Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Londra Metrosunda bir bavul ve evrak çantasıyla yürüyen bir iş adamının arkadan görünümü

Pandemi sonrası işe gelen çalışanların cihazlarını kaybetme olasılığı %22 daha fazla

Hibrit çalışma, yeni tehditlerin kapısını mı açıyor?

Sırt çantasına bir dizüstü bilgisayar koyan bir kişi

Londra TFL'ye yapılan Bilgi Edinme Özgürlüğü (FOI) talebinin ardından, 2021 yılında Londra'daki ulaşım yolculuklarında elektronik cihazların kaybolma riskinde büyük bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi öncesi ve sonrası kayıp eşya ve yolculuk faaliyetlerinin karşılaştırılmasıyla elde edilen veriler, şehir genelinde ve genellikle işe gelip giden yolcular tarafından kullanılan Londra Otobüsleri, Londra Açık Metrosu, Londra Yer Altı Metrosu, TFL Demiryolu, Docklands Hafif Demiryolu ve Emirates Havayolları'nı içeren ulaşım yöntemlerinde elektronik cihaz kayıplarında %22'lik bir artış olduğunu göstermektedir*.

Hibrit çalışmanın artık bir standart olduğu günümüzde bu korkutucu bir istatistiktir. Şirket verileri, düzenli olarak USB sürücüler, dizüstü bilgisayarlar ya da akıllı telefonlarda çalışanlarla birlikte seyahat etmektedir. Elektronik cihazların daha sık kaybolması, kuruluşların riske daha fazla maruz kalması anlamına gelmektedir.

Bunun sizin için anlamı ne?

Çoğu zaman, verilerinizin mevcut güvenlik stratejiniz altında güvende olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak veriler ofis dışına çıkarıldığında, mevcut siber güvenlik ve DLP (veri kaybı önleme) politikalarınız artık sizi güvende tutamaz ve şirketinizi veri sızıntılarına ve şirket verilerinin kaybolmasına veya çalınmasına karşı açık hale getirir.

İster GDPR'den kaynaklanan cezaların etkisi, ister Fikri Mülkiyet (IP) kaybı, isterse de çalışan bilgilerinin kaybı olsun, veri kaybının son derece masraflı sonuçlara neden olabileceğini bilmek için haberlere bakmanız yeterlidir.

Pandemi, çalışanların çalışma şekli ve yeri üzerinde büyük bir değişim yarattı. Çalışanlar ofise dönerken, %22'lik bu büyük artış göz ardı edilmemelidir. Çünkü bu durum, çalışanların "antrenmansız" olduğunu ve işe gidip gelirken cihazlarını kaybetme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu, kuruluşunuzun, çalışanlarınızı ve ellerinde bulundurdukları şirket verilerini korumak için doğru araçlara sahip olmasını sağlamanın eskisinden çok daha önemli hale gelmesi demektir. Kingston IronKey bu noktada yardımcı olabilir.

Rob Allen, Kingston Technology EMEA’da Pazarlama ve Teknik Hizmetler Müdürü

Peki ne yapabilirsiniz?

Kolay. Bir cihazın kaybolması durumunda verileri korumanın en iyi yolu olan donanım tabanlı şifrelemeye sahip cihazlar kullanarak bunu önleyebilirsiniz.

Devlet kurumları, askeri istihbarat ve büyük kuruluşların güvendiği Kingston IronKey serisi şifreli USB flash sürücüler ve SSD harici veri saklama çözümleri, verilerinizi güvende tutmak için mükemmel araçlardır. Bu cihazlar, şu anda piyasadaki en iyi şifreleme gücü sunan Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256 ve FIPS güvenliğine sahiptirler. Kaybolan ya da çalınan bir cihazdaki verilere, şifrelenmiş olmalarından dolayı erişilemez.

Bu durum, ana bilgisayar tehlikeye girmiş olsa bile verilerin güvende kalmasını sağlar. Buna parola ve parola anahtarlarının yanı sıra USB’ye özgü saldırılar dahildir. Ayrıca, yönetilen modellerde etkinliği denetleyebilir ve verileri uzaktan silebilirsiniz. Böylece kontrol her zaman sizde olur.

Tüm bunlar, hem düzenlemelere uyduğunuzu hem de çalışanlarınız nerede olursa olsun gizli şirket bilgilerinin sızma riskinin önemli ölçüde azaldığını bilerek rahat hissetmenizi sağlar.

Yazılım tabanlı şifreleme kullandığımızdan endişelenmemiz gerekmiyor, değil mi?

Pek doğru değil. Birçok kuruluş, ucuz, şifrelenmemiş USB sürücüler kullanarak ve bunları yazılım tabanlı şifreleme ile güvence altına alarak güvende olduklarını düşünebilir. Ancak bu yanlış bir hesap olabilir.

Sadece bir çalışanın ana bilgisayarında bulunan yazılım tabanlı şifrelemeye güvenmek, verileri bu yeni tehdide karşı korumak için yeterli olmayabilir.

Kısaca bu şifreleme türü, çok az çabayla kaldırılabilir ve çalışanın sistemi atlatmasının, veri kaybının, hatta daha da kötüsü mühendislik saldırılarının kapısını aralar.

Bu bilgi, “sadece” cihazı kaybetmenin üzüntüsü ile tam ölçekli bir veri ihlalinin zarar verici maliyeti arasındaki farkı yaratabilir.

#KingstonIsWithYou #KingstonIronKey

Bir devre kartı yonga seti üzerinde Kingston bir uzmana sorun sembolü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin güvenlik hedeflerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Yazılar