Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Młody profesjonalista siedzący z kolegą przy biurku i pracujący na laptopie. Aparat fotograficzny leżący na biurku wraz kilkoma akcesoriami.
Jak stworzyć fotograficzne portfolio

Prezentacja swoich umiejętności fotograficznych

Portfolio fotografa jest czymś w rodzaju CV, jakie wykorzystuje się w większości innych profesji. W niektórych przypadkach jest nawet ważniejsze. To kompilacja najlepszych prac. Prawdziwa wizytówka. Obrazowa prezentacja kreatywności, stylu, możliwości i zaangażowania. Ma kluczowe znaczenie dla zdobywania zleceń (czytaj: zarabiania pieniędzy).

To coś, co wymaga poważnego podejścia!

Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek pomocnych w stworzeniu ciekawego portfolio. I chociaż nie zajmujemy się tym na co dzień, to z pewnością pomagamy w rozwiązywaniu problemów z pamięcią (cyfrową). Ale o tym później.

Co powinno znaleźć się w portfolio?

Oczywiście zrobione przez Ciebie zdjęcia. Zajmiemy się tym bardziej szczegółowo za chwilę. Na razie omówimy inne rzeczy, które warto w nim uwzględnić. Potencjalni klienci nie tylko będą chcieli obejrzeć Twoje zdjęcia, ale także dowiedzieć się nieco o Tobie.

Tworząc stronę „O mnie”, podaj swoje imię i nazwisko, dane kontaktowe (adres, numer telefonu, adres e-mail), a także, w razie potrzeby, nieco informacji na temat zainteresowania fotografią i wykształcenia. Jeśli specjalizujesz się w określonym gatunku fotografii, wspomnij o tym i wyjaśnij, co skłoniło Cię do jego wyboru. Wspomnij o nagrodach, jeśli możesz się nimi pochwalić. Uzupełnieniem profilu może być lista dotychczasowych klientów wraz z opisem wykonanych zleceń. Podaj łącza do wszystkich serwisów społecznościowych, w których prezentujesz swoje fotografie, a także swój cennik. Zachowaj zwięzłość. Powinno wystarczyć cztery lub pięć akapitów.

Jakie zdjęcia wykorzystać

Aparat na biurku z wsuniętą do połowy kartą pamięci Kingston Canvas Go! Plus 512GB. Na biurku znajdują się również sukulent i skoroszyt.

Mówiąc krótko: najlepsze z najlepszych. Oczywiście nie sposób tego zrobić w krótkim czasie poprzedzającym spotkanie. NIE SPIESZ SIĘ!

Załóżmy, że Twoje zdjęcia są już w jakiś sposób uporządkowane. Jeśli nie, dobrze byłoby to najpierw zrobić. Dzięki temu znalezienie określonego typu zdjęć będzie znacznie łatwiejsze. Uporządkowanie ich ułatwia także wyeliminowanie tych, które tylko zajmują miejsce – tzn. nie nadają się do portfolio. Wyeliminuj nieobrobione i nieostre zdjęcia, zdjęcia testowe, osobiste zdjęcia z rodziną i znajomymi, zdjęcia z wakacji itp.

Teraz najtrudniejsza i najważniejsza część – selekcja zdjęć.

  • Mniej znaczy lepiej. Jeśli przedobrzysz, wypadniesz z gry. Najlepiej od 15 do 20. Zdecydowanie poniżej 30.
  • Różnorodność dodaje smaku życiu i portfolio. Unikaj podobnych lub identycznych ujęć. Różne rodzaje zdjęć, kolorów, oświetlenia i kompozycji pokażą Twoją wszechstronność i możliwości.
  • Jeśli Twoim atutem jest wszechstronność i nie specjalizujesz się w żadnym gatunku fotografii, stwórz oddzielne portfolio dla każdego gatunku, który uprawiasz. Ktoś, kto szuka fotografa ślubnego, nie będzie zainteresowany Twoimi nagradzanymi, efektownymi zdjęciami motocykli.
  • Niech zdjęciowa część Twojego portfolio ograniczy się do zdjęć. Podpisy, historyjki i urocze emotikony burzą nastrój. Portfolio fotograficzne ma charakter wizualny, a nie redakcyjny, więc pozwól, aby Twoje prace mówiły same za siebie.
  • Po pierwszym przejściu procesu selekcji dobrze jest mieć o wiele więcej zdjęć niż potrzeba (pamiętaj, że ostatecznym celem jest 15-20 najlepszych). Teraz zacznij eliminować.
  • Powtórz ten krok.

Powtórz ponownie (tyle razy, ile to konieczne). Pamiętaj o kategorii swojego portfolio. Jedno portfolio na jeden gatunek fotografii. Większość specjalistów marketingu w firmach nie będzie zainteresowana zdjęciami z wieczorów panieńskich na plaży.

Przetestuj swoje portfolio

Młoda kobieta stojąca na tle miasta podaje aparat obserwatorowi.

Gdy pierwsza wersja Twojego portfolio będzie już gotowa, przetestuj je. Niech zobaczą je inni. Poproś ich o opinię – czy projekt i układ są atrakcyjne? Czy zdjęcia są przekonujące? Czy jest ich wystarczająco dużo? Czy nie jest ich za dużo? Co wymaga poprawy? Czy po jego obejrzeniu zatrudniliby Cię?

Postaraj się uzyskać konstruktywne opinie osób z następujących trzech grup: profesjonalnych fotografów, osób zajmujących się inną dziedziną twórczą niż fotografia, osób z grona przyjaciół lub rodziny. Opinia profesjonalnych fotografów powinna być najważniejsza.

Tradycyjne portfolio są nadal w modzie

Obecnie regułą są portfolio cyfrowe. Jednakże nadal istnieją uzasadnione powody, dla których warto przygotować wersję drukowaną. Choć potencjalni klienci mogą obejrzeć cyfrowe portfolio praktycznie w dowolnym miejscu na świecie, wysokiej jakości wersja drukowana może zrobić większe wrażenie i znacząco pomóc w spotkaniach z potencjalnymi lokalnymi klientami. Drukowana wersja nie tylko podkreśli Twój profesjonalizm, ale także to, że Ci zależy.

Walor świeżości

Nie tworzysz swojego portfolio raz na zawsze. Powinno prezentować Cię tu i teraz. Zdjęcia nawet sprzed roku lub dwóch mogą wyglądać na przestarzałe. Wyrób w sobie nawyk regularnego przeglądania i aktualizowania swojego portfolio: co kwartał, co sześć miesięcy lub co roku. Pamiętaj tylko, że dodając zdjęcia, musisz jakieś usunąć. Zawsze powinno ich być od 15 do 20.

Część, za którą odpowiada Kingston

Zaletą cyfrowego portfolio jest łatwość i niski koszt jego wysłania. Wystarczy kliknąć kilka łączy i już jest w drodze. Jak wspomnieliśmy na początku, Kingston też ma do odegrania swoją rolę – związaną z przechowywaniem plików. Owszem, portfolio można przechowywać w komputerze stacjonarnym, laptopie lub w chmurze. Kingston zapewnia jednak wiele rozwiązań umożliwiających przechowywanie go w sposób, który ułatwia przenoszenie:

  • szyfrowane pamięci flash USB
  • wydajne i pojemne karty pamięci SD i micro-SD (takie jak Canvas React Plus i Canvas Go! Plus o pojemności do 1TB, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych)
  • superszybkie zewnętrzne dyski SSD, takie jak modelXS2000

Zaleta korzystania z tych opcji przechowywania? Przenośność. Wystarczy zabrać nośnik na spotkanie z potencjalnym klientem i wyświetlić jego zawartość, aby całe Twoje portfolio ukazało się w całej okazałości, gotowe do obejrzenia przez klienta.

To może zrobić wrażenie. Skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą Ci w fotograficznej karierze.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy