Porównanie korporacyjnych i klienckich dysków SSD
W coraz większej liczbie korporacyjnych centrów danych, w których wymagana jest wysoka przepustowość przesyłania danych oraz małe opóźnienia wykonywania transakcji, bazujących dotychczas na tradycyjnych dyskach twardych (HDD) występują wąskie gardła wydajności. W związku z tym ich operatorzy rozważają użycie dysków półprzewodnikowych (SSD) jako pamięci masowej w celu zwiększenia wydajności, efektywności i niezawodności centrów danych oraz zmniejszenia ogólnych kosztów utrzymania (OpEx).
Na początku rozważań na temat różnic między klasami dysków SSD należy rozróżnić dwa kluczowe komponenty dysku SSD, czyli kontroler pamięci masowej flash (zwany w uproszczeniu „kontrolerem dysku SSD”) oraz nieulotną pamięć flash NAND służącą do przechowywania danych.
Obecnie dyski SSD i pamięci flash NAND są używane w trzech głównych grupach produktów:
- urządzeniach konsumenckich (tabletach, aparatach fotograficznych, telefonach komórkowych);
- urządzeniach klienckich (netbookach notebookach, ultrabookach, AIO, osobistych komputerach stacjonarnych) i rozwiązaniach osadzonych/przemysłowych (kioskach z grami, systemach specjalizowanych, cyfrowych systemach informacyjnych);
- urządzeniach korporacyjnych (środowiskach HPC, serwerach w centrach danych).
Wybór urządzenia pamięci masowej SSD odpowiedniego dla korporacyjnego centrum danych może być długim i skomplikowanym procesem obejmującym poznanie specyfikacji i dokonanie kwalifikacji produktów różnych typów pochodzących od różnych producentów. Jest to spowodowane tym, że nie wszystkie dyski SSD i pamięci flash NAND są sobie równe.
Dyski SSD są produkowane w taki sposób, aby można je było z łatwością wdrażać jako zamienniki lub uzupełnienie dysków twardych (HDD) wyposażonych w obrotowe talerze magnetyczne. Są one dostępne w obudowach o różnych rozmiarach, w tym 2,5 cala, i obsługują różne protokoły komunikacyjne/interfejsy, w tym Serial ATA (SATA) i Serial Attached SCSI (SAS) oraz nowszy PCIe, umożliwiające przesyłanie danych do i z procesorów serwera.
Jednak łatwość wdrożenia nie stanowi gwarancji, że wszystkie dyski SSD będą nadawać się do długotrwałej eksploatacji w zastosowaniach korporacyjnych. Koszty wyboru nieodpowiednich dysków SSD często mogą przekroczyć początkowe oszczędności i zniwelować korzyści wynikające ze wzrostu wydajności, ponieważ takie dyski mogą zużywać się przedwcześnie z powodu dużej liczby operacji zapisu, oferować znacznie niższą od oczekiwanej ciągłą wydajność zapisywania danych w okresie eksploatacji albo wprowadzać dodatkowe opóźnienia do działania macierzy, co z kolei powoduje szybką konieczność ich wymiany.
Poniżej zostaną omówione trzy główne cechy odróżniające od siebie korporacyjne i klienckie dyski SSD. Te informacje pomogą podjąć odpowiednie decyzje dotyczące zakupu, gdy nadejdzie czas wymiany lub rozbudowy pamięci masowej korporacyjnego centrum danych.