Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Jasnoniebieska ilustracja – wektorowa klepsydra z cyfrowych linii sieci i trójkątów na ciemnoniebieskim tle

Jak pamięć i pamięć masowa wspomagają cyfrową ewolucję

#KingstonCognate przedstawia Rafaela Blooma

Zdjęcie Rafaela Blooma

Rafael jest wysokiej klasy specjalistą w dziedzinie produktów technologicznych, komunikacji marketingowej i rozwoju biznesu. Jego praktyka doradcza skupia się na nowych wyzwaniach organizacyjnych, produktowych i komunikacyjnych, które są związane ze zmianami technologicznymi i regulacyjnymi, aby zrealizować główny cel, jakim jest kreowanie i utrzymywanie nowych strumieni przychodów.

Ta bardzo zróżnicowana praca wymaga merytorycznej wiedzy w dziedzinie zarządzania informacjami i zapewnienia zgodności z przepisami przy projektowaniu, ochronie poufności danych i korzystaniu z nowych technologii, takich jak AdTech, technologia mobilna 5G, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Cyfrowa ewolucja: stąd biorą się wspomnienia

Zacznę od pytania: jaka jest różnica między pamięcią a pamięcią masową?

Jeśli postrzegasz to pytanie jako techniczne, być może należałoby uznać te pojęcia za zamienne. Z pewnością nakładają się one na siebie. Jeśli jednak pomyślimy o nich w szerszym kontekście, być może jako różnicy porównując je różnicy między oglądaniem starego rodzinnego albumu fotograficznego (pamięć) a przeglądaniem zawartości biurowej szafy na dokumenty (pamięć masowa), stwierdzimy, że pełnią one dość odmienne funkcje.

Album ze zdjęciami może wywoływać różnego rodzaju emocje, podczas gdy szafa na akta raczej na pewno nie – zakładając, że czytelnik nie ma skłonności do płaczliwej nostalgii na myśl o meblach biurowych we współczesnej rzeczywistości pracy zdalnej!

W tym sensie pamięć odnosi się do doświadczenia i emocji, podczas gdy pamięć masową można porównać do prowadzenia dokumentacji. Obie funkcje są oczywiście ważne.

Pamięć na przełomie wieków

Moduły pamięci Kingston na szarym tle z odbiciem poniżej

Coraz wyraźniejsze rozróżnienie między pamięcią masową a pamięcią do serwerów w dużym stopniu wyjaśnia, w jaki sposób nasze doświadczenie technologiczne zmieniło się radykalnie od czasu, gdy w latach 80. XX wieku pojawiły się w naszym życiu komputery. Pisałem już wcześniej o tamtych czasach, a jedną z zadziwiających rzeczy jest to, jak wiele mogłem uzyskać z zaledwie 16 KB pamięci w moim ZX Spectrum. Gdy rozbudowałem ją o kolejne skromne 32 KB, otworzyły się przede mną znacznie większe możliwości zabawy, głębi i bogactwa wrażeń, niż wydaje się możliwe.

Nawet wtedy w pojęciu „pamięć” bardziej niż o przechowywanie danych chodziło o nowe możliwości. Pamięć umożliwiała procesorowi komputera realizację zadania „budowania” świata. Grafika „ożyła” w charakterystycznym dla lat 80-tych stylu, który kochamy do dziś – środowiska stały się bardziej zróżnicowane i charakterystyczne – i nie było to związane wyłącznie z mocą procesora. Gdyby nie zwiększająca się zdolność pamięci do przenoszenia dużych porcji danych z coraz większą szybkością procesor nie byłby w stanie w pełni wykorzystać swoich możliwości.

Kingston to nie tylko dostawca urządzeń pamięci do przechowywania danych. #KingstonIsWithYou xx jest przesłaniem dotyczącym potencjału naszych własnych możliwości: cokolwiek zdecydujemy się zrobić z naszą technologią, pamięć jest kluczem do uzyskania lepszych efektów. Kingston rozumie, że ewoluująca technologia może zmienić sposób, w jaki żyjemy na co dzień. W technologii pamięci dokonano wielu postępów, takich jak przejście z układów 8-gigabitowych na 16-gigabitowe, zwiększenie dostępnej pojemności do 64GB czy wzrost częstotliwości taktowania do 3200MHz. Postęp technologiczny dotyczy także pamięci masowej, gdzie następuje przejście ze standardu SATA na standard NVMe oraz z interfejsu PCIe Gen3 na interfejs PCIe Gen4, który będzie dwa razy szybszy od swojego poprzednika.

Technologiczna podróż w czasie

Najbardziej widoczne jest to w digitalizacji mediów, kultury i sztuki, gdzie w ciągu zaledwie kilku lat dokonała się wielka rewolucja. Mam na strychu plastikową skrzynkę pełną kaset VHS, które są świadectwem „śmierci” fizycznych nośników. Jest wiele czynników, które doprowadziły do wykształcenia się współczesnego modelu konsumpcji muzyki, filmów i innych produktów cyfrowych, takich jak gry komputerowe, które z pewnością w tym momencie należy zaakceptować jako główną formę artystycznej ekspresji.

Zarys twarzy sztucznej inteligencji z płytką drukowaną i „przepływem” danych kodu binarnego na niebieskim tle

Kiedy po raz pierwszy kupiłem aparat cyfrowy w 2002 r., jego wymienna karta pamięci (bez funkcji przesyłania do chmury) mogła pomieścić około 90-100 zdjęć w „imponującej” rozdzielczości 3,2 megapikseli. Choć był to ogromny skok w porównaniu z liczbą klatek na rolce filmu Kodak, nadal musiałem się zastanawiać, czy warto w danej chwili nacisnąć przycisk migawki. Oczywiście dziś za pomocą telefonu komórkowego średniej klasy, bez potrzeby korzystania z osobnego aparatu fotograficznego, można nagrywać filmy w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Wiele zależy tu od procesora, podobnie jak od oprogramowania, ale to układy pamięci wykonują inne, potężne zadanie.

Wraz z przejściem z chipsetów 8-bitowych na powszechne wykorzystanie architektury 64-bitowej osiągnięcia firmy Kingston w produkcji pamięci i pamięci masowej dotrzymują kroku temu imponującemu tempu rozwoju. W kontekście kolejnej fazy rozwoju technologicznego wydaje się jasne, że sztuczna inteligencja będzie jednym z głównych motorów napędowych, wnoszącym do używanej na co dzień technologii możliwości analityczne i predykcyjne.

Technologia wspierająca przyszłość

Podobnie jak układy scalone zostały zoptymalizowane pod kątem określonych zastosowań, takich jak procesory komputerowe, a dedykowane karty graficzne czy kontrolery na potrzeby maszyn przemysłowych, tak osiągnięcie wysokiej sprawności sztucznej inteligencji wymaga zastosowania wysokowydajnej pamięci i pamięci masowej. Kingston już teraz jest liderem w dziedzinie pamięci i pamięci masowej, która spełnia wymagania sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego i Internetu rzeczy (IoT).

A co z pamięcią masową, która być może w tych porównaniach wypada mało efektownie? Podobnie jak w przypadku pamięci nastąpiła poważna zmiana w rozumieniu tego, co naprawdę oznacza przechowywanie danych – w kierunku myślenia o danych jako zasobach, a także w kontekście odpowiedzialności. Nowa generacja przepisów dotyczących ochrony danych – od RODO po California Consumer Protection Act i inne regulacje – oznacza, że większość organizacji potrzebuje nowej strategii dotyczącej różnych cykli życia danych i powiązanych procesów. Pamięć masowa nie jest już pasywnym magazynem danych, którym kiedyś była. Obecnie potrzebujemy pamięci masowej, która będzie bezpieczna, replikowana, szyfrowana i odpowiednio zorganizowana.

Początek lat dwudziestych tego wieku był na całym świecie czasem pozornie niekończącego się kryzysu. Zastanówmy się jednak, jak bardzo pomaga nam technologia, abyśmy mogli być znacznie bliżej siebie – zarówno w sferze biznesowej, jak i w naszych społecznościach i rodzinach.

Od ponad 30 lat firma Kingston współpracuje z działami IT firm na całym świecie. Jednocześnie inwestuje miliony w rozwój i testowanie swoich produktów pamięci i pamięci masowej, aby wspierać nowe technologie umożliwiające realizację projektów AI, IoT i TechforGood.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły