Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

evinde yeni Windows 11 başlangıç ekranını özelleştiren bir erkek

Windows 11 - Kuruluşunuzun bir yükseltmeye mi yoksa bir yenilemeye mi ihtiyacı var?

Microsoft’un en yeni işletim sistemi (OS) olan Windows 11’in duyurulmasıyla, dikkatlerin sunduğu yeni gelişmiş özelliklere ve birleştirici işlevleri ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesi üzerine toplanmasına yol açtı.

Tüm büyük işletim sistemleri lansmanlarında olduğu gibi uyumluluğa ve kuruluşların “söküp değiştirme” yapmasının ya da mevcut cihazlarını yükseltmesinin gerekli olup olmadığına odaklanılması gerekiyor.

Bu yazıda önemli hususları ve nelere bakılması gerektiğini inceleyeceğiz. Ama önce yükseltme için gereken sistem gereksinimlerine bakacağız. Ancak tüm minimum gereksinimlerde olduğu gibi sorunsuz ve kesintisiz bir kullanıcı deneyimi için bunlardan fazlasının sağlanması akıllıca olacaktır.

CPU

evde masasında laptop’ının donanımını yükselten bir erkek

Windows 11 lansman duyurusuna* göre 1GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem’e (SoC) ihtiyacınız olacak. Gerçek koşullarda bu durum, aşağıdaki masaüstü/laptop CPU’ların uyumlu olacağı (Haziran 2021 itibariyle) anlamına gelmektedir:

  • Intel Core 8. nesil (Coffee Lake, Whiskey Lake) ve daha yenisi
  • AMD Zen+ (Ryzen 2000, Threadripper 2000, Ryzen 3000G APU) ve daha yenisi

Ancak bu kesin bir liste değil ve daha eski CPU’lar da Windows 11 ile uyumlu olabilir. Ancak sistemlerinizdeki diğer bileşenlerin yaşı, yönlendirici faktör olabilir ve değişebilir. Her durumda lütfen Windows 11 uyumluluk internet sitesine bakın**.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da DRAM gereksinimleri ve bunların hem bugün hem de gelecekte CPU’nuz ile uyumlu olup olmayacağıdır.

DRAM

RAM/DRAM’in kendisi için minimum gereksinim, en az 4GB’a (Gigabayt) sahip olmaktır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi minimum gereksinimden fazlasına sahip olmak daha iyi deneyim sağlayacaktır.

Bir diğer önemli etken, RAM teknolojisinde endüstri çapında yaşanan değişikliklerdir. Yakın zamanda yaşanan 8’den 16Gbit DRAM’e geçiş ve en yeni Intel CPU’larla (8. Nesil ve daha sonrası)*** uyumluluğu, cihazlarınızın Windows 11 yükseltmesi için uygun olup olmadığı konusunda kesin bir yanıt sağlayabilir. Uygun olması durumunda RAM’inizi yükselterek sistemlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için harika bir fırsattır ve cihazlarınızı Windows 11 ile modernize etmenin uygun maliyetli bir yoludur.

TPM 2.0

Trusted Platform Module (Güvenilir Platform Modülü) ya da TPM, Windows 11’in duyurulmasından önce belki de bilinmeyen bir terimdi. Ancak bu, Windows 11'i kullanmak için zorunludur.

TPM’in kendisi bilgisayarı donanım seviyesinde güvenceye alarak entegre kriptografik anahtar kullanarak saldırı riskini önleyen bir kripto-işlemcidir. Bu daha sonra PC’nizdeki diğer sistemlerle ve uygulamalar çalışır. Donanım tabanlı olduğundan tek başına yazılım şifrelemesi kullanmadan çok daha güvenli olduğu değerlendirilmektedir.

Bu durum, TPM 2.0 içermeyenlerin, ayrı bir TPM 2.0 Modülü satın alıp takmadığınız süre (masaüstü bilgisayarlar için) Windows 11’e yükseltilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Cihazınızda TPM 2.0 olup olmadığını öğrenmek için başlat menüsünden “Windows Güvenliği”ni aratın, “Aygıt Güvenliği”ni, ardından “Güvenlik işlemcisi bilgileri”ni seçin. “Belirtim Sürümü”nün 2.0 olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Daha önceki sürümler uyumlu olmayacaktır.

bir Kingston KC3000 NVMe SSD’yi masa üzerinde duran bir dizüstü bilgisayar anakartına takan bir el

Webinar’ı izleyin

Win11’e geçerken dikkate edilecekleri ve yükseltmenin IT bütçe zorluklarını çözebilecek benzersiz bir senaryoyu tartışıyoruz!

  Videoyu İzle****

SSD

SSD’ler için DirectStorage konusunda büyük bir heyecan oldu. Ancak bu yalnızca PC oyunları çalıştırmada bir avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle kurumsalla ilgili tek gereksinim, en az 64GB’a sahip olmaktır ve hem SATA hem de NVMe tabanlı SSD’leri desteklenmektedir. Yine Windows 11 işletim sisteminin tek başına 50GB’ı aşacağı düşünülürse, yeterli veri saklama alanına sahip olmak ve minimum gereksinimlerin ötesine geçmek önemlidir.

Ancak NVMe tabanlı sürücülerin daha yaygın biçimde benimsenmesi, uygulamaların NVMe ile sunulan hızları kullanmasında bir katalizör görevi görecektir. Bu nedenle RAM yükseltmelerinin yapılmasıyla cihazınızın veri saklama biriminin hızını ve kapasitesini artırmak, performansı uygun maliyetli biçimde artırma fırsatı sunabilir.

Sonuç

Windows 11’in çıkması birçok olası avantaja sahiptir ve PC/Laptop kullanıcıları ve kuruluşlar için sorunsuz ve güvenli bir deneyim sunacak gibi görünmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi kuruluşunuzun Windows 11 yükseltmesini yapıp yapmaması kararı, kısmen varlıklarınızın ne kadar uyumlu olduğuna ve IT yenilemesinde hangi aşamada olduğunuza bağlıdır.

Teknolojideki değişimler dikkate alındığında donanım yükseltmeleri, büyük olasılıkla DDR3 DRAM’in kullanım ömrünün sonunda olması gibi yükseltme olanağı ile sınırlı olacaktır. Daha az sayıda sağlayıcının eski teknolojileri üretmesinden dolayı geçerli/ana akım teknolojiyi takip eden fiyat eğirisi/ulaşılabilirlik ile yükseltme mi yoksa yenileme mi yapılacağına karar verirken bunun dikkate alınması önemlidir.

Ancak laptop/masaüstü bilgisayar yenileme döngüsünün orta aşamalarında olanlar için bu durum performansı, güvenliği artırarak ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayarak cihazların kullanım ömrünü uzatma fırsatı sunmaktadır. RAM ve SSD’leri yükseltmek, bunu, yeni cihaz satın alma maliyetinin sadece küçük bir kısmıyla yapmanızı sağlar.

Gereksinimleriniz ne olursa olsun Kingston Sizinledir (#KingstonIsWithYou) ve kuruluşunuz için neyin doğru olduğu bulmada size yardımcı olmaya hazır uzmanlara sahiptir. Konu ister SSD, RAM isterse USB, Bir Uzmana Sorun hizmeti, hedeflerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizle ilgili tarafız öneriler sunar.

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar