Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Ręce wewnątrz otwartej obudowy komputera

Jak samodzielnie zbudować komputer

Ręce otwierające obudowę komputera

Wiele osób marzy o zbudowaniu własnego komputera, ale nie wie, od czego zacząć. Kingston pomoże Ci się do tego odpowiednio przygotować, omawiając niezbędne komponenty i podstawy składania komputera. Dzięki temu sprawnie zbudujesz swój wymarzony, niepowtarzalny sprzęt.

Przy budowie komputera często kluczowe znaczenie ma budżet. Stworzenie niestandardowego zestawu, idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb, może być tańsze niż zakup komputera w sklepie. Jednak często zależy to od polowania na okazje i wyboru tylko niezbędnych komponentów. Jeśli np. chcesz zbudować stację roboczą do pracy związanej z edycją filmów, prawdopodobnie możesz zrezygnować z podświetlenia RGB i układu chłodzenia cieczą.

Inną ważną kwestią jest wielkość obudowy. Musi ona być wystarczająco duża, aby bezpiecznie pomieścić wszystkie elementy. A jak je rozmieścić? Z zasilaczem zamontowanym na górze czy na dole? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Zasilacz zamontowany na dole zapewnia stabilność obudowy dzięki niżej położonemu środkowi ciężkości. Zasilacz umieszczony z tyłu zapewnia więcej możliwości chłodzenia.

Czy samodzielne złożony komputer jest tańszy?

Wybierając rozmiar obudowy, musisz także pomyśleć o płycie głównej. Niektóre procesory pasują tylko do niektórych płyt głównych. Często lepiej jest wybrać procesor już na etapie planowania budżetu – jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze płyty głównej i obudowy. Prawdopodobnie będzie Ci zależeć na procesorze oferującym jak najlepsze parametry w stosunku do ceny, takie jak:

  • Liczba rdzeni
  • Szybkość procesora
  • Hiperwątkowość/wielowątkowość

Istotny jest także wybór odpowiedniej pamięci RAM. Pamięć DDR4 jest tańsza, ale bardziej energochłonna przy niższych częstotliwościach zegara. Pamięć DDR5 kosztuje więcej, ale jest rozwiązaniem przyszłościowym i często zapewnia lepszą wydajność. Jak wspomniano wyżej, wybór pamięci może być uzależniony od wybranego procesora i płyty głównej, ponieważ nie każda pamięć RAM jest zgodna ze wszystkimi płytami głównymi lub procesorami. Jeśli to możliwe, kup moduły pamięci w zestawach po dwa, aby zapewnić ich działanie w trybie dwukanałowym i uzyskać lepszą wydajność.

Kolejnym elementem wymagającym podjęcia decyzji jest pamięć masowa. Czy wybrać dysk twardy, który może być niedrogi, ale jednocześnie głośny i energochłonny? Czy raczej jeden z modeli dysków SSD, które są szybsze i coraz bardziej przystępne cenowo?

Zbuduj swój własny komputer do gier

Komputer chłodzony cieczą z pamięcią Kingston FURY Beast

Do wyboru są także różne karty graficzne. Niektóre procesory są wyposażone w zintegrowane układy graficzne, oferujące pewne korzyści w porównaniu z dedykowanymi kartami graficznymi. Zużywają one mniej energii, powodują mniej problemów związanych ze zgodnością, często są prostsze w obsłudze, a także tańsze. Jednak dedykowane karty graficzne są zwykle bardziej wydajne i oferują więcej portów (np. na potrzeby konfiguracji z wieloma monitorami), chociaż wymagają większych wydatków.

Jeśli składasz komputer do gier lub do pracy związanej z edycją filmów lub projektowaniem w oprogramowaniu CAD, dedykowana karta graficzna prawdopodobnie zapewni Ci większą wydajność. Upewnij się jednak, że wybrana płyta główna oferuje wystarczającą ilość miejsca. W przypadku kart graficznych w czołówce są produkty marek AMD i NVIDIA®, ale Twoje preferencje mogą zależeć od gier, w które zamierzasz grać. Niektóre tytuły są specjalnie stworzone do współpracy z rozwiązaniami opracowanymi przez danego producenta.

Kilka razy wypominaliśmy o energochłonności komponentów. Wszystkie one pobierają energię z zasilacza. Ważne jest, aby dopasować zasilacz do przewidywanego poboru mocy Twojego komputera. Dobrym sposobem na upewnienie się, że zasilacz jest odpowiednio dobrany do wymagań systemu, jest użycie kalkulatora, takiego jak Outervision Power Supply Calculator. (Uwaga: posiadanie większego zasilacza niekoniecznie oznacza większą emisję ciepła lub marnotrawstwo energii. Zapewni on po prostu więcej mocy na potrzeby systemu, który będzie jej pobierał tylko tyle, ile potrzebuje).

Jeśli chodzi o systemy chłodzenia, wiele komponentów jest wyposażone we własne rozwiązania do odprowadzania ciepła. Jeśli jednak budujesz wyjątkowo wydajną maszynę lub ze względu na konstrukcję obudowy korzystne byłoby dodatkowe odprowadzanie ciepła, istnieją rozwiązania, które można zainstalować samodzielnie. Chłodzenie powietrzem jest tanie i uniwersalne, ale głośne. Dostępne są wentylatory o dużym przepływie powietrza, które dobrze radzą sobie z zapewnieniem jego obiegu w całej obudowie, a także wentylatory wytwarzające wysokie ciśnienie statyczne – odpowiednie do chłodzenia określonych komponentów lub w sytuacji, gdy jakieś elementy utrudniają cyrkulację powietrza w obudowie.

Zamontuj podzespoły w obudowie

Gdy zgromadzisz już niezbędne części i przystąpisz do montażu, ważne jest, aby przeprowadzić go we właściwy sposób. Rozłóż komponenty i obudowę. Upewnij się, że masz pod ręką opakowania komponentów i niezbędne narzędzia. Zwykle potrzebne są:

  • Śrubokręt krzyżakowy
  • Pędzel
  • Szczypce igłowe

Składaj komputer na dużej, płaskiej powierzchni, która nie jest narażona na wyładowania elektrostatyczne (nie chcesz przecież uszkodzić komponentów przed ich zamontowaniem). Dobrze jest również założyć opaskę antystatyczną na nadgarstek. Zachowaj ostrożność podczas montażu! Wiele elementów służących do budowy komputera ma ostre krawędzie i można łatwo się skaleczyć.

Są różne opinie na temat tego, od czego zacząć budowę komputera. Niektórzy wkładają najpierw zasilacz, inni – płytę główną. Zalecamy zamontowanie w pierwszej kolejności zasilacza, ponieważ często jest to trudniejsze, gdy w obudowie znajdują się już inne komponenty. Upewnij się, że zasilacz jest ustawiony na odpowiednie napięcie (albo że jest to nowszy model, który potrafi ustawić je samoczynnie), z odpowiednio umiejscowionym wentylatorem, a następnie przykręć go do obudowy. Upewnij się, że z obudowy są wyjęte przewody, aby nie przeszkadzały w montażu innych komponentów.

Montaż płyty głównej komputera

Często lepiej zamontować komponenty na płycie głównej poza obudową, w której jest mniej miejsca. Czasem pewne trudności może sprawić instalacja procesora. Jednak wiele z nich ma na swojej powierzchni wskaźniki (np. strzałki), które ułatwiają właściwe dopasowanie. Zalecamy, aby jednocześnie z procesorem zamontować układ chłodzenia. Procesory szybko się nagrzewają, dlatego uruchomienie procesora w celu „przetestowania” bez zainstalowanego układu chłodzenia może mieć katastrofalne skutki.

Następnym komponentem, który warto zamontować, jest pamięć dla graczy. Nigdy nie trzymaj pamięci RAM za miedziane styki, ponieważ możesz je uszkodzić. Zacznij od gniazda na płycie głównej oznaczonego DIMM 1 lub Bank 0. Otwórz zatrzaski na obu końcach gniazda pamięci i upewnij się, że wycięcie w module pamięci jest ustawione w jednej linii z występem w gnieździe pamięci. Jeśli moduł pamięci zostanie właściwie włożony, zatrzaski zaskoczą na swoje miejsce. Aby pamięć wielokanałowa działała prawidłowo, musi zostać zainstalowana w odpowiednich miejscach, w zestawach po dwa moduły. Poszukaj gniazd oznaczonych kolorami lub w razie potrzeby zapoznaj się z instrukcją obsługi płyty głównej.

Montaż tylnego panelu nie powinien stanowić większego problemu – wystarczy odpowiednio go ustawić i dobrze wcisnąć na swoje miejsce. Metalowe zaczepy na tylnej płycie należy dopasować do zaczepów płyty głównej. W przeciwnym razie można je wyregulować za pomocą szczypiec. Czasem tylny panel jest zamontowany fabrycznie i w takim przypadku nie trzeba nic robić.

Gdy tylny panel jest już gotowy, możesz ostrożnie włożyć do obudowy płytę główną, aby sprawdzić, gdzie należy umieścić podstawki. Podstawki oddzielają płytę główną od boków obudowy, przy czym nadal powinno być możliwe prawidłowe przykręcenie płyty z podstawkami na swoim miejscu. Nie dokręcaj zbyt mocno, ponieważ może to spowodować odkształcenie płyty głównej.

Teraz możesz zainstalować takie komponenty, jak karta graficzna i pamięć masowa. Ostrożnie umieść je w odpowiednich gniazdach, upewniając się, że są dobrze dopasowane. Na płycie głównej mogą znajdować się specjalne gniazda do montażu dysków formatu M.2. Jeśli nie masz pewności, zapoznaj się z instrukcją płyty głównej.

Rozmieszczenie przewodów i uruchomienie nowego komputera

Następnym krokiem jest podpięcie przewodów.

  • Poprowadź przewody do przesyłu danych od dysków do płyty głównej
  • Poprowadź przewody zasilające z zasilacza do płyty głównej
  • Poprowadź przewody zasilające z zasilacza do dysków i innych komponentów

Dobre rozmieszczenie przewodów często zapewnia lepszy przepływ powietrza i odprowadzanie ciepła. Postaraj się tak zamocować przewody, aby się nie splątywały i nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Podłącz wszystkie przewody wentylatorów obudowy i procesora do płyty głównej, a następnie pozostałe przewody dla przedniego panelu, gniazd USB i audio oraz wyłącznika zasilania. Należy także odpowiednio podłączyć przewody do elementów podświetlenia i przycisków obudowy.

W przypadku budowy swojego pierwszego komputera dobrze jest zaczekać z próbą jego uruchomienia do zakończenia montażu. Pamiętaj, aby przed uruchomieniem komputera zdjąć opaskę antystatyczną! Pozostaw otwartą obudowę, podłącz monitor i upewnij się, że wszystkie wentylatory się obracają – zwłaszcza wentylator procesora. W przeciwnym razie natychmiast wyłącz komputer, aby uniknąć uszkodzenia komponentów. Jeśli monitor wyświetla logo producenta płyty głównej, wszystko powinno być w porządku! W przeciwnym razie sprawdź połączenia i spróbuj ponownie.

Po udanym rozruchu następnym krokiem jest dostosowanie systemu BIOS oraz ustawienie daty i godziny. Po wykonaniu tych czynności instalacja wybranego systemu operacyjnego nie powinna być trudna. Gratulujemy! Twój nowy komputer jest gotowy do użycia!

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane filmy

Powiązane artykuły