Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Obiektyw kamery 4K

Jak wybrać kartę pamięci do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K

Ze wszystkich urządzeń korzystających z pamięci cyfrowej, kamery wideo 4K są tymi, do których może być najłatwiej znaleźć najlepsze rozwiązanie pamięci. Mimo zaawansowanych możliwości tych urządzeń, ich specyficzne potrzeby są tak wysokie i ściśle zdefiniowane, że znalezienie nośnika pamięci do kamery wideo 4K jest raczej łatwym zadaniem. Nie ma zbyt wielu zmiennych, które utrudniałyby wybór.

Zanim przejdziemy do tego, jakie ważne czynniki decydują o wyborze odpowiedniej pamięci, poświęćmy chwilę samemu pojęciu „4K”.

„4” oznacza liczbę cztery. Natomiast „K” oznacza tysiąc. Tak więc 4K odpowiada liczbie 4000, która w tym przypadku odnosi się do dowolnej rozdzielczości wideo zbliżonej do 4000 pikseli w poziomie.

Dlaczego zbliżonej? Ponieważ termin 4K jest stosowany w odniesieniu do dwóch odrębnych, choć podobnych standardów. W środowisku profesjonalistów, reprezentowanym np. przez Digital Cinema Initiatives (DCI), rozdzielczość 4K – wykorzystywana w filmach – to 4096 x 2160 pikseli. Standard 4K w świecie urządzeń konsumenckich (telewizory i sprzęt wideo), znany jako Ultra-High Definition (UHD), odpowiada rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Tak więc jeden standard określa większą liczbę pikseli niż drugi. Stąd mowa o liczbie zbliżonej do 4000 pikseli w poziomie.

Dzięki czterokrotnie większej rozdzielczości pikselowej niż w przypadku standardu 1080p obraz wideo 4K (zarówno profesjonalny, jak i w urządzeniach klasy konsumenckiej) jest wyraźniejszy, bardziej szczegółowy i zadziwiająco ostrzejszy niż filmy w rozdzielczości HD i Full HD, które jeszcze niedawno uważano za tak doskonałe. Umożliwia on również łatwiejszą edycję, bez wpływu na jakość obrazu po zastosowaniu procesu stabilizacji, i umożliwia rejestrowanie nieruchomych obrazów o rozdzielczości bliskiej 8MP.

Ma jednak jedną małą wadę – czterokrotnie więcej pikseli oznacza doskonały obraz, ale także zapotrzebowanie na dwukrotnie większą ilość pamięci. Na przykład jedna godzina nagrania cyfrowego w rozdzielczości 1080p zajmuje 23GB miejsca, podczas gdy godzinny film w rozdzielczości 4K – 45GB.

Lustrzanka cyfrowa z kartą SD Kingston Canvas React

Jeśli chodzi o nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K, ważne są cztery rzeczy: pojemność karty, szybkość zapisu, szybkość przesyłania danych i klasa szybkości wideo. Trzy z nich „obracają się” wokół tego samego wskaźnika. W tym artykule zajmujemy się kartami pamięci SD (standardowy rozmiar) oraz kartami microSD.

  • Pojemność karty: wiesz już, że nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K wiąże się z koniecznością zapisu bardzo dużych plików. Wspomnieliśmy wcześniej, że godzinny film w rozdzielczości 4K zajmuje około 45 GB miejsca w pamięci. Zacznij od nośnika o pojemności 63GB, chyba że nagrywasz materiały znacznie krótsze niż godzinne lub nie martwisz się, że zabraknie ci miejsca. Pojemność karty może sięgać 256GB i jest to idealna wielkość do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K.
  • Szybkość zapisu: to prawdopodobnie najważniejszy czynnik przy wyborze pamięci do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Twoja karta musi charakteryzować się wystarczająco dużą szybkością zapisu, aby „nadążyć” za dopływem danych. Ale wybór jest łatwy. Karty pamięci SD mają sześć różnych klas szybkości. Tylko klasa U3 umożliwia zapis z szybkością wymaganą dla wideo 4K, która wynosi 30MB/s. Dlatego wybieraj tylko karty, które noszą oznaczenie U3 (cyfra 3 wewnątrz dużej litery U).
  • Szybkość przesyłania danych: Zastosowanie karty pamięci SD klasy U3 w kompatybilnych urządzeniach obsługujących interfejs magistrali UHS prawdopodobnie pozwoli zwiększyć szybkość transferu karty. Większość kamer obsługuje interfejs magistrali UHS, z którego mogą korzystać karty pamięci UHS. Dostępny jest interfejs magistrali UHS-I i UHS-II. Interfejs UHS-I zapewnia teoretyczną szybkość transferu do 104MB/s, podczas gdy UHS-II – aż do 312MB/s. W przypadku kart SD klasy U1 i U3 kompatybilny jest tylko interfejs magistrali UHS-I, podczas gdy interfejs UHS-II jest wykorzystywany przez karty pamięci typu Video Speed Class.
  • Klasa szybkości wideo: Karty pamięci SD do zapisu materiałów wideo w rozdzielczości 4K powinny mieć co najmniej oznaczenie V30, co oznacza, że zapewniają minimalną szybkość ciągłego zapisu na poziomie 30MB/s (wymaganą dla rozdzielczości 4K). Karty pamięci SD typu Video Speed Class są przeznaczone specjalnie do zapisu i przechowywania materiałów wideo w rozdzielczości 4K lub 8K. Ponieważ interfejs magistrali UHS-I może obsługiwać tylko karty o klasach szybkości od V6 do V30, interfejs magistrali UHS-II obsługuje karty o klasach od V6 do V90. Szybkość V90 jest wykorzystywana w trybie UHS-II lub szybszym.

Jeśli szukasz karty SD o najlepszej wydajności, jaką możesz wykorzystać do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, bierz pod uwagę karty UHS-II z oznaczeniem V90.

To świetne rozwiązanie w kategorii kart SD o klasie szybkości UHS, jeśli twoja kamera wymaga większej szybkości zapisu podczas nagrywania materiałów w rozdzielczości 4K lub 8K. Posiadanie wystarczająco szybkich kart SD o odpowiedniej szybkości zapisu jest ważne, dlatego sprawdź w instrukcji obsługi urządzenia, jakie są wymagane parametry karty pamięci.

Pomocna wskazówka: pojemność wybranej karty powinna być dwa razy większa od tej, której zwykle używasz do nagrań w rozdzielczości 1080p, a trzy kategorie szybkości (zapisu, transferu danych i klasy szybkości wideo) powinny opierać się na wartości 30MB/s – wymaganej do zapisu materiałów w rozdzielczości 4K.

Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy w wyborze właściwej karty pamięci do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, skorzystaj z naszego praktycznego przewodnika, w którym omówiono klasy szybkości i parametry szybkości zapisu wszystkich naszych kart pamięci. Jest on dostępny tutaj.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły