Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Birinde 4 başka kişiyle bir video toplantısının yer aldığı iki monitörün bulunduğu bir masada bir kadın

Hibrit Çalışma Ortamları, Daha Yüksek Veri Kırılganlığı Anlamına Geliyor

Dünya, COVID-19 ve varyantlarının daha fazla yayılmasını önlemeye çalışırken, kuruluşlar personelin uzaktan çalışması için olağanüstü değişiklikler yapıyor. Yeni teknolojilerin dünyanın her yerinden çalışma arkadaşları ve müşterilerle bağlantı kurma olanağı sunmasıyla artık her geçen gün daha fazla kişi tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak uzaktan çalışıyor. Sadece merkezi bir ofis konumunda çalışma günleri, bazıları için çoktan geride kalmış olabilir.

Hibrit uzaktan çalışma artık yeni normal olarak kabul edilen bir olgu haline geldi. Üretkenliği ve personelin elde tutulmasını artırırken işletme giderlerini azaltmakta ve çevre için avantajlar sunmaktadır. Araştırmalar, COVID'den bu yana, profesyonellerin %80'inden fazlasının haftada en az bir kez uzaktan çalıştığını gösteriyor. Ancak, gerekli güvenlik protokolleri takip edilmezse, yalnızca bir kişi tüm organizasyonun güvenliğini tehlikeye atabilir.

Mobil iş gücünün güvenlikle ilgili zorluklarını anlamak önemlidir.

Bir VPN kalkanı sembollü bir klavyede yazan eller

BYOD (Bring Your Own Device - Kendi Cihazını Getir), güvenli olmayan donanımlar, yazılımların kötüye kullanımı ve halka açık Wi-Fi ağları, yaygın güvenlik tehlikeleri arasındadır. Ayrıca veri ihlalleri, yüksek maliyetli, ciddi sorunlardır. Yetkililer, GDPR'li (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) Bilgi Yetkilisinin Ofisi (ICO) gibi düzenlemelere uymayanlara büyük para cezaları veriyor.

Uzaktan çalışanlar, şirket tesislerinde çalışanlara kıyasla daha büyük risklere maruz kalmaktadır. Uygun prosedürlerin uygulamaya alınması ve güvenlik seviyesinin artırılması, uzaktan çalışmadan kaynaklanan riskleri en aza indirecektir.

Uzaktan çalışanların çoğu güvenliğin sağlanması konusunda IT uzmanları tarafından doğrulanmayan ev ağ altyapılarına bağlıdır. Yeterli güvenliğin sağlanamaması şirket cihazlarının bağlı olduğu ağa girişi kolaylaştırmaktadır. Bu durum, çalışanların güvenli olmayan cihazlar kullanması durumunda ortaya çıkar. Bilgisayar korsanlarının, genellikle şifreli olmayan bilgileri dinlemesine ve yakalamasına izin vermektedir.

İşte bu nedenle çalışanların ev ağlarına güvenli biçimde bağlanması çok önemlidir. Uzaktan çalışanlar, Sanal Özel Ağlar (VPN - Virtual Private Networks) üzerinden bağlanmalı ve kullandıkları IT ekipmanlarının, en yeni işletim sistemlerine ve güncellenmiş antivirüs yazılımlarına sahip olması gerekmektedir.

Çalışanlar tarafından kullanılan şirket bilgisayarları, IT uzmanları tarafından uygulamaya alınan minimum güvenlik seviyelerine sahip olmalıdır. Bu seviyeler arasında aşağıdakiler sayılabilir:

  • Güncel işletim sistemi
  • Sisteme girişte iki faktörlü doğrulama
  • Anti-virüs yazılımı
  • Şirket e-posta hesaplarında ek güvenlik
4 başka kişiyle bir video toplantıyı gösteren bir PC monitörünün bulunduğu bir masada bir kadın

Ayrıca her çalışan şifrelenmiş USB bellekler de kullanmalıdır. Bu tür çıkarılabilir bellek çözümleri, uzaktan çalışanların işlediği verilerin güvenle saklanmasını sağlayacaktır.

Şifrelenmiş USB belleklerin kullanılması sayesinde şirket verileri hem güvenli hem de anında erişilebilir durumda olmaktadır. Şifrelenmiş USB veri saklama cihazlarında saklanan veriler, otomatik olarak korunmaktadır. Veri hırsızlığı durumunda yetkisiz kişiler verilere erişememektedir.

Diğer bir önemli güvenlik özelliği, cihazların harici tehditlere karşı koruyan güvenlik duvarlarıdır. Kullanıcıların, virüs bulaşmasını ya da işlenmiş bilgilerin sızdırılmasını önlemesini sağlar. Ek güvenlik önlemleri ne kadar fazla olursa bilgisayar korsanlarının güvenliği ihlal etme olasılığını o kadar düşüktür.

VPN’ler ve Şifrelenmiş USB’lerle birlikte DLP yazılımının kullanılması bir araya gelerek veriyle ilgili risklerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Veri koruması ve siber güvenlik, zahmetli bir sorumluluk gibi düşünülebilir. Ancak uygun maliyetlerle uygulanabilecek doğru araçlar uzaktan çalışmayı kolay, güvenli ve güvenilir hale getirmektedir. Özellikle de bir ihlalin ya da veri kaybının olası parasal ve itibar maliyeti dikkate alındığında.

Veri koruması ve güvenliğinde başarı aynı zamanda kuruluş içinde kültürel ve davranışsal bir değişim de gerektirmektedir. Personele protokolleri anlamadan takip etmeleri için talimat vermek yerine onların kuralların nedenlerini anlamaları sağlanmalıdır. Başarılı güvenlik alt yapısı, iş yerinde verimliliği sağlamalı, verimliliği engellememelidir. Aksi takdirde personel kolaya kaçacak ve önlemleri atlatma yöntemleri arayacaktır. Bu durum güvenlik önemlerinin işlevsiz hale getirecek ve şirket verilerinin tehlikeye açık hale gelmesine neden olacaktır.

Evden çalışmanın sağladığı esneklik nedeniyle herkes aynı anda uygun olmayacaktır. Zaman, çalışanlar evden çalışmayı kişisel hayatlarıyla dengelerken ortak bir kaynaktır. Hem çalışanlar hem de işverenler, birbirine uyum göstermede esnek olmalıdır. Verimliliğin artmasıyla üretkenliğin korunması ya da geliştirilmesi, performans; işin ve işletmenin kaliteli sonuçlar vermeye devam etmesi anlamına gelmektedir.

Evet, çalışma şeklimiz değişti ancak şirketlerin bu öngörülebilen geleceğin yeni zorluklarına uyum sağlamasıyla değişiklikler sistemleri daha iyiye götürebilir.

#KingstonIsWithYou

Bir devre kartı yonga seti üzerinde Kingston bir uzmana sorun sembolü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin güvenlik hedeflerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Videolar

İlgili Yazılar