Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi z kartą pamięci microSD Kingston obok klawiatury

Wybór pamięci do Raspberry Pi

Stworzone przez brytyjską charytatywną fundację popularne komputery Raspberry Pi stały się hitem na całym świecie. Według pierwotnego zamysłu miały one pomóc w zainteresowaniu młodych ludzi informatyką i umożliwić im rozwijanie umiejętności programistycznych. Z tą myślą Raspberry Pi Foundation od 2011 r. tworzy niedrogie, wydajne komputery jednopłytkowe z bezpłatnym oprogramowaniem. Dziś wielu entuzjastów wymienia na nie swoje komputery PC, konfiguruje retro automaty do gier, a nawet wykorzystuje Raspberry Pi do sterowania robotami.

Jednak bez względu na wszystkie edukacyjne i funkcjonalne walory tych urządzeń, są one dostarczane bez jednego z kluczowych komponentów, który ma większość tradycyjnych komputerów. Nie mają one wewnętrznej pamięci masowej.

Aby pomóc użytkownikom w rozwiązaniu tego problemu, wszystkie komputery Raspberry Pi są wyposażone w gniazdo kart pamięci SD lub microSD. Pierwotnie modele Raspberry Pi Model A i Raspberry Pi Model B były przystosowane do obsługi kart pamięci SD. Począwszy od modelu B + (2014) obsługiwanym nośnikiem jest karta microSD.

Wymagana pojemność karty wynosi od 8GB do 32GB. Ta druga wartość jest domyślnie największą obsługiwaną przez Raspberry Pi, jednak możliwe jest skonfigurowanie do współpracy z komputerem nośników o większej pojemności. Należy pamiętać, że instalacja oficjalnego systemu operacyjnego Raspbian wymaga karty microSD o pojemności co najmniej 8GB, natomiast na wersję Raspbian Lite potrzeba co najmniej 4GB. Raspbian to system operacyjny zalecany przez Raspberry Pi Foundation, chociaż na komputerze można uruchomić wiele różnych systemów, w tym różne dystrybucje Linuksa.

Minikomputer jednopłytkowy Raspberry Pi z kartami pamięci microSD Kingston

Wybierając optymalną kartę SD lub microSD, należy szukać nośników o wysokiej wytrzymałości, które mogą obsłużyć wiele cykli, ponieważ z karty będzie uruchamiany system operacyjny. Ponadto karty, które oferują szybkość klasy 10 UHS-I (95MB/s), umożliwiają łatwy zapis danych do przechowywania, a także ich szybkie przenoszenie.

Ponieważ większość komputerów Raspberry Pi ma wiele portów USB, świetnym rozwiązaniem jest podłączanie do nich pamięci USB. Są one wystarczająco małe, aby zmieścić je w kieszeni, i jednocześnie umożliwiają wygodne przechowywanie zdjęć, muzyki, filmów i dokumentów.

W większości modeli Raspberry Pi porty USB ograniczają się do standardu USB 2.0, co jednak nie przeszkadza w używaniu urządzeń USB 3.0 — szybkość ich działania będzie po prostu dostosowana do parametrów interfejsu USB 2.0. Od czerwca 2019 r. komputery Raspberry Pi 4 B są wyposażone w 2 porty USB 3.0, które zapewniają szybszy transfer i lepszą wydajność. Dostępność interfejsu USB 3.0 stwarza dodatkową możliwość — zastosowanie zewnętrznej obudowy dysku twardego. W takim przypadku należy upewnić się, że dysk ma własne źródło zasilania, ponieważ Raspberry Pi nie będzie w stanie zapewnić mu wystarczającej mocy.

Oprócz swojej przenośności urządzenia pamięci flash USB oferują użytkownikom komputerów Raspberry Pi takie same kluczowe parametry pojemności i prędkości odczytu/zapisu jak karty pamięci SD i microSD.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że nigdy nie zabraknie Ci miejsca na bieżące projekty.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły