Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Komputer do gier FPS w domu

Co zrobić, aby komputer do gier pracował ciszej

Składając lub kupując komputer do gier typowy użytkownik z reguły zwraca uwagę tylko na jego pewne aspekty: moc, wygląd i pojemność dysku. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę hałas, jaki system wytwarza podczas pracy. W końcu nikt nie chce mieć głośnego komputera! Nadmierny hałas może być spowodowany słabymi komponentami, zużytymi podzespołami ze starszego komputera lub po prostu brakiem konserwacji. Głośny system może irytować użytkownika, a niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą powodować uszkodzenie komponetów komputera. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, dlaczego komputer pracuje głośno i co zrobić, aby pracował ciszej.

młody mężczyzna zagląda do otwartej obudowy komputera stacjonarnego na biurku podczas budowy nowego komputera do gier

Często przyczyną hałasu jest wentylator. Osadzający się kurz jest powszechnym zjawiskiem, dlatego warto regularnie czyścić wentylatory, aby zapewnić ich optymalną wydajność i odpowiednią kontrolę temperatury. Jeśli to nie kurz jest problemem, winę ponosi sam sprzęt. Żródłem hałasu mogą być zużyte łożyska, uszkodzone żebra lub niewłaściwy montaż komponentów. Wentylatory są ważnym elementem systemu, więc niezależnie od tego, czy zostały zakupione wraz z systemem, czy też zamontowaleś je samodzielnie, być może będzie trzeba je wymienić, aby komputer pracował ciszej. Wybierz wentylatory z łożyskami magnetycznymi lub łożyskami FDB (Fluid Dynamic Bearings) oraz łopatkami pracującymi przy wysokim ciśnieniu i zoptymalizowanymi pod kątem emisji hałasu. Są one zazwyczaj droższe, ale Twoje uszy będą Ci wdzięczne!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących konstruktorów komputerów PC jest brak określenia, ile mocy będzie potrzebował system. Może się okazać, że przyczyną problemów jest zasilacz, a nie jakość wybranego wentylatora. Zasilacze są oceniane w systemie ratingowym 80 Plus, który pomoże Ci zdecydować o wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej maszyny. Zanim kupisz zasilacz, sprawdź, ile mocy będzie zużywał wybrany sprzęt, w przeciwnym razie zasilacz będzie się nagrzewał i wytwarzał dużo hałasu, gdy będzie nadmiernie obciążony. Dla pewności zawsze kupuj zasilacz o nieco większej mocy, niż potrzebujesz.

Czy wentylatory cały czas pracują na wysokich obrotach? Innym powodem nadmiernego hałasu jest przegrzewanie się komputera. W tym wypadku należy poprawić przepływ powietrza w obudowie komputera. Jednym ze sposobów jest wymiana obudowy na taką, którą łatwiej "przewietrzyć", i która w naturalny sposób schłodzi znajdujące się w niej komponenty. Istnieje wiele rodzajów obudów, które zapewniają lepszy przepływ powietrza. Możesz wspomóc ten proces, optymalizując liczbę wentylatorów i odpowiednio regulując ich konfigurację. Najlepszym rozwiązaniem jest generowanie i wypychanie powietrza w kierunku komponentów, aby wytworzyć dodatnie ciśnienie, które jest natychmiast wyrzucane poza system. Dodatkowo zastosowanie modulacji PWM (Pulse-Width Modulation) umożliwia automatyczne sterowanie wszystkimi wentylatorami w zależności od temperatury systemu. Aby zminimalizować hałas można również ręcznie regulować krzywą wentylatora.

Zastosowanie chłodzenia cieczą AIO (All-In-One) może obniżyć poziom hałasu, ponieważ AIO wykorzystuje radiatory zamontowane w systemie, zastępując tradycyjne chłodzenie procesora wentylatorem. AIO wykorzystuje tę samą przestrzeń, w której normalnie montuje się wentylatory obudowy. Funkcjonalność wentylatorów obudowy pozostaje taka sama, ale chłodne powietrze jest przepuszczane przez radiator, aby cicho schłodzić procesor!

Ostatnim i jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań, dzięki którym Twój komputer do gier będzie pracował ciszej, jest wymiana dysku twardego na dysk SSD. Dyski twarde SATA są głośne, tak więc instalacja dysku SSD (Solid-State Drive) znacznie zmniejszy hałas. Dyski SSD nie wykorzystują wirujących talerzy ani żadnych innych ruchomych części do przechowywania danych, a jedynie obwody, więc nie emitują żadnych dźwięków. Jeśli zdecydujesz się przejść na dysk półprzewodnikowy, to dlaczego od razu nie zdecydować się na jego większą pojemność?

Kingston oferuje doskonałą opcję dla graczy. Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 to dysk SSD o dużej pojemności dla entuzjastów gier, którym zależy na optymalnej wydajności. Dzięki prędkościom odczytu do 7300 MB/s, zapisu do 7000 MB/s* i pojemności od 500 GB do 4 TB** można bez wysiłku przechowywać ogromne ilości gier i multimediów.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły