Udało Cię zbudować swój wymarzony komputer, ale co teraz? Zanim zaczniesz korzystać z nowego sprzętu, musisz wykonać kilka kroków, aby mieć pewność, że będzie działał prawidłowo i z maksymalną wydajnością. Jesteś już blisko mety, ale zanim zaczniesz cieszyć się efektami swojej pracy, musisz wykonać poniższe czynności.
Skonfiguruj ustawienia BIOS-u
Pierwszym zadaniem do wykonania po zbudowaniu komputera jest skonfigurowanie systemu BIOS (Basic Input/Output System). BIOS to oprogramowanie zapisane na płycie głównej, które instruuje komputer, jak wykonywać podstawowe funkcje i pomaga zidentyfikować komponenty sprzętowe.
Aby uzyskać dostęp do BIOS-u, należy przytrzymać jeden z klawiszy funkcyjnych podczas uruchamiania komputera. Klucz umożliwiający dostęp do BIOS-u różni się w zależności od producenta płyty głównej i można go sprawdzić w dokumentacji płyty głównej.
Widok po otwarciu BIOS-u może wydawać się trochę zniechęcający, ale na szczęście nie ma wielu ustawień, które będą wymagać zmiany. Najważniejsze jest ustawienie kolejności dysków rozruchowych, która będzie używana do uruchamiania systemu operacyjnego. Jeśli zainstalowano system operacyjny z pamięci USB, należy ustawić ją jako główny dysk rozruchowy. Po zmianie kolejności dysków rozruchowych konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Po włączeniu komputera system BIOS spróbuje uruchomić się w określonej kolejności z pierwszego nośnika.
Kolejną rzeczą, którą można sprawdzić po wejściu do BIOS-u, jest to, czy pamięć RAM działa z prawidłową szybkością. Jeśli jest to szybka pamięć RAM, warto upewnić się, że będzie ona działać z szybkością adekwatną do swoich możliwości. Należy także włączyć profil XMP, aby móc korzystać z wyższej częstotliwości zegara, jaką może zapewnić dana pamięć. Opcja ta może być ukryta na ekranie ustawień zaawansowanych, ale zdecydowanie warto jej poszukać!