Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Biznesmen wskazujący na ilustrację przedstawiającą symbole i wykresy biznesowe z napisem 2022 w środku

2022: prognozy ekspertów w dziedzinie technologii

Rok 2021 był pełen wyzwań i innowacji technologicznych, które miały wpływ na wszystkie aspekty naszego życia – od biura, poprzez rozrywkę, po wzajemną komunikację. Aby lepiej zrozumieć, jak technologia będzie ewoluować w przyszłym roku – i jaki będzie mieć wpływ na nasze życie – poprosiliśmy naszych ekspertów o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i przewidywaniami dotyczącymi trendów technologicznych w 2022 roku.

Immersyjna technologia w miejscu pracy i poza nim

Ręce mężczyzny piszące na klawiaturze przy rozmytym stole z efektem podwójnej ekspozycji infografiki na immersyjnym interfejsie HUD

Globalne lockdowny podczas pandemii Covid-19 uwypukliły znaczenie efektywnego zastosowania technologii w miejscu pracy. Roland Broch (@rolandbroch) spodziewa się, że w istotny sposób rozwinie się technologia wideokonferencji, niezbędna do zdalnej współpracy zespołów: „Większe ekrany. Immersyjne efekty 3D. Większa wygoda”.

Ale te innowacyjne doświadczenia nie ograniczą się do miejsca pracy – także konsumenci mogą dostrzec korzyści płynące z immersyjnych technologii w swoich interakcjach z markami: „Dzięki udoskonaleniom sprzętowym i rozwojowi oprogramowania w dziedzinie #SztucznejInteligencji i #WirtualnejRzeczywistości marki będą coraz częściej oferować klientom immersyjne doświadczenia” – przewiduje Elena Carstoiu (@elenacarstoiu). „Nawiązywanie kontaktów z klientami nigdy dotąd nie miało aż tak technologicznego charakteru”.

W ciągu ostatnich dwóch lat technologia stała się jeszcze bardziej integralną częścią codziennego życia ludzi, a według danych Office for National Statistics z maja 2021 r. 37% dorosłych Brytyjczyków co najmniej częściowo wykonywało swoją pracę zdalnie z domu. Oczywiście wiąże się to nieodłącznie z ryzykiem, zwłaszcza w zakresie ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych. „Istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa pracy zdalnej, korzystania z urządzeń domowych, sieci VPN i Internetu rzeczy. Niezbędna jest gwarancja bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych” – mówi Tara Taubman-Bassirian (@clarinette02).

Rafael Bloom (@rafibloom73) podkreśla, jak ważne jest stawianie ludzi na pierwszym miejscu wobec coraz większego rozpowszechnienia technologii: „Mam nadzieję, że technologia ewoluuje, aby nam pomagać – niezależnie od tego, czy jest to bezpośrednia pomoc ze strony sztucznej inteligencji, czy coś prostszego, jak np. nowe „tryby ostrości” w urządzeniach Apple”.

Zarys twarzy sztucznej inteligencji z płytką drukowaną i „przepływem” danych kodu binarnego na niebieskim tle

Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo

W ciągu kilku ostatnich lat sztuczna inteligencja (AI) poczyniła wielkie postępy, co w kilku obszarach pozwoliło na jej bardziej złożone zastosowania. Zdaniem Roba Maya (@robmay70) AI może być przydatna w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju dzięki wykorzystaniu „zaawansowanych czujników w pojazdach i połączonej infrastruktury, która pozwoli zmniejszyć zatłoczenie i zanieczyszczenie naszych miast”. Oczywiście możemy również dostrzec wpływ sztucznej inteligencji na bardziej przyziemne aspekty codziennego życia. David Clarke przewiduje „więcej #AI w samochodach, aby wspomóc kierowców, oraz w urządzeniach domowych”, podczas gdy holenderska społeczność Dutch Cloud Community (@dutchcloudcomm) podchodzi do sprawy bardziej humorystycznie, wyjaśniając, że „Twoja lodówka AI powie Ci, że wypicie ostatniego piwa to nie najlepszy pomysł”.

Cyberbezpieczeństwo było w ubiegłym roku coraz większym problemem, Według Identity Theft Research Center liczba zgłoszonych naruszeń danych już przewyższyła tę z 2020 r. Nigel Tozer (@NigelTozer) przewiduje, że w ramach walki z tym rosnącym zagrożeniem sztuczna inteligencja „będzie elementem #cyberbezpieczeństwa w 2022 roku”, a także pojawi się „oferta cyberbezpieczeństwa jako usługi”.

Z drugiej strony Ellie Hurst (@Advent_IM_Comms) podkreśla, że technologia cyberbezpieczeństwa musi wspierać ludzi, którzy z niej korzystają: „Wiemy, że najbardziej skuteczne naruszenia wynikają z błędów ludzi, dlatego należy ich wesprzeć za pomocą technologii. Oczywiście w adekwatnym wymiarze, ponieważ inwazyjna technologia może zniechęcić ludzi i skłaniać ich do poszukiwania alternatywnych rozwiązań typu shadow IT”. Rafael Bloom zaś dodaje, że „#Cyberbezpieczeństwo powinno przede wszystkim dotyczyć ludzi, procesów i właściwego zarządzania, a nie polegać na technologii jako panaceum na wszystko”.

Kluczowe znaczenie we wspieraniu rozwijających się technologii w 2022 r., poczynając od AI, poprzez łączność 5G, po cyberbezpieczeństwo, będą miały produkty pamięci do serwerów i pamięci masowej. Kate Sukhanova (@ThisIsKateS) przewiduje, że „więcej organizacji będzie korzystać z chmury zamiast z fizycznych serwerów i pojawi się więcej dostawców usług #VPN dla konsumentów” w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa danych i cyberprzestępczości. Bill Mew (@BillMew) dodaje, że „ponieważ cyberprzestępczość staje się coraz bardziej powszechna, konieczne będzie szersze zastosowanie szyfrowanej pamięci masowej – nie tylko w #chmurze, ale we WSZYSTKICH urządzeniach”.

Wyzwania i trendy w 2022 roku

Symbole energii odnawialnej, ochrony zasobów naturalnych i ochrony środowiska wewnątrz kół zębatych z dłonią dotykającą jednego z nich jak przy naciskaniu przycisku

W nadchodzącym roku istotnym wyzwaniem dla branży technologicznej będą kwestie logistyczne związane z łańcuchem dostaw. Geoffrey Petit (@Kingston_GPetit) zauważa, że „Jednym z głównych wyzwań w 2022 r. może być globalny niedobór komponentów, który może opóźnić wprowadzanie innowacji i rozwój nowej infrastruktury”.

Chociaż praca z domu stała się bardziej powszechna, organizacje nadal będą musiały rozwiązywać problemy towarzyszące pracy zdalnej lub hybrydowej: „Ciągła potrzeba zdalnego działania oznacza, że organizacje mogą odczuć jej negatywne skutki, jeśli nie zadbały o właściwą konfigurację i przeszkolenie. Dlatego nie możemy myśleć, że zagrożenie związane z tym nowym modelem funkcjonowania już minęło” – ostrzega Ellie Hurst.

Cyberbezpieczeństwo będzie nadal gorącym tematem w 2022 r., ponieważ trendy technologiczne odzwierciedlają rosnącą świadomość zagrożeń cybernetycznych. Rob May przewiduje, że głównymi trendami w IT w 2022 r. będą „architektura siatki bezpieczeństwa cybernetycznego (ang. Cybersecurity Mesh Architecture, #CSMA) oraz przetwarzanie zwiększające ochronę prywatności (ang. Privacy Enhancing Computation, #PEC) w celu zapewnienia ochrony prywatności i danych”.

Ważnym punktem w dyskusji będzie również zrównoważony rozwój technologii. Roland Broch przewiduje, że „nadchodzącymi trendami w 2022 roku będą zrównoważone i zasobooszczędne rozwiązania sprzętowe oraz zielone kodowanie”, które odnosi się do kodu programistycznego pisanego w celu tworzenia algorytmów przy minimalnym zużyciu energii – zarówno pod względem struktury, jak i zachowania. Wraz ze wzrostem globalnej świadomości zmian klimatycznych i zagrożeń środowiskowych interesujące będzie przyjrzenie się roli, jaką odegrają innowacje technologiczne w zapewnieniu bardziej zrównoważonego rozwoju.

Firma Kingston Technology oferuje pomoc godnych zaufania doradców i twórców technologii, którzy wspierają rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo i postęp technologiczny. Kingston Is With You – niezależnie od tego, jaką prowadzisz działalność, pracujemy, aby realizować Twoje potrzeby biznesowe. Chociaż 2022 rok może być pełen nieoczekiwanych wyzwań i możliwości dla organizacji, jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązania mogą wspierać firmy w każdym wyzwaniu technologicznym.

#KingstonIsWithYou #KingstonIronKey

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.