Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Mężczyzna w tle klika trójwymiarową ikonę odświeżania z przodu, pod którą widoczny jest pasek ładowania

Lockdowny, modernizacje i wyzwania stojące przed branżą usług w chmurze i centrów danych

#KingstonCognate przedstawia Roba Maya

Zdjęcie Roba Maya

Rob May jest założycielem i dyrektorem zarządzającym firmy ramsac. Wraz z zespołem ponad 100 konsultantów od przeszło 30 lat świadczy usługi i zapewnia wsparcie w dziedzinie IT i cyberbezpieczeństwa.

Rob jest brytyjskim ambasadorem ds. bezpieczeństwa cybernetycznego z ramienia organizacji Institute of Directors i zajmuje 5. miejsce w światowym rankingu liderów i najbardziej wpływowych osób w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jest także członkiem rady doradczej The Cyber Resilience Center for the South East i współpracuje z sektorem przemysłowym, środowiskiem akademickim oraz organami ścigania. Jest także autorem publikacji, liderem opinii i cenionym międzynarodowym prelegentem.

Jako dyrektor zarządzający firmy ramsac, świadczącej od blisko trzydziestu lat usługi zarządzane (ang. Managed Service Provider, MSP), stawałem w obliczu wielu wyzwań. Mieliśmy do czynienia z recesją, zmianami technologicznymi i pandemią — z presją gospodarczą i polityczną w tle.

Lockdowny

Informacja (ZAMKNIĘTE) na tabliczce przy barze, w kawiarni na pustej ulicy

Lockdowny w różnej postaci i o różnym czasie trwania niewątpliwie spowodowały trudności i szkody w wielu firmach. Są jednak również podmioty, które dobrze się rozwijają w aktualnych warunkach gospodarczych. Mam do czynienia z wieloma firmami, które obecnie świetnie sobie radzą. Obecność pandemii z pewnością zmieniła życie zawodowe większości ludzi, jednak niektórzy doświadczyli jej pozytywnych następstw.

Firmy świadczące usługi wsparcia technologicznego zwykle naliczają miesięczne opłaty w przeliczeniu na użytkownika i wiele z nich odnotuje spadek przychodów, obsługując klientów, których pracownicy są na bezpłatnych urlopach. Zmieniały się również praktyki i modele biznesowe, w których popyt z pewnością zrównoważył spadek w innych obszarach.

Współczesna kultura biznesowa

Nastąpiło przejście na model pracy zdalnej, które spowodowało potrzebę przeskalowania zasobów niezbędnych do świadczenia usług chmury i centrum danych. Wiele firm inwestuje w technologię, przeorganizowując przestrzeń biurową, aby dostosować ją do nowych potrzeb, a także przenosząc infrastrukturę serwerową. Te potrzeby i wymagania spowodowały wzrost liczby modernizacji serwerów (zarówno lokalnie, jak u dostawców usług w chmurze/centrach danych). To rozsądne rozwiązanie, jednak widzę, że wiele organizacji nie robi tego dobrze.

Dlaczego organizacje dokonują modernizacji?

Typowa modernizacja obejmuje zarówno zarówno zasoby pamięci operacyjnej, jak i masowej.

Modernizacja pamięci to najłatwiejszy sposób na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Jest to zwykle niezbędne w przypadku zwiększania obciążeń wirtualnych, dodawania kolejnych użytkowników, wdrażaniu nowego programu bazodanowego czy dodawaniu funkcji sklepu internetowego do witryny internetowej. Modernizacja pamięci w serwerach może pomóc w obsłudze dużych obciążeń, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze, a także działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera.

Rozbudowana pamięć pozwala uruchamiać większą liczbę maszyn wirtualnych i wykorzystać do maksimum posiadane systemy poprzez zwiększenie ilości wykonywanych zadań. Wirtualizacja obniża całkowity koszt eksploatacji, a większe zasoby pamięci na potrzeby pulpitów wirtualnych (VDI) umożliwiają szybszą pracę aplikacji załadowanych do pamięci. (VDI to technologia wirtualizacji pulpitu, dzięki której środowiska pulpitu są hostowane na serwerze centralnym i udostępniane klientom końcowym za pośrednictwem sieci).

Inżynier IT instalujący dysk w szafie serwerowej

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, ale przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji we/wy i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) to idealny sposób na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności, który pozwoli na wirtualizację i w efekcie zyskanie większych możliwości mniejszym nakładem.

Ponieważ pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze, wymagania zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci stają się coraz większe. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i w różnej cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Wszystko zaczyna się na poziomie komponentów, a wiele osób nie zwraca uwagi na kwestię pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Serwerowe moduły pamięci DIMM mogą być modułami niebuforowanymi (uDIMM), modułami rejestrowymi (RDIMM) lub modułami o zmniejszonym obciążeniu (LRDIMM). Wszystkie trzy typy pamięci DIMM są ze sobą zgodne fizycznie, jednak konieczny jest ich prawidłowy dobór, ponieważ NIE MOŻNA ich mieszać.

Istotne jest również, aby dopasować odpowiednią pamięć do określonego procesora, który jest w danym serwerze. Liczba kanałów pamięci i modułów pamięci może mieć znaczący wpływ na wydajność. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować dziś pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która wykracza poza nasze wymagania lub wręcz ogranicza wydajność. Należy wszystko zaplanować i skorzystać z profesjonalnego doradztwa w odniesieniu do konfiguracji każdego z serwerów.

Standardy i specyfikacje pamięci określa organizacja o nazwie JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. Zapoznanie się z jej standardami i specyfikacjami może pomóc w podjęciu świadomej decyzji. Na przykład aktualne rozważania na temat płyt głównych z pewnością wymagają spojrzenia na nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci. Moduły DIMM DDR5 będą miały taką samą liczbę styków (288) jak moduły DIMM DDR4, jednak ich układ jest inny i można będzie je umieszczać tylko w dedykowanych gniazdach DDR5.

Dokonanie właściwego wyboru

Mężczyzna ręką wskazuje na jeden z kwadratów na ilustracji z zielonym symbolem zaznaczenia

Modernizacja to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jej zaplanowanie, określenie specyfikacji i zakup odpowiednich komponentów jest jednak pewną sztuką! Przy błędnym podejściu nie zdołamy uzyskać optymalnej wydajności, tracąc przy tym czas i pieniądze. Dlatego nie należy polegać wyłącznie na sugestiach producenta serwera, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że rzadko poświęcają oni czas na analizę założeń użytkownika oraz wszystkich problemów związanych z konfiguracją i wydajnością, starając się raczej sprzedać więcej pamięci. Osobiście skorzystałbym z pomocy zespołu realizującego program „Zapytaj eksperta” w firmie Kingston, który oferuje doradztwo dla niemal wszystkich platform serwerowych i praktycznie nigdy nie myli się w swoich ocenach!

Nie trzeba od razu wymieniać serwerów. Warto skorzystać z dobrego doradztwa i stworzyć inteligentny plan modernizacji, który uwzględni bieżące potrzeby i przewidywany rozwój.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Powiązane artykuły