Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Praca i rozrywka: dlaczego warto edytować zdjęcia i filmy na komputerze do gier

Praca i rozrywka: dlaczego warto edytować zdjęcia i filmy na komputerze do gier

Sylwetka gracza komputerowego w słuchawkach na tle monitora z widocznym obrazem rozgrywkiCzy wiesz, że gracze i specjaliści zajmujący się edycją zdjęć i filmów mają wspólne zainteresowania? Chociaż niektórzy mogą początkowo uznać tę zbieżność za mało prawdopodobną, po głębszym zastanowieniu nie wydaje się ona aż tak zaskakująca.


Wspólnym mianownikiem jest komputer, a dokładniej pamięć RAM wykorzystywana w komputerach do gier. Wysokowydajna pamięć dla graczy sprawia, że gry i aplikacje działają w bardziej wydajny sposób, co przekłada się np. na zwiększenie liczby klatek na sekundę (FPS) i lepszą responsywność. Większa pojemność pamięci RAM pozwala na wczytanie większej ilości treści (danych) z pamięci masowej i wykorzystanie ich w postaci dużych plików graficznych i filmowych.

Powszechnie uważa się, że przystosowana do przetaktowania pamięć RAM przeznaczona do komputerów do gier spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wydajności. Oferuje ona również duży potencjał wielozadaniowości i z łatwością radzi sobie w zastosowaniach związanych z ekstremalnymi obciążeniami. Ale przecież to brzmi jak opis ze świata edycji zdjęć i filmów!

Przyjrzyjmy się rzeczywistym podobieństwom w odniesieniu do pamięci RAM – wspólnym dla graczy i specjalistów zajmujących edycją zdjęć/filmów.

Młody mężczyzna patrzący na monitor komputera przed podświetlaną klawiaturą z lampą w tle

32GB to minimalna zalecana pojemność pamięci RAM w komputerze do gier. Jest to również dobry punkt wyjścia dla profesjonalnych edytorów zdjęć i filmów (chociaż im większa pojemność, tym lepiej – zwłaszcza w przypadku edytorów filmowych pracujących w rozdzielczościach 4K i wyższych).

Podobnie w przypadku użytkowników – czy to graczy, czy edytorów zdjęć/filmów – którzy korzystają z wielu programów działających w tle, praktyczne może być posiadanie 32GB lub nawet 128GB pamięci. Komputery do gier są przystosowane do obsługi szerokiej gamy treści wymagających dużej mocy obliczeniowej. Podobnie oprogramowanie do edycji zdjęć i filmów wymaga równie dużej mocy, aby przetwarzać materiały filmowe w czasie rzeczywistym i umożliwiać ich edycję na różnych poziomach szczegółowości.

Kolejnym podobieństwem między zapotrzebowaniem na pamięć RAM graczy i edytorów zdjęć/filmów jest szybkość, ponieważ określa ona czas dostępu do najważniejszych informacji. Jak można się spodziewać, w obu przypadkach im większa szybkość, tym lepsza wydajność.

Ostatnim podobieństwem w odniesieniu do pamięci RAM jest umiejętność samodzielnej konfiguracji komputera. Choć przedstawiciele obu grup mogą łatwo kupić gotowy sprzęt lub zamówić niestandardową konfigurację dostosowaną do swoich potrzeb, wielu graczy i edytorów zdjęć/filmów to miłośnicy przygód, którzy lubią budować własne komputery. Dla nich rozbudowa RAM to żadna trudność.

Pamięć RAM jest sprzedawana w postaci modułów, które podłącza się do płyty głównej komputera, wyposażonej zwykle w cztery gniazda pamięci, chociaż niektóre mogą ich mieć aż osiem (lub tylko dwa gniazda DIMM w przypadku komputerów o niewielkich rozmiarach). Pojedyncze moduły pamięci RAM mają zwykle pojemność od 4 do 32GB i najlepiej jest kupować je w zestawach składających się z dwóch lub czterech modułów. Pozwala to korzystać z wydajności wielokanałowej.

Obecnie firma Kingston oferuje trzy generacje pamięci RAM: DDR3, DDR4 i DDR5. Najnowszy jest standard DDR5, który zapewnia szybsze i bardziej wydajne działanie niż standard DDR4.

Bez względu na zastosowanie – do gier, edycji, pracy czy zabawy – firma Kingston Technology w ramach linii produktów Kingston FURY oferuje szeroki wybór pamięci o różnych szybkościach i pojemnościach, dopasowanych do różnych możliwości budżetowych. Wszystkie rodzaje pamięci RAM są dostępne jako pojedyncze moduły lub w zestawach zawierających do ośmiu modułów.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły