Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Moduły pamięci RAM Kingston FURY do przetaktowywania

Jak wybrać najlepszą pamięć RAM do przetaktowywania

Wybór odpowiedniej pamięci dla graczy, przystosowanej do przetaktowania, może być trudny nawet dla doświadczonych użytkowników. Ogromna liczba dostępnych opcji może być przytłaczająca. Trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak cena, szybkość, pojemność, potencjalne ograniczenia płyt głównych i procesorów, podświetlenie RGB itp.

Poniżej przedstawiamy kroki, jakie podejmują nasi eksperci polecając pamięci Kingston FURY.

Co to jest Kingston FURY?

Powered by Kingston FURY badge

Zacznijmy od krótkiego przeglądu oferty pamięci Kingston FURY i metod przetaktowywania.

W przypadku modułów DIMM, które są używane głównie w komputerach stacjonarnych, oferujemy dwie linie produktów: Beast i Renegade.

Beast to podstawowa linia oferująca zarówno technologię Plug N Play, jak i profile (XMP) do przetaktowywania pamięci. Zapewnia najlepszą wydajność w stosunku do ceny. Produkty z tej linii gwarantują dobre prędkości i niskie opóźnienia oraz są dostępne w przystępnych cenach. Produkty typu Plug N Play umożliwiają wygodne automatyczne podkręcanie w większości systemów. Stanowią one idealne rozwiązanie w przypadku systemów, które blokują profile przetaktowywania, lub użytkowników, którzy nie czują się jeszcze pewnie, majstrując przy BIOS-ie.

Renegade to zaawansowana linia do przetaktowywania wykorzystująca wyłącznie profile (XMP), dzięki którym można uzyskać najszybsze prędkości i najniższe timingi.

Jeśli chodzi o format SODIMM, w laptopach i komputerach typu Small Form Factor wykorzystywane są moduły pamięci Impact. Wykorzystują one technologię Plug N Play do automatycznego przetaktowywania, a jednocześnie oferują te same prędkości i timingi w ramach profilu, co jest przydatne na wypadek, gdyby automatyczna funkcja nie zadziałała.

Na rynku istnieją dwie kategorie systemów komputerowych:

  • Systemy OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli takie, które zostały wyprodukowane przez dużych producentów komputerów PC/laptopów i ich marki gamingowe (np. Dell/Alienware, HPI/Omen, Lenovo/Legion, Acer/Predator).
  • Systemy składane samodzielnie lub systemy niemarkowe. W tym przypadku poszczególne komponenty (płytę główną, procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, obudowę, zasilacz) kupuje się osobno i samodzielnie składa system. Główni producenci płyt głównych to ASRock®, ASUS®, Gigabyte™ i MSI®. Możesz też kupić fabrycznie złożony system wykorzystujący te same gotowe komponenty wyprodukowane przez mniejsze marki komputerów PC/laptopów.

Jeśli masz system OEM, możliwości rozbudowy pamięci na rynku nieoryginalnych zamienników mogą być dość ograniczone. Większość producentów OEM uniemożliwia korzystanie z gotowych zestawów do przetaktowywania pamięci RAM, blokując możliwość włączenia profilu. Na szczęście pamięć Kingston FURY jest zgodna z systemami wszystkich czterech głównych producentów komputerów PC/laptopów — zestawy pamięci w wersjach niestandardowych są dostępne wyłącznie za pośrednictwem poszczególnych marek OEM. Co jednak zrobić, jeśli w ofercie nie ma produktów dla Twojego modelu? Wówczas dobrym rozwiązaniem mogą być zestawy Beast i Impact z technologią Plug N Play. Ta metoda nie wymaga ustawienia profilu; w jej przypadku przetaktowywanie przebiega w sposób automatyczny, w związku z czym jest to łatwy sposób na obejście blokad nałożonych przez producenta.

Jeśli składasz swój własny komputer lub masz system niemarkowy z gotowym modelem płyty głównej, wybór zestawu staje się dużo łatwiejszy.

Pole wyszukiwania pamięci

Zacznij od skorzystania z naszej wyszukiwarki pamięci Wpisz markę i model płyty głównej w polu Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia, a następnie naciśnij przycisk Wyszukaj, by zobaczyć dostępne opcje. Gdy znajdziesz swój model, zacznij od góry i sprawdź podstawowe dane techniczne płyty głównej, takie jak liczba gniazd pamięci i jej maksymalna obsługiwana pojemność. Następnie zapoznaj się z sekcją Ważne informacje dotyczące konfiguracji, ponieważ można w niej znaleźć ważne instrukcje dotyczące instalacji. Prawdopodobnie zawiera ona uwagi dotyczące Twojej płyty głównej.

Przewijając w dół, znajdziesz trzy karty produktów w sekcji Kompatybilne rozwiązania do modernizacji twojego systemu.

  • Pierwsza karta to pamięć Kingston FURY. Wymienione na niej części zostały zweryfikowane przez inżynierów firmy Kingston jako kompatybilne na podstawie wewnętrznych testów laboratoryjnych, certyfikatów Intel XMP lub AMD Ryzen i/lub listy kwalifikowanych dostawców (QVL, Qualified Vendor List) dla danej płyty głównej. Listę QVL można znaleźć na stronie pomocy technicznej dla Twojej płyty głównej. Zawiera ona wszystkie kompatybilne pamięci, które zostały przetestowane.
  • Kolejna karta to ValueRAM — nasza linia produktów zgodnych z branżowymi standardami JEDEC. Nie są one są przeznaczone do przetaktowywania. To optymalne rozwiązanie, jeśli szukasz podstawowej i kompatybilnej pamięci w dobrej cenie.
  • • Na trzeciej karcie znajdują się nasze dyski SSD. Zapoznaj się z nią, aby dowiedzieć się więcej!
Sekcja filtrów pamięci, w której wyświetlana jest całkowita pojemność zestawu

Następnie musisz określić, czy priorytetem jest dla Ciebie prędkość, czy pojemność. W przypadku standardu DDR4 moduły i zestawy o większej pojemności zwykle — choć nie zawsze — oferują tylko średnie prędkości.

Pojemność

Zdecyduj, ile pamięci potrzebujesz w swoim systemie. Pamiętaj, że pamięć należy instalować w parach lub grupach — zgodnie z architekturą pamięci płyty głównej. Większość komputerów PC i laptopów firm AMD i Intel wykorzystuje dwukanałową architekturę pamięci, w przypadku której do zapewnienia najlepszej wydajności wymagana jest para identycznych modułów pamięci. Niektóre zaawansowane systemy wykorzystują architekturę czterokanałową, która wymaga grupy czterech identycznych modułów. Nie zaleca się instalowania tylko jednego modułu, nawet jeśli w instrukcji płyty głównej jest napisane, że takie rozwiązanie zadziała, ponieważ systemy dwu- i czterokanałowe są zaprojektowane z myślą o łączeniu modułów w pary lub grupy, co zwiększa przepustowość pamięci. Kupienie jednego modułu teraz i dodanie kolejnego później może też spowodować spadek wydajności lub niestabilność, ponieważ zastosowane w nich chipy mogą się różnić, nawet jeśli mają taką samą specyfikację lub taki sam numer katalogowy.

Użyj filtrów w lewej części strony, by zawęzić opcje.

Prędkość

Po ustaleniu docelowej pojemności systemu należy sprawdzić dostępne opcje prędkości. Filtry po lewej stronie pomogą Ci zawęzić wybór. Możesz też pracować w odwrotnej kolejności, jeśli prędkość jest dla Ciebie ważniejsza niż wydajność.

W przypadku systemów Dual Channel najlepsze parametry szybkości oferują zestawy (K2). Pojedynczy zestaw K2 zainstalowany w konfiguracji 1DPC (jeden moduł DIMM na kanał) to najlepsza konfiguracja, jeśli chcesz zapewnić sobie ekstremalną, a jednocześnie stabilną wydajność. Zestawy o mniejszej pojemności, złożone z dwóch modułów o pojemności 4GB, 8GB, 16GB i 24GB typu Single Rank (1R), generalnie lepiej sprawdzają się, gdy chodzi o osiąganie dużych szybkości. Dzieje się tak dlatego, że przy ekstremalnych szybkościach najważniejsze są opóźnienia. Jeśli nie masz w planach przetaktowywania, wybierz moduły Dual Rank (2R), ponieważ oferują one przeplot pamięci i przewyższają wersje Single Rank (1R) pod względem wydajności nawet o 15%. Jednak przy ekstremalnych szybkościach większość płyt głównych nie jest w stanie poradzić sobie z przeplotem i utrzymać wysokich częstotliwości przy niskich opóźnieniach. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku systemów bazujących na architekturze Quad Channel – zestawy K4 wykorzystujące moduły Single Rank (1R) są najlepszą opcją przy ekstremalnych szybkościach w konfiguracji 1DPC.

W przypadku systemów Dual Channel nie zalecamy instalowania dwóch zestawów K2, chyba że jest to zweryfikowana konfiguracja wymieniona na naszej stronie internetowej lub na liście QVL dla płyty głównej. Jeśli na naszej stronie internetowej zestaw K4 jest wymieniony jako kompatybilny z Twoją płytą główną opartą na architekturze Dual Channel, oznacza to, że konfiguracja ta została zweryfikowana jako stabilna przez nas lub przez producenta płyty głównej. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jednego zestawu K2 teraz, a drugiego później, zalecamy zakup zestawu K4 teraz, ponieważ wszystkie moduły w zestawie będą identyczne. Co prawda jest to mało prawdopodobne, ale w przypadku połączenia dwóch zestawów K2 z różnymi komponentami pamięci przetaktowywanie może się nie włączyć lub stać się niestabilne.

Ogólnie rzecz biorąc, dodawanie modułów pamięci do drugiego banku gniazd podczas przetaktowywania — zarówno w systemach Dual Channel, jak i Quad Channel — stanowi duże obciążenie dla procesora, zwłaszcza przy wysokich prędkościach i niskich opóźnieniach.

FURY CTRL software screenshot

RGB

Jeśli zależy Ci na doznaniach wizualnych, gorąco polecamy opcje RGB. Linie produktów Beast i Renegade obejmują moduły RGB, które można konfigurować za pomocą naszego oprogramowania FURY CTRL RGB dla systemów Windows. Wszystkie nasze moduły pamięci RGB są wyposażone w naszą opatentowaną technologię IR Sync, która zapewnia idealną harmonię wzorów, nawet jeśli między modułami jest przerwa. Jeśli chcesz spersonalizować wygląd i anulować synchronizację w aplikacji, oczywiście jest taka możliwość. Modułami Kingston FURY RGB można także sterować za pomocą natywnych aplikacji płyt głównych, co pozwala zsynchronizować je z innymi komponentami.

Złoty środek czy życie na krawędzi?

Większość użytkowników znajdzie w oferowanych przez nas liniach produktów złoty środek między ceną, prędkością, pojemnością, funkcjami i stylem. Jeśli jednak chcesz żyć na krawędzi i wycisnąć maksimum ze swojego systemu, Kingston może spełnić także Twoje oczekiwania!

Skontaktuj się z przedstawicielem firmy Kingston, jeśli nadal nie masz pewności, które rozwiązanie w zakresie pamięci jest dla Ciebie najlepsze. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane filmy

Powiązane artykuły