie, które podłącza się do portu USB w komputerze. Pamięci USB są powszechnie wykorzystywane do przechowywania plików, tworzenia kopii zapasowych danych i przenoszenia plików między urządzeniami. Pamięci USB są dostępne w wersjach o różnych pojemnościach i z różnymi złączami o unikalnym kształcie. Korzystanie z pamięci USB może się różnić w zależności od rodzaju komputera, do którego chcemy ją podłączyć. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się, jak korzystać z pamięci USB w systemie Windows.

Czy posiadana pamięć USB jest zgodna z moim komputerem?

Zbliżenie na hub USB Nucleum podłączony do laptopa na biurku wraz z pamięciami USB i kartami pamięci do różnych portów

Korzystając z pamięci USB po raz pierwszy, należy sprawdzić, czy jest ona zgodna z portami USB w danym komputerze. Większość z nas bez problemu rozpoznaje złącze USB-A: duże, o prostokątnym kształcie, które można podłączyć tylko w jeden sposób. Jednak w najnowszych komputerach z systemem Windows coraz częściej zamiast portu USB-A występuje znacznie mniejszy, owalny port USB-C.

Jeśli Twój komputer z systemem Windows ma tylko port USB-C, a pamięć USB jest wyposażona w złącze typu USB-A, możesz zaopatrzyć się w adapter USB-A/USB-C lub nie wydając wiele, kupić nową pamięć ze złączem USB-C.

Jak podłączyć pamięć USB?

Jeśli posiadasz pamięć USB zgodną ze swoim komputerem z systemem Windows, wsuń ją do portu USB komputera. Porty znajdują się zwykle z boku laptopa oraz z przodu lub z tyłu komputera stacjonarnego. Jeśli korzystasz z portu USB-A, upewnij się, że wkładasz pamięć USB we właściwy sposób, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Przy pierwszym podłączeniu pamięci USB do komputera, system Windows zainstaluje oprogramowanie sterownika niezbędne do korzystania z pamięci. Następnie powinno wyświetlić się okno dialogowe. Wybierz opcję „Otwórz folder, aby wyświetlić pliki”. Jeśli okno dialogowe się nie pojawi, można spróbować ponownie podłączyć pamięć lub otworzyć Eksplorator plików i wybrać pamięć USB (w systemie Windows jest to „dysk USB”).

Jak sformatować pamięć USB w systemie Windows 10?

Większość pamięci flash USB jest wstępnie sformatowana. Jeśli pamięć ma do 32GB pojemności, wykorzystywany jest system plików FAT32. Jeśli pojemność pamięci przekracza 32GB (w przypadku grup pojemności pamięci flash USB firmy Kingston są to urządzenia pamięci o pojemności 64GB i większej), używany jest system plików exFAT. System FAT32 jest ograniczony do maksymalnie 32GB pojemności, dlatego w urządzeniach pamięci o większej pojemności nie będzie dostępna opcja formatowania w tym systemie.

Po podłączeniu pamięci flash USB do komputera można kopiować i przenosić pliki, sformatować pamięć lub zmieniać nazwę dysku. Aby zmienić nazwę dysku, otwórz Eksplorator plików i kliknij opcję „Ten komputer” w lewym okienku. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB i wybierz opcję „Zmień nazwę”. NTFS to standardowy format dla dysku rozruchowego systemu Windows, jednak zastosowanie systemu plików exFAT lub FAT32 pozwala na korzystanie z pamięci USB zarówno w komputerach Mac, jak i z systemem Windows. Można zatem zachować system exFAT lub FAT32, aby pamięć współpracowała z komputerem Mac, lub sformatować ją w systemie plików NTFS. Aby sformatować pamięć w systemie NTFS, otwórz Eksplorator plików i kliknij opcję „Ten komputer” w lewym okienku. Potem kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB i wybierz opcję „Formatuj”, a następnie „NTFS”. Pamiętaj, że wszelkie dane zapisane w pamięci zostaną usunięte, dlatego upewnij się, że masz ich kopię zapasową.

Jeśli pamięć flash USB została sformatowana do komputera Mac (AFS+), ale chcesz używać jej w komputerze PC, musisz sformatować ją w systemie plików exFAT, FAT32 lub NTFS. Pamiętaj jednak, że wszelkie dane zapisane w pamięci zostaną usunięte.

Po sformatowaniu pamięć USB powinna być gotowa do pracy. Aby wyświetlić jej zawartość, otwórz Eksploratora plików i wybierz dysk USB z listy w okienku po lewej stronie.

Jak używać pamięci USB?

Po uzyskaniu dostępu do pamięci USB w komputerze z systemem Windows można używać jej podobnie jak każdego innego folderu w komputerze.

  • Można zapisywać dokumenty bezpośrednio w pamięci USB.
  • Można kopiować pliki do pamięci USB i z pamięci do komputera. (Należy pamiętać, że podczas kopiowania pliki zostaną zduplikowane).
  • Można także usunąć plik z pamięci USB, przeciągając go do kosza. Powinno wyświetlić się okno dialogowe. Kliknij przycisk „Tak”, aby potwierdzić chęć trwałego usunięcia pliku i zwolnienia miejsca w pamięci USB. (Jeśli okno dialogowe nie wyświetli się automatycznie, kliknij prawym przyciskiem myszy kosz, a następnie opcję „Właściwości” i zaznacz pole „Wyświetl okno dialogowe potwierdzające usuwanie”).

Jak usunąć pamięć USB?

Po zakończeniu korzystania z pamięci USB ważne jest prawidłowe usunięcie urządzenia z komputera z systemem Windows, aby uniknąć uszkodzenia plików. Można to zrobić, klikając małą strzałkę po prawej stronie paska zadań, wybierając ikonę USB i klikając opcję „Wysuń” w menu podręcznym dla danego dysku USB lub klikając prawym przyciskiem myszy dysk USB i wybierając opcję „Wysuń”.

Zewnętrzne urządzenia pamięci, takie jak pamięci USB i dyski SSD, to świetny sposób na przenoszenie plików, tworzenie kopii zapasowych ważnych dokumentów czy zapewnienie komputerowi z systemem Windows dodatkowych zasobów pamięci do uruchamiania aplikacji i grania w gry.

#KingstonIsWithYou

Widok z tyłu na parę siedzącą na sofie w salonie i oglądającą telewizję; mężczyzna trzyma pilota zdalnego sterowania

Jak wykorzystać stary dysk SSD jako zewnętrzny dysk do przechowywania danych

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły