Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

İş insanı, 2021’ye doğru yıllarca devam eden pazar büyümesi grafiği resmini işaret ediyor

Fenomenlerden 2021 için Teknolojiyle İlgili Görüşler

2021’e hazırlanırken, teknolojinin işletmeler açısından nasıl dönüştürücü bir rol oynadığını belirlemek için geçtiğimiz yıla ve onun getirdiği tüm değişikliklere ve bozulmalara bakabiliriz. Uzak ekiplerden Zoom yarışmalarına kadar dijitalleşmenin gündelik hayatımızın her alanına girmesiyle uzmanlar topluluğumuza, yeni yılda hangi teknoloji trendlerini görmeyi beklediklerini sorduk.

Uzaktan çalışmanın yükselişi

evde bir dizüstü bilgisayarla çalışan bir kadın ve masanın üzerinde bir kedi

2020’de hem işletmeler hem de genel gündelik yaşamın getirdiği en büyük değişikliklerden biri, daha çok COVID-19 pandemisinin getirdiği sosyal mesafe ve diğer kısıtlamalara uymak için yaygın biçimde evden çalışmaya geçilmesiydi.

Ancak uzaktan çalışma, kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra bile işletmeler için bir standart olmaya devam edebilir. Çalışanlar açısından daha fazla esneklik ve işletmeler açısından maliyetlerdeki azalma, hibrit evden çalışma politikasının ana destekleyicileri olacaktır. Frank Jennings (@thecloudlawyer), “birçok kişi evden çalışmaya alıştı, işe geliş-gidiş zaman kaybı yok, daha iyi teknoloji. Evden çalışmanın, modern, esnek çalışma uygulamalarının bir parçası olarak eskisine göre çok daha tercih edileceğini düşünüyorum,” diyor.

Ekiplerin, iletişim, yönetim, ekip çalışması ve otonomlukla ilgili beceriler geliştirmesi gerekecektir. Giuliano Liguori (@ingliguori), uzaktan çalışan ekiplere sahip işletmelerin, uzaktan bile olsa daha üretken, işbirlikçi bir ortamı sağlayacak “daha dirençli iş gücü geliştirecek ve becerileri artıracak koçluk planlarına yatırım yapması” gerektiğini söylüyor. Ellie Hurst’ün (@IM_Advent_Comms) belirttiği gibi siber güvenlik ve veri koruması için eğitim ve farkındalık programlarının da artması bekleniyor.

IT çalışanı ve yöneticisi bir ofis odasında bir tablette bir proje üzerinde konuşuyor

IT yöneticileri için rollerin değişmesi

Siber güvenlik ve veri koruması, işletmeler için büyük zorluklar olarak kalacaktır ve çalışanlar ve işletmeler giderek daha fazla uzaktan çalıştıkça daha da zor hale gelebilecektir. Çalışanların, IT bölümlerinin bilgisi ve onayı olmadan kullandığı teknolojiler ve araçlar olan Gölge IT, güvenlik açısından yeni zorluklar yaratabilecek ve işletmelerin özel eğitimler vermesini ve kurallar belirlemesini gerektirebilecektir.

Teknolojinin kapsamı ve kullanımıyla birlikte hızlı değişen siber güvenlik tehditleri, IT Yöneticilerinin rolünün değişmesine de neden olacaktır. Rafael Bloom (@rafibloom73), “'Dijital Hizmetler Yöneticilerinin, Bulut ve SaaS’ın birçok IT görevini ortadan kaldırmasıyla günümüzde çok daha hatasız olabilir.” Odak, uzak çalışanlara destek sağlamak ve siber güvenlik önlemlerini uygulamaya kayabilir. Yani IT yöneticileri, yakın zamanda uzak kuruluşları desteklemede daha hayati bir role sahip olabilecektir.

Tesislerde kullanımdan (masaüstü bilgisayarlar, ince istemciler) tesis dışı (dizüstü bilgisayarlar, tabletler) kullanıma kayan sistemler, IT departmanlarının, gözden geçirilmiş güvenlik yapılandırmasına; daha güçlü kimlik doğrulama politikalarına, daha iyi izleme ve denetim yeteneklerine vb. ihtiyaç duyan yeni sistemlere yatırım yapmasını gerektirmektedir. Hibrit evden çalışma şekliyle bu sistemler aynı zamanda hem evden hem de ofisten kullanıma uygum sağlamalıdır. Dolayısıyla yatırımlar, üretkenlik ve uygun maliyetlilik açılarından dikkatlice dengelenmelidir. Evden çalışma ile güvenin yapısı değişti. Artık uygun rahatsız edici olmayan üretkenlik izlemesi ile çalışanların uzaktan çalışma sırasında kendilerine güvenildiğini hissetmelerinin sağlanması arasında bir denge gerektiriyor.

Yapay zeka ve siber güvenlik

medya sembolleriyle arka planı çevreleyen dünya haritalı bir siber alan resminde bir dijital kilit

Yapay Zeka (Artificial Intelligence - AI) ekiplerin fizikler olarak ayrı olmasıyla 2021’de siber güvenlik açısından önemli bir varlık olacak. İşletmeler, özellikle kurumsal ağlara erişim gerekli olduğunda siber güvenlik ve veri gizliliği önlemlerini uygulamak için otomasyona ve makine öğrenmesine daha fazla dayanır hale gelecek. Ancak Çözümler Pazarlama Direktörü Nigel Tozer (@NigelTozer), AI’nin siber saldırılarda işletmelere karşı da kullanılabileceğini belirtiyor: “Siber Suçlular artık eskisinden daha gelişmiş durumdalar ve araçları her geçen gün daha iyi hale gelecek. Daha fazla şirketin AI savunmaları kullanmaya başlamasıyla saldırganlar da AI’yi daha fazla kullanacaktır.”

Siber güvenlik risklerini azaltmak için AI ile birlikte bir dizi başka araç ve süreç de kullanılacaktır. Hubgets’in kurucularından Elena Carstoiu, işletmelerin, “konum-agnostik” olmasını sağlayacak ve konumdan, uygulamalardan ya da cihazlardan bağımsız olarak güvenli erişimi sağlayacak Güvenlik Erişimli Servis Ucu (Secure Access Service Edge - SASE) çözümleri uygulamasını öneriyor - bu durum her geçen gün daha fazla ekibin uzaktan çalıştığı bu günler de daha da önem kazanıyor.

Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT), Büyük Veri ve Bulut ile birlikte 2021’in önemli oyuncularından biri olmaya devam edecek. Nigel Tozer, özellikle yüz tanıma teknolojisi alanında olmak üzere “Yapay Zekanın gizlilikle ilgili yeni zorlukları ortaya çıkarmasını bekleyebilirsiniz” yorumunu yapıyor. Diğer yandan ISP Connect (@ispconnect), AI’nin tam potansiyeline ulaşmadığını söylüyor - “AI, hala gelişiyor ancak 2021, büyük atılımın yapıldığı bir yıl olmayacak.”

a hand working on a laptop with a report illustration projected outside the monitor

Teknolojinin geleceği

Evden çalışma politikalarındaki artış ve teknolojideki gelişimlerle birlikte önümüzdeki yıl IT bütçelerinin de artması beklenmektedir. Ramsac’in Yönetici Direktörü Rob May (@robmay70), “verimlilik, üretkenlik, siber güvenlik ve uzak iş gücü için destek konularında yeni teknolojilere” yatırım yapmak için IT bütçelerinin artacağını tahmin ediyor. Her gün bu kadar çok online iş etkinliği düzenlenirken IT bütçelerinin bu dijital dönüşümün farklı yönlerini desteklemek için ayarlanması gerekiyor.

Yapay zekanın siber güvenlik alanında gelecekteki rolü ve IT bütçelerinde beklenen (ve hoş karşılanan) artışın yanı sıra 2021, teknoloji alanında yeni ve yükselen trendler getirecektir. Roland Broch (@rolandbroch), “hiper otomasyon”un, AI ve makine öğrenmesinin uçtan uca otomasyona entegrasyonunun, hatta otomasyonun otomatik hale getirildiğinin görüleceğini bekliyor. Rafael Bloom (@rafibloom73), “sahte haberler, online saldırılar, görünmeyen veri işlemesi vb. düşünüldüğünde güven, değerli, kanıtlanabilir bir emtia haline gelecek” derken Rob May (@robmay70), siber güvenliğe verilen önemin artmaya devam edeceğini, belki de “Siber Dirençlilik”e dönüşebileceğini tahmin ediyor.

Yukarıdaki tahminlerin hepsi gerçekleşmese de, hatta birkaç sürprizle karşılaşsak bile işletmeleri ve onların dijital dönüşümlerini destekleyen güvenilir danışmanlarız ve sağlayıcılarız. Yapay Zeka, Siber güvenlik isterse Teknolojideki diğer gelişmeler gibi konularda Kingston, faaliyet alanı ne olursa olsun işletmenizin gereksinimlerini desteklemek için yanınızdadır.

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar