Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Biznesmen wskazuje na ilustrację z wykresem pokazującym wzrost rynku na przestrzeni kilku lat do 2021 roku

Opinie influencerów na temat rozwoju technologii w 2021 roku

Przygotowując się na 2021 rok, możemy spojrzeć na minione 12 miesięcy, wraz z towarzyszącymi im zmianami i zakłóceniami, aby dostrzec transformacyjną rolę, jaką odegrała dla firm technologia. Ponieważ cyfryzacja przejawia się we wszystkich aspektach życia codziennego - poczynając od zdalnej współpracy zespołów, a kończąc na pubowych quizach w aplikacji Zoom - zapytaliśmy naszych ekspertów, jakich trendów technologicznych spodziewają się w nowym roku.

Rozwój pracy zdalnej

Kobieta pracująca w domu na laptopie w towarzystwie kota na biurku

Jedną z największych zmian, zarówno w działalności biznesowej, jak i w życiu codziennym w 2020 r., było powszechne przejście na pracę zdalną - głównie w celu zachowania dystansu społecznego i przestrzegania innych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Jednak praca zdalna może nadal pozostać normą dla firm nawet po zniesieniu ograniczeń. Głównymi czynnikami skłaniającymi je do wdrożenia polityki hybrydowej pracy zdalnej z domu będą większa elastyczność pracowników i mniejsze koszty. Frank Jennings (@thecloudlawyer) zwraca uwagę, że „wiele osób przyzwyczaiło się do pracy zdalnej - bez dojazdów do biura i z wykorzystaniem lepszej technologii. Myślę, że możliwość pracy zdalnej będzie oferowana znacznie częściej niż dotychczas w ramach nowoczesnych, elastycznych sposobów wykonywania pracy”.

Zespoły będą musiały rozwijać umiejętności w zakresie komunikacji, zarządzania, pracy zespołowej i autonomii. Giuliano Liguori (@ingliguori) uważa, że firmy korzystające ze zdalnej pracy zespołów „powinny inwestować w plany coachingowe, aby rozwinąć większą elastyczność i umiejętności personelu”, które zapewnią produktywne środowisko dla współpracy, nawet jeśli będzie odbywać się na odległość. Zdaniem Ellie Hurst (@IM_Advent_Comms) należy również oczekiwać intensyfikacji programów szkoleniowych i uświadamiających znaczenie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.

Pracownik i menadżer IT omawiający projekt na tablecie w pokoju biurowym

Zmiana roli menedżerów IT

Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych pozostaną dla firm poważnymi wyzwaniami i prawdopodobnie jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu, gdy pracownicy i firmy będą coraz częściej działać i pracować zdalnie. Zjawisko „shadow IT” - tj. technologie i narzędzia wykorzystywane przez pracowników bez wiedzy lub zgody działów IT - prawdopodobnie przyniesie nowe wyzwania dla bezpieczeństwa i będzie wymagać specjalnego szkolenia i wytycznych od firm.

Szybko zmieniający się krajobraz zagrożeń cybernetycznych, w połączeniu z ich zakresem i wykorzystaniem technologii, także wpłynie na zmianę roli menedżerów IT. Rafael Bloom (@ rafibloom73) zwraca uwagę, że „menedżer usług cyfrowych” może obecnie działać w bardziej precyzyjny sposób, ponieważ usługi w chmurze i SaaS wyeliminowały wiele zadań IT”. Nacisk przesunie się na zapewnianie wsparcia dla pracowników zdalnych i wdrażanie środków bezpieczeństwa cybernetycznego, co oznacza, że menedżerowie IT wkrótce będą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu zdalnych organizacji.

Systemy przechodzące z trybu użytkowania lokalnego („gruba” stacja robocza - „cienki” klient) na tryb zewnętrzny (laptopy, tablety) wymagają od działów IT inwestycji w nowe systemy, które potrzebują zmodyfikowanej konfiguracji zabezpieczeń: surowszych zasad uwierzytelniania, większych możliwości monitorowania i audytu itp. W przypadku hybrydowego trybu pracy zdalnej systemy te muszą być również przystosowane do użytku domowego i biurowego, dlatego inwestycje muszą być starannie wyważone z punktu widzenia produktywności i opłacalności. W warunkach pracy zdalnej zmienił się również charakter zaufania, wyrażający się w potrzebie równowagi między odpowiednim, nieinwazyjnym monitorowaniem produktywności a zapewnieniem pracownikom poczucia zaufania.

Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo

Cyfrowy zamek na ilustracji cyberprzestrzeni z zarysami mapy ziemi w tle i symbolami nośników

Sztuczna inteligencja (AI) będzie atutem dla bezpieczeństwa cybernetycznego w 2021 r. Przy fizycznie rozproszonych zespołach firmy będą w większym stopniu polegać na automatyzacji i uczeniu maszynowym, aby wdrożyć środki bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony poufności danych - zwłaszcza gdy niezbędny jest dostęp do sieci korporacyjnych. Jednak dyrektor ds. marketingu rozwiązań, Nigel Tozer (@NigelTozer), zauważa również, że sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przeciwko firmom w cyberatakach - „Cyberprzestępcy są teraz znacznie bardziej zaawansowani niż kiedyś, a ich narzędzia będą coraz lepsze. Ponieważ coraz więcej firm wdraża mechanizmy obronne oparte na sztucznej inteligencji, atakujący także będą z niej korzystać”.

W celu ograniczenia zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa wraz ze sztuczną inteligencją zostanie wykorzystany szereg innych narzędzi i procesów. Współzałożycielka Hubgets, Elena Carstoiu, zaleca wdrażanie rozwiązań Secure Access Service Edge (SASE), które pozwalają firmom być „niezależnymi od lokalizacji” i gwarantują bezpieczny dostęp niezależnie od lokalizacji, aplikacji i urządzeń. To szczególnie ważne, ponieważ coraz więcej zespołów pracuje zdalnie.

Sztuczna inteligencja będzie nadal kluczową technologią w 2021 r. - obok Internetu rzeczy (IoT), Big Data i usług w chmurze. Nigel Tozer przewiduje, że „w przypadku sztucznej inteligencji z pewnością można spodziewać się ponownej walki o ochronę prywatności”, zwłaszcza w zakresie technologii rozpoznawania twarzy. Z drugiej strony ISP Connect (@ispconnect) twierdzi, że sztuczna inteligencja nie osiągnęła jeszcze pełnego potencjału: „Staje się lepsza, ale 2021 nie będzie jeszcze rokiem wielkiego przełomu”.

a hand working on a laptop with a report illustration projected outside the monitor

Przyszłość technologii

Wraz ze wzrostem znaczenia pracy zdalnej i rozwojem technologii oczekuje się, że w nadchodzącym roku wzrosną również budżety IT. Dyrektor zarządzający Ramsac, Rob May (@ robmay70), spodziewa się, że budżety IT zostaną zwiększone na potrzeby inwestycji w „nowe projekty technologiczne związane z wydajnością, produktywnością, cyberbezpieczeństwem i wsparciem dla pracowników zdalnych”. Przy znacznie większej aktywności biznesowej w Internecie budżety IT muszą być dostosowane do obsługi wszystkich aspektów tej cyfrowej transformacji.

Oprócz przyszłej roli sztucznej inteligencji w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa, a także oczekiwanego (i mile widzianego) wzrostu budżetów IT, rok 2021 przyniesie nowe, zyskujące na znaczeniu trendy w dziedzinie technologii. Firma Roland Broch (@rolandbroch) spodziewa się „hiperautomatyzacji”, tj. integracji sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z kompleksową automatyzacją - a więc automatyzowania automatyzacji. Rafael Bloom (@ rafibloom73) przewiduje, że zaufanie stanie się „cennym, dowodzącym swojej wartości towarem, mając na myśli fałszywe wiadomości, szkody wyrządzane w Internecie, niewidoczne przetwarzanie danych itp.”. Z kolei Rob May (@ robmay70) spodziewa się, że nadal będzie rosnąć zainteresowanie cyberbezpieczeństwem, które być może przekształci się w „cyberodporność”.

Chociaż nie wszystkie te prognozy muszą się sprawdzić - a być może nawet spotka nas kilka niespodzianek - jesteśmy godnym zaufania doradcą i siłą napędową, która wspiera firmy w cyfrowej transformacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o sztuczną inteligencję, bezpieczeństwo cybernetyczne, czy inne obszary rozwoju technicznego, firma Kingston jest z Tobą bez względu na to, co robisz, aby zaspokoić potrzeby Twojej firmy.

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły