Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Dłoń instalująca pamięć Kingston FURY Beast DDR5 RGB na płycie głównej komputera

Praktyczny przewodnik po pamięciach RAM dla graczy

Wszystko, co chcesz (i nie chcesz) wiedzieć o pamięci RAM!

Pierwsze samodzielne składanie komputera to niełatwe zadanie. Przy tak wielu komponentach i specyfikacjach trudno jest czasem zdecydować, jakiego dokonać zakupu. Zwykle najwięcej uwagi poświęca się kartom graficznym i procesorom, ale jeśli chcesz, aby Twoje gry ładowały się i działały płynnie, równie ważna jest wiedza umożliwiająca wybór odpowiedniej pamięci RAM.

Sprawi ona, że Twój komputer będzie szybciej wczytywał poziomy i efekty w grach, skracając czas oczekiwania i pozwalając Ci od razu przystąpić do akcji. Jeśli podczas gry chcesz uruchamiać w tle inne aplikacje, kluczowa może być większa ilość pamięci RAM. Programy takie jak Google Chrome nieustannie pochłaniają dużo zasobów pamięci, dlatego jeśli podczas gry chcesz oglądać filmy, transmisje na żywo lub korzystać z mediów społecznościowych, będziesz potrzebować więcej pamięci. Firma Kingston produkuje najwyższej klasy, a jednocześnie przystępne cenowo moduły pamięci RAM dla graczy, które pozwolą Ci uzyskać najwyższą wydajność komputera. W tym przewodniku omawiamy dokładnie to, co powinien wiedzieć każdy, kto po raz pierwszy kupuje pamięć RAM.

Co to jest RAM?

RAM to skrót od nazwy Random Access Memory. Zadaniem tej pamięci jest tymczasowe przechowywanie szybko dostępnych danych w procesie komunikacji między procesorem a dyskiem twardym lub dyskiem SSD, które pełnią funkcję pamięci długotrwałej. Po uruchomieniu komputera system operacyjny (Windows, macOS) jest pobierany z dysku twardego/SSD i wczytywany do pamięci RAM, podobnie jak wszystkie działające w tle lub otwierane aplikacje. Więcej pamięci RAM oznacza więcej miejsca w komputerze do przechowywania szybko dostępnych informacji, co pozwala na uruchamianie większej liczby aplikacji lub jednoczesne otwieranie większej liczby plików.

DDR3, DDR4 i DDR5

Kingston FURY DDR5

Współczesne komputery korzystają z pamięci SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory), która jest podłączona do płyty głównej komputera w postaci modułów pamięci. Większość modułów pamięci ma standardowy kształt, przy czym najczęściej spotykane w komputerach stacjonarnych i laptopach są moduły DIMM (ang. Dual In-Line Memory Module) lub SODIMM (ang. Small Outline DIMM). Odkąd pod koniec lat 90. wprowadzono standard SDRAM, przeszedł on znaczną ewolucję, aby zapewniać większą wydajność i pojemność przy mniejszym zużyciu energii, co pozwala zaoszczędzić na kosztach zasilania, wydłużyć czas pracy na baterii (laptopy) i zmniejszyć wydzielanie ciepła. Najnowsza specyfikacja pamięci SDRAM to DDR5, której nazwa jest skrótem od angielskiego terminu „Double Data Rate” („5” oznacza piątą generację). Kupując pamięć, zauważysz, że większość dostawców rezygnuje z nazwy „SDRAM” i po prostu podaje oznaczenie DDR5 oraz informację o szybkości pamięci. Podobnie jak pamięci poprzednich generacji pamięć DDR5 jest oferowana w wersjach o różnej szybkości, poczynając od standardowej 4800MT/s (oznaczenie DDR5-4800). „MT/s” oznacza megatransfery na sekundę i wskazuje szybkość, z jaką dane są przesyłane do i z modułu pamięci. Branżowa organizacja określająca standardy dla pamięci wprowadza jej nowe generacje co ok. 7 lat, definiując dla nich takie parametry szybkości i gęstości oraz konfiguracje, jakie według niej będą potrzebne komputerom w danym czasie. Na przykład poprzednią generacją była pamięć DDR4, dla której przewidziano szybkości 2133, 2400, 2666, 2933 i 3200MT/s. Firmy Intel i AMD zwykle co roku wprowadzają na rynek nowe generacje chipsetów i procesorów, które umożliwiają osiągnięcie kolejnej standardowej szybkości pamięci.

Jedną z istotnych różnic między poszczególnymi generacjami pamięci jest to, że nie są one zgodne wstecznie. Moduł pamięci DDR5 nie pasuje fizycznie do gniazd pamięci DDR4 i DDR3. Choć mogą one wyglądać podobnie, wycięcie w dolnej części modułu pamięci działa jak klucz i pasuje tylko do zgodnego gniazda. Natomiast w ramach danej generacji pamięci moduły o większej szybkości są zawsze zgodne wstecznie. Na przykład po zamontowaniu standardowego modułu DDR5-5600 w komputerze z procesorem Intel 12. generacji taktowanie pamięci zostanie automatycznie „obniżone” do pracy z szybkością 4800MT/s.

Decyzja, jaką technologię pamięci zastosować w danym komputerze stacjonarnym lub laptopie tak naprawdę zależy od procesora i płyty głównej. Znajomość marki i modelu każdego z nich pomoże Ci określić dostępne opcje pamięci dla Twojego systemu.

Rozmiar i szybkość

Większość płyt głównych w komputerach stacjonarnych ma cztery gniazda pamięci RAM, chociaż w niektórych systemach/stacjach roboczych wyższej klasy może być ich osiem lub więcej. W przypadku laptopów wygląda to nieco inaczej. Oprócz większych ekranów laptopy gamingowe mają zwykle dostępne dwa gniazda pamięci. Natomiast cienkie lub ultracienkie laptopy mogą mieć tylko jedno gniazdo lub ich pamięć jest zamontowana bezpośrednio na płycie głównej i nie można jej zmodernizować.

Zależnie od generacji pamięci DDR pojedyncze moduły RAM do komputerów stacjonarnych i laptopów mają zwykle pojemność od 2 do 48GB i ze względu na sposób działania komputerów mogą być sprzedawane w zestawach po dwa, cztery lub osiem modułów, aby umożliwić dopasowanie do architektury pamięci danego systemu. Najczęściej określa się ją mianem architektury dwukanałowej (2CH), czterokanałowej (4CH) lub ośmiokanałowej (8CH). Po zainstalowaniu modułów pamięci w identycznych parach lub grupach pasujących do architektury kanałów pamięci ich przepustowość jest sumowana, co zapewnia ogromny wzrost wydajności. Na przykład moduł pamięci DDR5-4800 ma maksymalną przepustowość rzędu 38,4GB/s. W konfiguracji dwukanałowej liczba ta wzrasta do 76,8GB/s. Zatem instalacja odpowiedniej pamięci, dostosowanej do płyty głównej i procesora, może znacząco wpłynąć na wydajność systemu. Jeśli chodzi o ilość potrzebnej pamięci RAM, jest to bardziej subiektywna kwestia. W przypadku komputera gamingowego optymalna ilość pamięci RAM zalecana dla najnowszych gier to 32GB. Jeśli zamierzasz uruchamiać wiele aplikacji w tle, możesz zwiększyć tę liczbę do 48GB lub nawet 64GB. Najnowsze komputery z procesorami Intel i AMD, wyposażone w cztery gniazda pamięci, mogą obsługiwać aż do 192GB pamięci!

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest szybkość. Korzystając ze standardowych szybkości, użytkownik jest w zasadzie ograniczony do parametrów obsługiwanych przez procesor i płytę główną. W przypadku niektórych systemów obowiązują również pewne zasady dotyczące instalacji modułów w drugim banku pamięci. Na dwukanałowej płycie głównej z czterema gniazdami są one rozmieszczone w dwóch bankach pamięci, a na każdy kanał pamięci (zwykle A i B) przypadają dwa gniazda. W przypadku instalacji modułów w drugim banku (np. A2 i B2) może nastąpić wymuszone przetaktowanie pamięci do niższej szybkości. Wynika to z ograniczeń procesora.

Zbliżenie na gniazda pamięci na płycie głównej z oznaczeniami wskazującymi różne kanały i banki

Jeśli standardowe szybkości nie zaspokoją Twoich potrzeb związanych z graniem w gry, możesz rozważyć zakup pamięci przystosowanej do przetaktowania. Przetaktowywanie pamięci jest stosunkowo bezpieczne i łatwe z wykorzystaniem profili Intel XMP i AMD EXPO i może zapewnić zauważalny wzrost wydajności w obsłudze gier i aplikacji, widoczny np. we wzroście liczby klatek na sekundę (FPS). Wybór zestawu pamięci do przetaktowania jest stosunkowo łatwy. Możesz sprawdzić listę kwalifikowanych dostawców (QVL) dla danej płyty głównej na stronie internetowej producenta lub skorzystać z konfiguratora firmy Kingston, aby znaleźć przetestowane, zgodne części.

Połączenie w całość

Po wybraniu zestawu pamięci odpowiadającego Twoim potrzebom możesz obejrzeć nasze najnowsze materiały wideo, w których pokazujemy, jak prawidłowo zainstalować pamięć i włączyć profile przetaktowania. Jeśli wybierzesz pamięć RGB, możesz pobrać oprogramowanie Kingston FURY CTRL, aby dostosować efekty podświetlenia, lub skorzystać z oprogramowania RGB producenta płyty głównej, aby zsynchronizować podświetlenie i dostosować je do swoich preferencji. Wszystkie moduły Kingston FURY RGB są również wyposażone w opatentowaną technologię Infrared Sync Technology, która zapewnia idealną synchronizację.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane filmy

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły