Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Moduły pamięci Kingston w serwerze

Jak wybrać pamięć do serwera

#KingstonCognate przedstawia Simona Bestemana

Zdjęcie Simona Bestemana – konsultanta ds. usług internetowych i centrów danych

Mający francusko-holenderskie pochodzenie Simon Besteman jest weteranem w branży ICT i centrów danych. Jego atutem jest ponad 20-letnie doświadczenie w pracy dla dostawców usług internetowych (ISP) i operatorów centrów danych. Był także konsultantem ds. zarządzania w różnych organizacjach. Simon zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla w międzynarodowych firmach, odpowiadając w nich za obszary usług, sprzedaży i marketingu, zarządzania operacyjnego i rozwoju strategicznego.

Obecnie Simon jest dyrektorem zarządzającym Dutch Cloud Community – holenderskiego zrzeszenia dostawców hostingu. Jako czołowy przedstawiciel branży często wypowiada się na swoim blogu w sprawach przemysłu i polityki, występuje jako mówca na kongresach i konferencjach, a także uczestniczy w posiedzeniach okrągłego stołu rządu holenderskiego dotyczących zagadnień telekomunikacji, działalności centrów danych i regulacji w obszarze Internetu. Zasiada także w zarządach różnych organizacji branżowych, skupiając się na kwestiach edukacji, zatrudnienia i zarządzania.

Pamięć jest kluczowym elementem każdego systemu, a niewłaściwa konfiguracja może drastycznie wpłynąć na wydajność systemu i aplikacji.

Przed podjęciem decyzji o tym, jak skonfigurować serwer, jakiego typu pamięci użyć oraz ile zainstalować jej modułów, należy zrozumieć znaczenie dokonywanych wyborów. W przeciwnym razie efektem może być rozczarowująca wydajność, wyższe niż spodziewane zużycie energii, a nawet poważniejszy problem – np. z uruchomieniem systemu.

Różne technologie pamięci

Pierwszą kwestią do przemyślenia jest zgodność. Wymieszanie modułów pamięci różnych marek w tym samym banku pamięci może spowodować problemy ze zgodnością. Jeśli zostanie zainstalowana niewłaściwa pamięć lub dojdzie do wymieszania pamięci wykorzystujących różne technologie, system może się włączyć, ale nie zdoła uruchomić systemu operacyjnego.

Obecnie dostępne są 3 główne technologie pamięci: UDIMM (Unbuffered DIMM), RDIMM (Registered DIMM) oraz LRDIMM (Load Reduced DIMM). Mimo że każda z tych pamięci fizycznie pasuje do gniazda pamięci serwera, NIE MOŻNA ich mieszać, ponieważ spowoduje to awarię podczas rozruchu systemu.

Jak wybrać odpowiednią pamięć

Stos modułów pamięci rozłożonych na ciemnym tle

Technologie UDIMM, RDIMM i LRDIMM oferują również różne szybkości pamięci. Współczesne serwery są zgodne z modułami pamięci DDR4 działającymi z szybkością do 3200MT/s. Jednak szybkość ta może się zmieniać, a także ulec zmniejszeniu w zależności od używanego modelu procesora oraz liczby zainstalowanych modułów pamięci.

Można porównać to do autostrady. Gdy autostradą jedzie dużo samochodów, ruch musi zwolnić. W przeciwnym razie dojdzie do wypadku. Ta sama zasada dotyczy serwerów. Gdy zainstalowanych jest wiele modułów pamięci, system musi zmniejszyć częstotliwość ich taktowania, aby móc obsłużyć większą ilość przesyłanych i odbieranych przez nie danych.

Kolejną ważną kwestią jest zgodność z wytycznymi producenta dotyczącymi platformy i instalacji pamięci. Obecnie dostępnych jest wiele platform z różnymi konfiguracjami kanałów pamięci. Dostępne są płyty główne z czterema, sześcioma lub ośmioma kanałami pamięci, a jeszcze w tym roku pojawią się płyty z dwunastoma kanałami. Konfigurator firmy Kingston pomaga wybrać zgodny numer części, ale także pozwala uzyskać informacje o danym systemie.

Co wziąć pod uwagę przy konfigurowaniu serwera

Aby uzyskać najlepszą wydajność, ważne jest, aby zainstalować moduły pamięci zgodnie z zaleceniami dotyczącymi architektury platformy. Nazywamy to zrównoważoną konfiguracją pamięci. Efektem nieprzestrzegania wytycznych dotyczących konfiguracji kanałów pamięci platformy będzie spadek wydajności pamięci lub jej niezrównoważona konfiguracja.

Wielu użytkowników instaluje w swoich serwerach moduły pamięci o małej pojemności. Takie podejście wiąże się z kilkoma wyzwaniami:

  • Skalowalność: Jeśli serwer zostanie zapełniony modułami pamięci o małej pojemności, w przyszłości nie będzie można dodać modułów pamięci. Konieczne będzie usunięcie istniejących modułów i zakupienie nowych, aby uzyskać maksymalną pojemność.
  • Pobór energii: Zainstalowanie większej liczby modułów pamięci wiąże się z większym zużyciem energii.
  • Wydajność: Przypomnijmy sobie analogię z autostradą. Zapełnienie wszystkich gniazd pamięci w serwerze najprawdopodobniej spowoduje spadek szybkości jej działania.

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie zastosowania

Zakup najtańszej dostępnej opcji często nie jest najbardziej opłacalnym podejściem, jeśli weźmiemy pod uwagę całkowity koszt eksploatacji. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie specyfikacji platformy, możliwości modernizacji i potrzeb danego zastosowania.

Jeśli zastosowanie wymaga dużej ilości pamięci, należy przyjrzeć się technologiom pamięci RDIMM i LRDIMM. Jeśli dane zastosowanie jest wrażliwe na przepustowość pamięci, należy sprawdzić model zainstalowanego procesora i liczbę kanałów pamięci dostępnych na posiadanej platformie. Jeśli jest to platforma z ośmioma kanałami pamięci, najlepiej jest zainstalować moduły pamięci w grupach po osiem na procesor, aby uzyskać najlepszą wydajność. Niektóre platformy ograniczają wydajność pamięci, gdy moduły są zainstalowane w drugim banku, określanym również jako 2DPC (2 moduły DIMM na kanał).

Na koniec warto również rozważyć instalację modułów pamięci typu dual rank, ponieważ oferują one lepszą wydajność niż moduły single rank.

Najlepszy partner dla Twojego rozwiązania pamięci

Firma Kingston oferuje moduły pamięci do serwerów o szybkości 3200MT/s, które są obecnie najszybszymi dostępnymi modułami pamięci DDR4 (do czasu pojawienia się jeszcze w tym roku pamięci DDR5).

Jak widać, modernizacja systemu nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Dlatego firma Kingston oferuje klientom BEZPŁATNĄ i dostosowaną do ich potrzeb usługę pomocy technicznej „Zapytaj eksperta”. Niezależnie od tego, czy chcesz zainstalować pamięć, dysk SSD, czy inny produkt, firma Kingston pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla potrzeb Twojej firmy.

#KingstonIsWithYou

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Zapytaj eksperta w dziedzinie pamięci

Zapytaj eksperta w dziedzinie pamięci

Firma Kingston służy niezależną opinią i doradztwem w celu określenia korzyści wynikających z konfiguracji serwera pod kątem optymalnej wydajności i pojemności. Eksperci firmy Kingston specjalizujący się w konfiguracji systemów dysponują odpowiednią wiedzą i zasobami, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące modernizacji pamięci.

Zapytaj eksperta