Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

mężczyzna przy swoim laptopie w domu, dostosowujący ekran startowy swojego nowego systemu Windows 11

Windows 11 - czy Twoja organizacja potrzebuje modernizacji, czy odświeżenia zasobów?

Przy okazji zapowiedzi premiery Windows 11 - najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft - wiele uwagi poświęcono nowym, zaawansowanym rozwiązaniom, które oferuje, a także konsolidacji funkcji i poprawie komfortu obsługi.

W przypadku każdej nowej wersji systemu operacyjnego należy także zwrócić uwagę na zgodność oraz to, czy organizacja powinna wymienić sprzęt na nowy, czy też może zmodernizować posiadane urządzenia.

W tym artykule zgłębimy te kluczowe zagadnienia i podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę. Jednak najpierw przyjrzymy się wymaganiom systemowym dla aktualizacji. Biorąc pod uwagę minimalne wymagania, warto je przewyższyć, aby zapewnić płynne i bezproblemowe działanie systemu.

Procesor

Mężczyzna siedzący w domu przy biurku i modernizujący podzespoły swojego laptopa

Zgodnie z komunikatem informującym o wprowadzeniu na rynek systemu Windows 11* wymaga on procesora 1GHz lub szybszego z co najmniej dwoma rdzeniami (zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie System on a Chip (SoC)). W rzeczywistości oznacza to, że zgodne będą następujące procesory komputerów stacjonarnych/laptopów (stan na czerwiec 2021 r.):

  • Intel Core 8. generacji (Coffee Lake, Whisky Lake) i nowsze
  • AMD Zen+ (Ryzen 2000, Threadripper 2000, Ryzen 3000G APU) i nowsze.

Jednak lista ta nie jest ostateczna i z systemem Windows 11 zgodne mogą być również starsze procesory. Natomiast głównym czynnikiem decydującym o konieczności wymiany może być wiek innych komponentów komputera. W każdym przypadku należy zapoznać się ze stroną internetową zawierającą informacje na temat zgodności z systemem Windows 11**.

Inną ważną kwestią są wymagania dotyczące pamięci DRAM i jej zgodności z procesorem - obecnie i w przyszłości.

Pamięć DRAM

Jeśli chodzi o pamięć RAM/DRAM, jej minimalna wymagana pojemność to co najmniej 4GB (gigabajty). Jednak jak wspomniano wcześniej, przewyższenie minimalnych wymagań pozwoli zapewnić większy komfort użytkowania systemu.

Innym ważnym czynnikiem są zmiany w technologii pamięci, które dotyczą całej branży. Uwzględnienie niedawnego przejścia z 8- na 16- gigabitowy standard pamięci DRAM oraz kwestii jej zgodności z najnowszymi procesorami Intel (8. generacji i nowszymi)*** może dać ostateczną odpowiedź, czy Twoje urządzenia umożliwiają aktualizację do systemu Windows 11. Jeśli tak, jest to świetna okazja, aby w pełni wykorzystać potencjał komputerów poprzez efektywną kosztowo modernizację pamięci przy przejściu na system Windows 11.

TPM 2.0

Przed ogłoszeniem wprowadzenia systemu Windows 11 prawdopodobnie niewiele osób znało termin Trusted Platform Module (TPM). Technologia ta jest niezbędna, aby móc korzystać z systemu Windows 11.

Sam TPM to kryptoprocesor, który zabezpiecza komputer na poziomie sprzętowym przed atakiem dzięki wykorzystaniu zintegrowanego klucza kryptograficznego. Współpracuje on z innymi systemami i aplikacjami w komputerze. A ponieważ jest to rozwiązanie sprzętowe, uznaje się je za bezpieczniejsze niż samo szyfrowanie programowe.

Oznacza to, że w urządzeniach bez procesora TPM 2.0 nie można dokonać aktualizacji do systemu Windows 11, chyba że (w przypadku komputerów stacjonarnych) zakupimy i zainstalujemy moduł TPM 2.0.

Aby dowiedzieć się, czy Twój komputer jest wyposażony procesor TPM 2.0, wyszukaj „Zabezpieczenia Windows” w menu Start, wybierz „Zabezpieczenia urządzenia”, a następnie „Szczegóły procesora zabezpieczeń”. Upewnij się, że „Wersja specyfikacji” to 2.0, ponieważ poprzednie wersje nie będą kompatybilne.

Ręka instalująca dysk SSD Kingston KC3000 NVMe na płycie głównej laptopa leżącego na biurku

Obejrzyj webinarium

Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu Win11 i dlaczego modernizacja może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z budżetem IT.

  Obejrzyj film****

SSD

Jeśli chodzi o dyski SSD, ogromne zainteresowanie wzbudziło rozwiązanie DirectStorage. Jednak zapewnia ono wyłącznie korzyści przy uruchamianiu gier. W związku z tym jedynym wymaganiem w odniesieniu do firm jest posiadanie co najmniej 64GB wolnego miejsca i możliwość obsługi dysków SSD zarówno SATA, jak i NVMe. Ponownie, biorąc pod uwagę, że sam system operacyjny Windows 11 prawdopodobnie będzie zajmował więcej niż 50GB, kluczowe jest zapewnienie wystarczającej pojemności pamięci i przewyższenie minimalnych wymagań.

Jednak szersze zastosowanie dysków opartych na interfejsie NVMe może być katalizatorem dla rozwoju aplikacji wykorzystujących prędkości, jakie zapewnia ta technologia. W związku z tym, w połączeniu z modernizacją pamięci operacyjnej, zwiększenie szybkości i pojemności pamięci masowej pozwala w opłacalny sposób zwiększyć wydajność komputera.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu Windows 11 niesie wiele potencjalnych korzyści i wydaje się oferować bardziej płynne i bezpieczne środowisko zarówno dla użytkowników komputerów i laptopów, jak i samych organizacji. Jak wspomniano wyżej to, czy Twoja organizacja powinna zrobić krok w kierunku aktualizacji do systemu Windows 11, częściowo zależy od zgodności zasobów i etapu modernizacji infrastruktury IT, na którym się znajduje.

Biorąc pod uwagę zmiany technologiczne, modernizacja sprzętu będzie prawdopodobnie ograniczona przez dostępne możliwości, związane np. z odchodzeniem od standardu pamięci DRAM DDR3. Przy mniejszej liczbie dostawców produkujących starszą technologię i krzywej cen/dostępność podążającej za aktualnie wiodącym standardem, istotne jest, aby wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o modernizacji lub wymianie sprzętu.

Jednak w przypadku użytkowników, którzy znajdują się w środkowej fazie cyklu odświeżania zasobów sprzętowych, daje to możliwość wydłużenia cyklu życia urządzeń, zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i zapewnienia większego komfortu użytkowania. Dzięki modernizacji pamięci i dysków SSD można to osiągnąć za ułamek kosztów zakupu nowych urządzeń.

Niezależnie od Twoich wymagań lub potrzeb #KingstonIsWithYou, oferując doradztwo ekspertów, którzy pomogą Ci zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej organizacji. Czy będą to dyski SSD, moduły pamięci, czy pamięci USB, korzystając z naszej usługi Zapytaj eksperta, otrzymasz obiektywną poradę, jak osiągnąć swoje cele.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły