Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Pamięć serwerowa Kingston w szafie serwerowej

Modernizacja serwera a zakup najnowszej platformy

#KingstonCognate przedstawia Simona Bestemana

Zdjęcie Simona Bestemana – konsultanta ds. usług internetowych i centrów danych

Mający francusko-holenderskie pochodzenie Simon Besteman jest weteranem w branży ICT i centrów danych. Jego atutem jest ponad 20-letnie doświadczenie w pracy dla dostawców usług internetowych (ISP) i operatorów centrów danych. Był także konsultantem ds. zarządzania w różnych organizacjach. Simon zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla w międzynarodowych firmach, odpowiadając w nich za obszary usług, sprzedaży i marketingu, zarządzania operacyjnego i rozwoju strategicznego.

Obecnie Simon jest dyrektorem zarządzającym Dutch Cloud Community – holenderskiego zrzeszenia dostawców hostingu. Jako czołowy przedstawiciel branży często wypowiada się na swoim blogu w sprawach przemysłu i polityki, występuje jako mówca na kongresach i konferencjach, a także uczestniczy w posiedzeniach okrągłego stołu rządu holenderskiego dotyczących zagadnień telekomunikacji, działalności centrów danych i regulacji w obszarze Internetu. Zasiada także w zarządach różnych organizacji branżowych, skupiając się na kwestiach edukacji, zatrudnienia i zarządzania.

Możliwości modernizacji sprzętu serwerowego

W obszarze centrów danych i infrastruktury IT mamy ostatnio do czynienia z wyjątkowym zbiegiem okoliczności. Inflacja, rosnące koszty energii i długi czas oczekiwania na dostawy nowych serwerów spowodowały, że wielu operatorów centrów danych i dostawców usług w chmurze wstrzymało lub całkowicie anulowało projekty rozbudowy.

Jednak obecne wyzwania związane z kosztami i dostępnością nowego sprzętu, w połączeniu z wysokimi opłatami za energię i trudnościami w pozyskaniu niektórych komponentów, mogą być dla centrów danych i użytkowników dobrą okazją do sprawdzenia, czy można uzyskać więcej z posiadanego sprzętu.

Biorąc pod uwagę wysokie ceny nowych platform i dodatkowe koszty zakupu nowych procesorów i systemów chłodzenia, korzystniejszym wyborem może okazać się inwestycja w modernizację posiadanych zasobów. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na modernizację jako opcję bardziej opłacalną i przyjazną dla środowiska niż na zakup najnowszej platformy. W naszym artykule omawiamy dostępne możliwości i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Wydłużenie żywotności poprzez modernizację pamięci

Przed przystąpieniem do modernizacji ważne jest zidentyfikowanie wąskich gardeł wydajności obecnej konfiguracji dla danego zastosowania. Jednym z nich może być wykorzystanie pamięci.

Pamięć serwerowa Kingston zainstalowana w szafie serwerowej

Warto pamiętać, że całkowite zapełnienie gniazd pamięci może mieć negatywny wpływ na jej przepustowość. Wydajność pamięci to zawsze kompromis między szybkością a pojemnością. Można to porównać do drogi, po której poruszają się ciężarówki przewożące dużą ilość towarów z małą prędkością oraz samochody sportowe o wysokich osiągach, które mają mało miejsca na bagaż, ale mogą poruszać się z dużą prędkością.

Model procesora i platforma serwerowa, a także sposób, w jaki moduły pamięci są rozmieszczone w serwerze, mogą mieć wpływ na przepustowość. W większości przypadków większą przepustowość pamięci można uzyskać, podłączając tylko jeden moduł DIMM na kanał (1DPC). Dodanie drugiego modułu DIMM na kanał często powoduje obniżenie taktowania pamięci. Jednak to niewystarczająca pojemność pamięci w systemie może mieć większy wpływ na wydajność niż mniejsza przepustowość pamięci.

Jeśli serwery mają wolne gniazda pamięci, zainstalowanie dodatkowych modułów pamięci lub modernizacja z wykorzystaniem modułów o większej przepustowości (takich jak DDR4 3200MT/s) może wpłynąć na zwiększenie wydajności. Ważne jest jednak, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta systemu dotyczącymi rozmieszczenia pamięci. Pozwoli to uzyskać optymalną wydajność i ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów ze stabilnością lub zgodnością.

Najważniejsze kwestie dotyczące modernizacji serwerów

Przed modernizacją sprzętu należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Sprawdzić, czy przy normalnym obciążeniu następuje pełne wykorzystanie zasobów pamięci. Jeśli tak, a w serwerach są jeszcze wolne gniazda pamięci, warto rozważyć zainstalowanie dodatkowych modułów pamięci (DIMM).
  • Wymiana używanych modułów pamięci na nowe o większej przepustowości (np. DDR4 2400MT/s na DDR4 3200Mt/s) może również zapewnić wzrost wydajności – zależnie od zastosowania i przy założeniu, że procesor i system hosta obsługują większą przepustowość pamięci.
  • Jeśli za „wąskie gardło” nie odpowiada pamięć, lecz pamięć masowa, rozwiązaniem może być modernizacja tej drugiej. Jeśli obecna konfiguracja pamięci masowej wykorzystuje tylko dyski twarde, warto rozważyć zastosowanie dysków SSD aby uzyskać lepszą wydajność.

Pamięć masowa to klucz do wydłużenia żywotności serwerów

Dysk Kingston DC1500M zainstalowany w szafie serwerowej

Jednak wymiana wszystkich dysków twardych może być nieodpowiednia lub zbyt kosztowna dla danego zastosowania. Być może wystarczy zastosować dyski SSD SATA do buforowania oraz dyski twarde do długotrwałego przechowywania dużych ilości danych (znów będzie zależeć to od zastosowania).

Wymiana dysków twardych na dyski SSD SATA jest łatwa, ponieważ korzystają one z tego samego interfejsu i protokołu komunikacyjnego (AHCI). Kiedy jednak w grę wchodzi zastosowanie dysków SSD PCIe NVMe , należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Sprawdzić, czy płyta główna i system operacyjny obsługują standard NVMe (większość komputerów i systemów operacyjnych wprowadzonych na rynek po 2015 r. jest do tego przystosowana fabrycznie).
  • Znaleźć odpowiedni dysk SSD z właściwym złączem i w formacie pasującym do gniazda PCIe NVMe. Obecnie dość popularnym rozwiązaniem są 2,5-calowe dyski SSD PCIe NVMe ze złączem U.2 (np. Kingston DC1500M). Nośniki tego formatu pasują do kilku modeli serwerów różnych producentów. Warto jednak pamiętać, że 2,5-calowe dyski SSD U.2 mają różne grubości: 7mm lub 15mm. Należy więc upewnić się, że nośnik zmieści się we wnęce serwera.
  • Jeśli serwer nie ma wnęki na dyski SSD U.2 NVMe, rozwiązaniem może być wymiana istniejącej wnęki na dyski SATA/SAS na wnękę odpowiednią dla dysków SSD NVMe. W takim przypadku należy rozważyć wymianę klatki na dyski (jeśli posiadane lub docelowe dyski SSD U.2 nie mieszczą się w istniejącej) oraz płyty montażowej na taką, która jest wyposażona w port/złącze dla dysków SSD U.2, kontroler RAID oraz kabel łączący płytę montażową z kontrolerem.

Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość usług (stabilność IOPS i niskie opóźnienia), lepiej jest wykorzystać dyski SSD PCIe NVMe do buforowania lub do pełnych pul pamięci. Różnica w wydajności między dyskami SSD SATA AHCI a dyskami PCIe NVMe jest imponująca i może mieć decydujące znaczenie w przypadku obciążeń roboczych i zastosowań wrażliwych na opóźnienia, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, bazy danych do przetwarzania transakcji online (OLTP), analiza dużych zbiorów danych, przetwarzanie w chmurze, operacyjne bazy danych (ODB), aplikacje bazodanowe czy hurtownie danych. Więcej informacji na temat technologii NVMe znajdziesz w artykule Korzyści dla przedsiębiorstw związane z technologią NVMe.

Modernizacja i odpowiednia konserwacja

Oprócz modernizacji pamięci lub pamięci masowej można podjąć także inne działania, aby wydłużyć żywotność serwera. Choć wydają się one oczywiste, nie są przez to mniej ważne! Regularna konserwacja, polegająca m.in. na czyszczeniu serwera, sprawdzaniu, czy nie gromadzi się w nim kurz oraz aktualizowaniu oprogramowania i sterowników serwera, ma istotne znaczenie zarówno dla jego wydajności, jak i żywotności. Ważne jest także monitorowanie wydajności i wykorzystania serwera, aby mieć pewność, że działa on na optymalnym poziomie.

W ramach usługi Zapytaj Eksperta specjaliści z firmy Kingston służą pomocą w określeniu najlepszego rozwiązania pamięci lub pamięci masowej dla istniejącej konfiguracji sprzętowej.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły