Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Kamera filmowa

Rozwiązania SSD i RAM umożliwiają działanie mediów strumieniowych i serwisów rozrywkowych

Świat multimediów i rozrywki zmienia się szybciej niż wiele innych branż. W dużej mierze przyczyniła się do tego rewolucja w dziedzinie streamingu. Od metod produkcji po kodowanie, renderowanie i transmisję – zapotrzebowanie na nowsze i szybsze technologie jest większe niż kiedykolwiek dotąd.

Jeśli jednak chodzi o tworzenie atrakcyjnych i interesujących dla odbiorców treści multimedialnych i rozrywkowych, jest wiele czynników związanych architekturą techniczną produkcji i dystrybucji, które muszą uwzględnić twórcy treści i dystrybutorzy filmów.

Dyski SSD do zapisu materiałów filmów i postprodukcji

Produkcja

Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję nowych seriali komediowych, filmów fabularnych, czy przebojów kinowych, aby materiały mogły trafić na nasze ekrany, muszą być rejestrowane w najwyższej możliwej jakości. Na przykład serwis Netflix wymaga, aby wszystkie treści wykorzystywane do tworzenia plików głównych były dostarczane w rozdzielczości 4K. Ponadto w przypadku wszystkich procesów produkcji zatwierdzonych przez Netflix materiały filmowe muszą być rejestrowane w rozdzielczości wyższej niż 4K. Przejście ze standardu 4K na 8K oznacza czterokrotnie więcej danych na każdą klatkę, a w przypadku zastosowania takich rozwiązań, jak HDR i dynamiczna głębia kolorów, pliki mają jeszcze większe rozmiary.

Podobnie jak w przypadku zapisu obrazu na taśmie filmowej, gdzie występuje ograniczenie w postaci liczby klatek na sekundę, które kamera może zarejestrować przez migawkę, filmowanie w cyfrowym formacie RAW może zależeć od szybkości zapisu danych na dysku twardym. Na przykład kamera z matrycą 8192 x 4608 (format 16:9) generuje około 136 gigapikseli na minutę przy szybkości zapisu 60 kl./s. Jeśli każda próbka ma 16 bitów, oznacza to zapis 272GB nieskompresowanych danych na minutę (4,5GB/s).

Następnie zapisane sceny muszą zostać szybko przekazane montażystom i producentom, aby mogli przejrzeć materiały z dnia zdjęciowego i zdecydować, czy coś wymaga ponownego nakręcenia. Im dłużej trwa przesyłanie danych z kamery lub podłączonego urządzenia pamięci masowej, tym mniej wydajna jest produkcja. Może to oznaczać godziny zmarnowanego czasu ekipy i aktorów oczekujących bezczynnie podczas przesyłania danych. Aby tego uniknąć, należy szybko i praktycznie jednocześnie przekazać materiał filmowy na stanowiska montażowe, urządzenia podglądowe i do innych działów produkcji.

Dyski SSD do zapisu materiałów filmów i postprodukcji

To z kolei wymaga dysków o dużej pojemności i przepustowości, aby uniknąć „wąskich gardeł” podczas przesyłania danych z kamer do montażystów. Jeszcze bardziej wydajnym rozwiązaniem są serwery ze współdzielonymi zasobami, z wykorzystaniem których wiele działów może wspólnie edytować materiały filmowe.

Przez lata domy produkcyjne polegały na tanich dyskach twardych (HDD), jednak ze względu na ogromne ilości danych generowanych przez nowoczesne kamery i wymagania związane z ich dystrybucją, coraz częściej używane są dyski SSD NVMe U.2 i M.2, aby móc wykorzystać duże prędkości transferu i nowe możliwości obliczeniowe.

Chmura z napisem Content Delivery Network i linie sieci łączące ją z takimi usługami, jak serwisy muzyczne, strony internetowe i media strumieniowe.

Dystrybucja

Gdyby jedna osoba w Kalifornii chciała obejrzeć film przechowywany w centrum danych w Wirginii, musiałaby pobrać go przez sieć dalekiego zasięgu. Jednak gdyby ten sam film chciało obejrzeć 100 lub 1000 osób na całym świecie, doszłoby do przeciążenia sieci i spowolnienia odtwarzania.

Aby przeciwdziałać opóźnieniom i „wąskim gardłom” sieciowym, coraz więcej serwisów streamingowych wykorzystuje do dystrybucji swoich treści na całym świecie sieci CDN (ang. Content Delivery Network). Koncepcja ta opiera się na starych zasadach umożliwiających szybsze ładowanie stron internetowych zawierających statyczne treści, takie jak zdjęcia, tekst i reklamy. W ostatnich latach rozwinięto je w technologię pozwalającą na strumieniowe przesyłanie filmów, dźwięku i dynamicznych treści multimedialnych.

Operatorzy sieci CDN stoją przed wyjątkowym wyzwaniem, polegającym nie tylko na dostarczaniu treści, ale także na przesyłaniu ich w taki sposób, aby nie ograniczać przepustowości łącza. W tym celu większość sieci CDN wykorzystuje technologię adaptacyjnego przesyłania strumieniowego (ABR), która zapewnia wiele poziomów rozdzielczości i dostosowuje odtwarzanie do aktualnych warunków sieciowych urządzenia użytkownika. Jeśli użytkownik chce obejrzeć film w rozdzielczości 4K, ale sieć jest przeciążona, odtwarzacz może tymczasowo zażądać strumienia o niższej rozdzielczości, aby nie wystąpiły przerwy związane z wczytywaniem lub „buforowaniem” treści.

Technologia ABR doskonale nadaje się do odtwarzania, jednak obciąża zasoby pamięci w sieci CDN, ponieważ każde przekształcenie (np. z 480p do 720p) czterokrotnie zwiększa ilość danych w następnej wersji (lub więcej, jeśli wykorzystywana jest technologia dynamicznego zakresu kolorów, taka jak HDR). Uwzględniając to, wielu operatorów sieci CDN oparło swoje centra danych na dyskach SSD NVMe o dużej pojemności, które zapewniają również wyjątkowo małe opóźnienia w dostępie do odczytu i wykorzystują zaawansowane schematy buforowania, aby dostarczać wszystkie wersje treści ABR w tym samym czasie.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć opóźnienia w odtwarzaniu i buforowaniu, operatorzy sieci CDN inwestują w rozwój infrastruktury przetwarzania brzegowego, by przenieść zawartość na serwery, które są fizycznie bliżej odbiorców. Wymaga to powielania treści na całym świecie z wykorzystaniem wirtualnych macierzy RAID i zapasowej pamięci masowej w celu zapewnienia nadmiarowości. Większość z tych brzegowych węzłów obliczeniowych wykorzystuje te same strategie buforowania na potrzeby transmisji ABR, jednak mogą one również utrzymywać same aplikacje działające w pamięci, aby zapewnić szybki dostępu do plików i szybsze rozpoczęcie odtwarzania treści. Wymaga to zarówno maksymalnej wydajności działania pamięci RAM, jak i skonfigurowania pamięci podręcznych NVMe w całym centrum danych.

Gwałtowny wzrost popularności mediów strumieniowych i serwisów rozrywkowych sprawia, że branża wykorzystuje najnowsze technologie, aby sprostać wymaganiom klientów. Od dysków SSD NVMe o dużej pojemności po duże zasoby pamięci RAM – świat multimediów i rozrywki jest motorem rozwoju technologii o niskich opóźnieniach, które umożliwiają nagrywanie, tworzenie i dostarczanie najwyższej jakości filmów i aplikacji na całym świecie.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane filmy

Powiązane artykuły