Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Video grafiker, üzerinden birden fazla aksesuarın bulunduğu bir video kameradaki çekimleri inceliyor

Video grafikerler: SSD'nin Düşünülmesi için Nedenler ve Ondan En İyi Şekilde Yararlanma

Profesyonel video grafikerler için kamera ve ışıktan sonra en önemli şeyin veri saklama olduğunu söyleyebiliriz. Bir gün boyunca 4K veya 8K videolar ya da herhangi bir HD video çekimi yaptıktan sonra, çalışmalarını güvenli bir şekilde indirmek için yeterli veri saklama kapasitesine ihtiyaç duyarlar.

Peki, video grafikerler için en iyi veri saklama cihazı türü nedir? Peki video grafikerlerin veri saklama cihazıyla ilgili dikkate alması gereken en iyi uygulamalar nelerdir? Yanıt, SSD'dir. Diğer soruya gelince, bu yazıyı okuduktan sonra bazı iyi fikirler edineceğinizi umuyoruz.

SSD'ler video grafikerler için HDD'lerden daha uygundur

Adam iki monitörlü bir bilgisayar masasında oturuyor, bir klavye ile video görüntülerini düzenliyor

SSD'ler, birçok nedenden dolayı video grafikerlere HDD'lerden daha fazlasını sunar:

Daha fazla dayanıklılık ve güvenilirlik
Bir SSD, verileri saklamak ve verilere erişmek için kalıcı (flash) bellek kullanır. HDD'den farklı olarak hareketli mekanik parçaları yoktur. SSD'ler, düşmelere, sarsıntılara, şoklara ve günlük kullanıma bağlı aşınma ve yıpranmaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Veri kaybetme olasılığı çok daha düşüktür. Bir video grafiker için veri kaybı tam bir felaket olabilir.

Yüksek hızlar
SSD'ler HDD'lerden 10 kata kadar daha hızlıdır. Daha yüksek hızlar, SSD'lerin verileri, günümüzün video grafikerleri için gerekli olan ultra hızlarda işleyebilmesini sağlar.

Çeşitli boyutlarda mevcuttur
Sadece büyük olan HDD'lerin aksine, SSD'ler sakız boyutundan 2,5" boyutuna kadar çeşitli boylarda sunulmaktadır.

Daha düşük güç tüketimi
Elektrik prizlerine erişimi olmayan uzak çekimler yapan video grafikerler için özellikle ses ve ışık ekipmanlarından önemli miktarda güç talebi varsa, çalıştırmak için daha az elektrik gerektiren teknolojiye yönelmek yararlı olacaktır. SSD'ler, dizüstü bilgisayarınızın pilini (veya jeneratörünüzü) mekanik bir sürücüden daha yavaş tüketecektir.

Daha sessizdir
Bu durum çekimler sırasında pek gündeme gelmese de daha sessiz bir veri saklama sistemi ses düzenleme açısından yararlıdır.

NVMe SSD Yoğun Çalışan Video Grafikerler İçin Mükemmeldir

NVMe arayüzü, yeni SSD standartlarının ön saflarında yer almaktadır. SSD'ler geleneksel HDD'lere göre daha yüksek okuma ve yazma hızlarına sahiptir. NVMe arayüzüne sahip SSD'ler en hızlısıdır. Üst düzey NVMe SSD'ler yaklaşık 7.000 MB/sn hıza ulaşabilmektedir. Ayrıca video grafikerlerin karşılaştığı kare hızları, kare boyutları, standartlar ve teknolojilerdeki değişimle yalnızca NVMe başa çıkabilir.

Kolay Satın Alınabilecek İtibarlı Markalar

Bir adam bilgisayar masasında oturuyor, büyük bir ikinci monitöre sahip bir dizüstü bilgisayarda video görüntülerini düzenlemek için bir fare kullanıyor.

SSD pazarında, hem maliyet hem de performans açısından çok çeşitli modeller bulunmaktadır. Bununla birlikte, kişinin kendine özgü ihtiyaçları için doğru sürücüyü seçmek yalnızca fiyata veya teknik özellik sayfasında ne yazdığına bağlı olmamalıdır. İtibarlı üreticiler ve kanal satıcıları, ihtiyaçlarınız için en iyi SSD'yi seçmenize yardımcı olabilir.

SSD Veri Saklama Seçenekleri

SSD'ler için iki kullanım seçeneği vardır ve her ikisi de video grafikerler tarafından tercih edilebilir: taşınabilir ve dahili.

Taşınabilir
Taşınabilir bir SSD, kullanıcılara çekimleri boşaltma ve mevcut dijital dosyalara neredeyse her yerden erişme olanağı sağlar. Ayrıca, dosyalar İnternet bağlantısı olmadan kolayca yedeklenebilir ve güvence altına alınabilir.

Dahili
Dizüstü bilgisayarınızda bir HDD varsa, bir SSD'ye yükseltmek ve daha hızlı performanstan yararlanmak kolaydır. Giriş seviyesi bir SSD bile tipik bir HDD'den yaklaşık 10 kat daha hızlıdır.

Şifreleme Hayati Önem Taşır

Bir video grafikerin çalışmaları, saatler süren video dosyalarıyla sonuçlanır. Ancak bilgisayar korsanları, veri ihlalleri ve hırsızlık ya da kayıp riskleri endişe verici derecede yaygınken, bu veriler ne kadar güvende olabilir? Özellikle donanım şifrelemesi gibi önleyici bir çözüm varken ağır finansal maliyetler ve bozulmuş itibar ağır cezalardır. Bakılması gereken iki protokol bulunmaktadır.

  • AES 256-bit donanım tabanlı şifreleme: üstün veri güvenliği sağlayan uluslararası bir standarttır ve birçok diğer ülkenin yanı sıra ABD hükümeti tarafından tanınmaktadır. Temelde kırılamaz ve bu sayede piyasadaki ticari olarak en güçlü endüstri standardıdır.
  • TCG Opal 2.0: TCG Opal 2.0 güvenlik yönetimi çözümlerini içeren bağımsız yazılım sağlayıcılarının kullanılmasıyla şifrelenmiş SSD’leri başlatabilen, doğrulayabilen ve yönetebilen bir protokoldür.

SSD'lerin video grafikerlere sağladığı ek faydalar olan güvenlik ve kapasite ile bunları donanımlar arasına dahil etmeyi düşünmek için pek çok neden olduğu açıkça görülmektedir. SSD'nizi güvenli bir şekilde ve doğru koşullarda kullanırsanız, bir daha geri dönmezsiniz.

#KingstonIsWithYou

İlgili Videolar

İlgili Yazılar