Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Linia produktów pamięci Kingston i Kingston FURY

MT/s kontra MHz: lepsza miara szybkości pamięci

Co oznacza MHz?

MHz to skrót od nazwy jednostki „megaherc”, która oznacza milion cykli na sekundę lub milion herców (106Hz). Ta jednostka miary częstotliwości pochodzi z Międzynarodowego Układu Jednostek Miar i w informatyce służy do oznaczania szybkości, z jaką dane przemieszczają się w obrębie komponentów i między nimi.

Gdy pod koniec lat 90. wprowadzono pamięć SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory), szybkość transferu danych mierzono w odniesieniu do zegara płyty głównej, przy czym transfery danych miały miejsce przy wznoszącym zboczu cyklu zegara. Podczas pomiaru wydajności pamięci SDRAM wartość 100MHz oznaczała 100 x 106 transferów danych na cykl zegara.

Na początku XXI w. wprowadzono pamięć DDR (Double Data Rate) RAM. Technologia ta podwoiła liczbę transferów danych na cykl zegara, które mają miejsce na wznoszących się i opadających zboczach cyklu.

Jednostka miary nie uległa jednak zmianie. Dla częstotliwości taktowania wynoszącej 100MHz technologia DDR podwoiła efektywną szybkość transmisji danych do 200 milionów transferów danych w każdym cyklu zegara. Jednak przez długi czas brakowało nowej, bardziej adekwatnej miary.

Co to jest MT/s?

MT/s to skrót oznaczający liczbę megatransferów (milionów transferów) na sekundę, co jest bardziej precyzyjną miarą efektywnej szybkości transferu danych pamięci DDR SDRAM w obliczeniach. MT/s to skrót oznaczający liczbę megatransferów (milionów transferów) na sekundę.

SDRAM
Zegar: 100MHz
Szybkość transferu: 100MT/s
Przepustowość: 800MB/s

DDR SDRAM
Zegar: 100MHz
Szybkość transferu: 200MT/s
Przepustowość: 1600MB/s

Diagram pokazujący, kiedy mają miejsce transfery danych w cyklu zegara w przypadku pamięci SDRAM i DDR SDRAM

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

DDR5 Zasoby

Dowiedz się więcej na temat pamięci