Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Açık bir PC kasası içinde eller

Kendi PC’nizi kurun

Bir PC kasasını açan eller

Kendi bilgisayarını kurmayı hayal eden ancak nereden başlayacağından emin olamayan pek çok kişi var. Kingston, mükemmel kişiselleştirilmiş makine oluşturma çabalarınızda kendinize güvenebilmeniz için gerekli bileşenleri ve kurulumla ilgili temel bilgileri ele alarak doğru bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

Bir PC kurarken, bütçe genellikle öncelikli konuların başında gelin. Hazır bir makine satın almak yerine, ihtiyaçlarınız için mükemmel olan özel bir makine kurmak daha ucuza gelebilir. Ancak, bu genellikle indirimleri takip etmeye ve makineniz için yalnızca gerekli bileşenleri seçmenize bağlıdır. Video düzenleme işiniz için bir iş istasyonu kuruyorsanız, muhtemelen RGB aydınlatma ve sıvı soğutma sistemlerini atlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu ise boyuttur. Kasanız, tüm bileşenlerinizi güvenli bir şekilde barındıracak kadar büyük olmalıdır. Nasıl düzenleyeceksiniz? Üste takılan yoksa alta takılan güç kaynağı mı? Her ikisinin de kendine özgü avantajları vardır. Alta takılan güç kaynağı, ağırlık merkezinin aşağıda olmasıyla kasanızın daha dengeli olmasını sağlar. Arkaya takılan güç kaynakları daha fazla soğutma seçenekleri sunar.

Kendi PC’nizi kurmak daha mı ucuzdur?

Kasanızın boyutuna karar verirken, anakartınızı da düşünmeniz gerekir. Bazı CPU’lar sadece belirli anakartlara takılabilmektedir. Genellikle, bütçe oluşturma aşamasında anakarta ve kasaya karar vermeden önce, hangi CPU'yu kullanmak istediğinizi seçmek daha iyidir. Özellikle de parasının karşılığını en iyi şekilde veren bir işlemci almak istersiniz:

  • Çekirdek Sayısı
  • İşlemci hızı
  • Hyper-threading/Multithreading

Aynı zamanda RAM seçeneklerinizi de düşünmek isteyebilirsiniz. DDR4 daha ucuz olmasına karşın, düşük saat hızlarıyla güç açısından daha yoğundur. DDR5 daha pahalıdır ancak gelecekteki değişimlere uygundur ve genellikle daha iyi performans gösterir. Yine, her RAM her anakart veya işlemciyle uyumlu olmadığından, CPU ve anakart seçimleriniz kararınızı etkileyebilir. Mümkünse bellekleri çift olarak satın alın. Bu sayede daha iyi performans için çift kanal modunda kullanma avantajından yararlanabilirsiniz.

Bir sonraki konu, veri saklama birimine karar vermektir. Genellikle daha ucuz olmasına karşın gürültülü ve fazla güç tüketen bir HDD mi seçeceksiniz? Ya da daha hızlı ve her geçen gün daha uygun maliyetli hale gelen bir SSD mi?

Kendi oyun PC’nizi oluşturun

Kingston FURY Beast bellekli sıvı soğutmalı PC sistemi

GPU’nuzla ilgili çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bazı işlemciler, ayrı grafik kartlarına göre avantajlar sağlayan entegre GPU’larla gelmektedir. Örneğin, daha az güç gerektirirler, daha az uyumluluk sorununa neden olurlar ve genellikle kullanımları daha kolaydır. Aynı zamanda daha ucuzdurlar. Ancak genellikle ayrı GPU’lar daha güçlüdür ve daha fazla bağlantı noktası sunarlar (örneğin birden fazla monitör kullanacağınız bir sistem kuruyorsanız) ancak daha fazla harcama gerektirirler.

Bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız veya video düzenleme ya da CAD gibi işlerde kullanacaksanız, özel bir GPU ihtiyacınız olan ekstra gücü sağlayacaktır. Ancak karar verdiğiniz anakartta bunun için yer olduğundan emin olun. Grafik kartlarında AMD ve NVIDIA® en önde gelen markalardır ve tercihiniz, hangi oyunları oynamak istediğinize bağlıdır. Bazı oyunlar, belirli bir marka tarafından geliştirilmiş araçlarla çalışacak şekilde özel olarak üretilmiştir.

Birçok noktada yüksek miktarda güç çeken bileşenler hakkında konuştuk. Bu bileşenler enerjisini güç kaynağından alırlar. Güç kaynağınızı, makinenizin watt gereksinimlerine uygun olarak seçmeniz önemlidir. Güç kaynağının, sisteminizin gereksinimlerine uygunluğu belirlemenin iyi bir yolu Outervision Power Supply Calculator. gibi bir hesaplama aracı kullanmaktır. (Not: daha büyük bir PSU'ya sahip olmak mutlaka daha fazla ısı veya boşa harcanan güç anlamına gelmez - sadece sisteme daha fazla güç sağlayabileceği anlamına gelir. Sistem sadece ihtiyacı olanı gücü çekecektir)

Soğutma sistemlerinden bahsetmişken, birçok bileşen ısı yönetimi için kendi önlemlerine sahiptir. Bununla birlikte, özellikle yüksek performanslı bir makine oluşturuyorsanız veya kasanızın yapısı ek ısı azaltımından fayda görecekse, kendiniz takabileceğiniz seçenekler vardır. Hava soğutması ucuz ve çok yönlü olmasına karşı gürültülüdür. Havayı kasanın tamamında dolaştırmak için iyi olan yüksek hava akışlı fanların yanı sıra, belirli bir bileşene odaklanmak için veya kasada hava dolaşımını engelleyen unsurlar varsa kullanıma uygun olan statik basınçlı fanlar da vardır.

Kendi PC kasanızı oluşturun

Gerekli parçaları topladığınızda ve montaja başlamaya hazır olduğunuzda, doğru şekilde ilerlemeniz önemlidir. Parçaları ve kasaları dizin. Ürün paketlerinin ve gerekli aletlerin elinizin altında olduğundan emin olun. En yaygın ihtiyaç duyacağınız aletler şunlardır:

  • Yıldız tornavida
  • Fırça
  • Kargaburun pense

Statik elektriğe maruz kalmayan geniş, düz bir yüzey üzerinde çalışın: bileşenlerinizi, takılmadan önce yakmak istemezsiniz. Aynı zamanda anti-statik bir bilek bandı takmak da akıllıca olacaktır. Birleştirirken dikkatli olun! PC’lerdeki bileşenlerin birçoğu, keskin kenarlara sahiptir ve kolayca kesilmelere neden olabilir.

PC kurulumuna nereden başlanacağıyla ilgili farklı görüşler vardır. Bazıları önce güç kaynağını takarken diğerleri anakartı takarlar. İlk olarak güç kaynağını takmanızı öneririz. Bunun nedeni diğer parçalar kasaya yerleştirildikten sonra takılmasının genellikle daha zor olmasıdır. Güç kaynağının doğru voltaja ayarlandığından (veya bunu bağımsız olarak değerlendirebilen daha yeni bir birim olduğundan) ve fanın doğru şekilde konumlandırıldığından emin olun, ardından yerine vidalayın. Diğer yerleştireceğiniz bileşenleri engellememesi için kabloların kasanın dışında olduğundan emin olun.

Bir PC anakartının takılması

Anakarta bileşenleri takarken bu işlemi daha az yer bulunan iç kısım yerine dışarıda yapmak daha iyi bir fikirdir. CPU’nun takılması bazen zor olabilir. Bununla birlikte, birçoğu doğru hizalamayı göstermek için yüzeylerinde oklar gibi göstergelere sahiptir. Soğutma sistemini, CPU ile aynı zamanda takmanızı öneriyoruz. İşlemciler çok hızla ısınabilmektedir: CPU’yu soğutma sistemi olmadan ‘test etmek’ amacıyla çalıştırmak felaketle sonuçlanabilir.

Takmanız gereken bir sonraki bileşen oyun belleğiniz olmalıdır. RAM’inizi asla bakır tırnaklarından tutmayın: RAM’e zarar verebilirsiniz. Anakartın DIMM 1 ya da Bank 0 olarak işaretli yuvasından başlayın. Bellek yuvasının herhangi bir ucundaki klipsi açın ve belleğin üzerindeki girintiyi, bellek yuvasındaki çıkıntıyla hizaladığınızdan emin olun. Kartı düzgün taktığınızda klips geri yerine dönecektir. Çok kanallı belleklerin, düzgün çalışması için çiftler halinde ve doğru yerlere takılması gerekir. Renk kodlamalı yuvalara dikkat edin ya da gerekiyorsa bilgi almak için anakartınızın kullanma kılavuzuna bakın.

I/O plakasının anakarta takılması çok basittir: Hizalayıp yerine sıkıca bastırmak yeterlidir. Arka plakadaki metal tırnaklar, anakartın tırnaklarıyla hizalı olmalıdır. Değilse, kargaburun pense ile ayarlayabilirsiniz. Bazen I/O plakası önceden takılı halde gelir. Bu durumda hiçbir yapmanız gerekmez.

I/O plakası hazır olduğunda anakartınızı, yükselticilerin nereye girmesi gerektiğini görebileceğiniz şekilde dikkatlice kasanıza indirebilirsiniz. Yükselticiler anakartınızı kasanın kenarlarından ayırır, ancak yükselticiler yerindeyken de anakartı güvenli bir şekilde vidalayabilmeniz gerekir. Vidaları fazla sıkmayın. Bu durum anakartın eğilmesine neden olabilir.

Artık GPU ve veri saklama birimi gibi bileşenleri takabilirsiniz. Düzgün oturduklarından emin olarak ilgili yuvalarına dikkatlice yerleştirin. Anakartta M.2 sürücüler için ayrı yuvalar bulunuyor olabilir. Dolayısıyla emin değilseniz anakartınızın kılavuzuna bakın.

Kablo yönetimi ve yeni kurulan PC’nin açılması

Bir sonraki adım, kabloların bağlanmasıdır.

  • Sürücü ya da sürücülerinizin veri kablolarını anakarta takın
  • Güç kaynağından gelen güç kablolarını anakarta takın
  • Güç kaynağından gelen güç kablolarını sürücü ya da sürücülere ve diğer bileşenlere takın

İyi kablo yönetimi genellikle daha iyi hava akışı ve ısı yönetimi sağlar. Dolaşmamaları ve yer kaplamamaları için kablolarınızı bağlayıp bağlayamayacağınıza bakın. Kasa ve CPU için tüm fan başlıklarını anakarta bağlayın ve ardından ön panel, USB, ses ve güç kontrolü için kalan tüm başlıkları bağlayın. Kasa ışıkları ve düğmelerin telleri de hizalı olmalıdır.

İlk PC’nizi oluştururken, sistemi açmaya çalışmadan önce montaj işlemlerinin tamamlanmasını beklemek iyi bir fikirdir. Sistemi açmadan önce anti-statik bilekliğinizi çıkarmayı unutmayın! Kasayı açık bırakın, bir monitör bağlayın ve özellikle CPU fanı olmak üzere tüm fanların döndüğünden emin olun. Dönmeyen fan varsa, bileşenlerin zarar görmesini önlemek için bilgisayarınızı hemen kapatın. Monitörde anakart üreticinizin logosunu gösteriliyorsa, her şey düzgün olabilir! Değilse, bağlantılarınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

Başarılı bir açılıştan sonraki adım BIOS'u ayarlamak ve tarih ve saati belirlemektir. Bu işlemleri yaptığınızda tek yapmanız gereken istediğiniz işletim sistemini yüklemektir. Tebrikler! Yeni PC’niz kullanıma hazırdır!

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

İlgili Videolar

İlgili Yazılar