Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Dysk SSD i dysk HDD dla porównania

Różnica między dyskami SSD i HDD

Czarno-białe zdjęcie dysku twardego

Dyski SSD i HDD zasadniczo umożliwiają to samo: przechowywanie danych aplikacji, plików osobistych oraz systemów rozruchowych. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie starego komputera stacjonarnego lub laptopa albo wybierasz dysk do nowego komputera, serwera lub systemu, skąd masz wiedzieć, jaki dysk wybrać? Czy powinien to być dysk półprzewodnikowy (SSD), czy dysk twardy (HDD)?

Zacznijmy od tego, że każdy z nich jest zbudowany w zupełnie inny sposób. Dyski SSD wykorzystują technologię pamięci nieulotnej o nazwie NAND flash i nie potrzebują zasilania do przechowywania danych.

Od połowy lat pięćdziesiątych w komputerach stosuje się dyski twarde (HDD) z obracającymi się talerzami magnetycznymi. Wykorzystują one ruchome głowice, które odczytują i zapisują dane na obracających się talerzach lub dyskach. Dyski twarde to urządzenia mechaniczne z wieloma ruchomymi częściami, które są bardziej narażone na awarie sprzętowe i uszkodzenia spowodowane warunkami otoczenia, takimi jak wysoka lub niska temperatura, wstrząsy i wibracje.

2,5-calowy dysk SSD KC600 firmy Kingston

Dyski SSD nie podlegają ograniczeniom rozmiaru i kształtu, jakie dotyczą dysków twardych. Talerze dysków twardych są okrągłe, co oznacza, że dostęp do danych przechowywanych w pobliżu zewnętrznej krawędzi jest szybszy niż do tych, które znajdują się bliżej środka nośnika. W przypadku dysku SSD nie ma znaczenia, gdzie dane znajdują się na dysku, ponieważ dostęp do wszystkich jego obszarów jest taki sam. Wydajność dysku twardego jest mniejsza również z powodu fragmentacji danych. Z biegiem czasu system operacyjny zmienia kolejność danych na dysku twardym, co spowoduje fragmentację danych plików, które zatracają swoją ciągłość. Gdy pliki są pofragmentowane, przy odczytywaniu danych następuje spadek wydajności. Zjawisko to nie wpływa znacząco na wydajność działania dysku SSD.

Grafika przedstawiająca rozświetlone linie z efektem rozmycia charakterystycznym dla ruchu, które ilustrują dużą prędkość

A co z szybkością?

Na pomiar szybkości dysku wpływa wiele czynników. Jednak wielu recenzentów w publikacjach technicznych stwierdziło, że dyski SSD są szybsze. Na przykład gdy porównuje się wydajność odczytu losowego, dyski SSD mogą być o ponad 20 000% szybsze niż wysokowydajne dyski twarde.

Nawet w przypadku nowych zestawów komputerowych po wymianie tradycyjnego dysku twardego na dysk SSD można zauważyć znaczną poprawę wydajności. Na przykład podstawowe dyski SSD firmy Kingston działają dziesięciokrotnie szybciej niż obrotowe dyski twarde, zapewniając szybszy dostęp do programów i aplikacji.

Jeśli zastanawiasz się, czy można przenieść dane lub system operacyjny z dysku twardego na dysk SSD, odpowiedź brzmi „tak”. Niektórzy producenci (w tym firma Kingston) oferują dyski SSD w zestawach modernizacyjnych, które zawierają wszystko, co jest potrzebne do wymiany dysku twardego w notebooku lub komputerze stacjonarnym na dysk SSD – w tym również oprogramowanie.

Podsumowując: jeśli Twoją podstawową potrzebą jest przechowywanie standardowych danych (tj. zdjęć, filmów i innych danych, do których nie jest wymagany zbyt częsty dostęp) w ilości liczonej w terabajtach – najlepszym wyborem będą tradycyjne dyski twarde. Jeśli jednak ważna jest wydajność i szybkość, lepiej sprawdzą się dyski SSD. Chociaż początkowo dyski SSD były znacznie droższe niż dyski twarde, różnica kosztów zmniejszyła się wraz ze wzrostem produkcji nośników SSD i ich pojemności.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły