Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

ujęcie kamery z bliska

Pamięci dla fotografów: Najlepsze praktyki przechowywania i archiwizacji zdjęć

W obecnej dobie technologii cyfrowych utworzenie wydajnego magazynu fotografii jest kluczowe dla procesów w fotografii. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym fotografem, podejście do przechowywania zdjęć powinno być profesjonalne. W tym artykule omówimy nasze najlepsze praktyki, które pozwolą bezpiecznie i wydajnie przechowywać zdjęcia przez kolejne dziesiątki lat.

1. Inwestycja w wysokiej jakości pamięci

Dysk SSD XS2000 na laptopie położonym na trawie, w tle widoczna kamera

Najważniejszym aspektem przechowywania i archiwizacji zdjęć jest zainwestowanie w niezawodne urządzenia pamięci masowej. Musisz mieć pewność, że zdjęcia będą przechowywane bezpiecznie. Najpowszechniejszym urządzeniem tego typu, jaki stosują fotografowie, jest dysk SSD (ang. solid-state drive), znany ze swojej trwałości i niezawodności. Dyski SSD są także szybsze od tradycyjnych dysków twardych, co pozwoli zwiększyć wydajność całego procesu. Większość fotografów korzysta z zewnętrznych dysków SSD jako dysków zapasowych, ponieważ świetnie się w tej roli sprawdzają; zdjęcia i pliki można na nie „zrzucić”, aby uzyskiwać do nich natychmiastowy dostęp w dowolnym miejscu. Zewnętrzne dyski SSD XS2000 i XS1000 firmy Kingston to idealne rozwiązanie do przechowywania kopii zapasowych – zarówno do prywatnych, jak i zawodowych potrzeb. Wybierając dla siebie odpowiedni nośnik pamięci, należy uwzględnić jego pojemność, szybkość transferu danych i trwałość. Dysk SSD XS2000 z interfejsem USB 3.2 Gen 2x2 oferuje szybkości do 2000MB/s i jest dostępny w wersjach o pojemności do 4TB, natomiast dysk SSD XS1000 zapewnia szybkość odczytu do 1050MB/s i jest dostępny w wersjach pojemnościach do 2TB.

2. Czy warto korzystać z systemu RAID?

Profesjonalni fotografowie, którzy muszą przechowywać ogromne ilości danych, mogą rozważyć użycie systemu RAID (tj. nadmiarowej macierzy nadmiarowych dysków) jako zaufanego magazynu danych. Jest to technologia pamięci, która łączy w sobie wiele dysków w ramach jednego urządzenia, zapewniając ochronę danych na wypadek awarii któregokolwiek z nich. Systemy RAID są kosztowniejsze od pojedynczych dysków SSD, ale zapewniają większą niezawodność i lepszą ochronę danych.

3. Utworzenie bezpiecznego systemu kopii zapasowych

Zawsze warto się zabezpieczyć! Nigdy nie wiadomo, co się stanie z główną pamięcią; może zostać skradziona, uszkodzona lub paść ofiarą wirusa komputerowego, co może mieć poważne konsekwencje prywatne i zawodowe. Najlepszą praktyką jest korzystanie z tradycyjnej strategii kopii zapasowych 1-2-3, w ramach której wykorzystuje się trzy zestawy kopii danych – dwa lokalne i jeden zewnętrzny. Dzięki temu zyskasz największe bezpieczeństwo danych; nie musisz się wówczas martwić, czy zdjęcia będą skutecznie chronione. System kopii zapasowych należy jednak aktualizować. Dobrą praktyką jest trzymanie się harmonogramu, np. tworzenie kopii zapasowych zdjęć co tydzień lub co miesiąc. Przyjmij stałą praktykę tworzenia kopii zapasowych, tak aby nie utracić żadnego zdjęcia.

4. Stosowanie konwencji nazywania plików

Każdy fotograf ma swój sposób archiwizacji zdjęć, dlatego spróbuj odnaleźć taki, który będzie odpowiadać Tobie. Korzystanie ze spójnego nazewnictwa dla plików zapewni ich uporządkowanie i ułatwi wyszukiwanie określonych zdjęć. Powszechnym rozwiązaniem jest dołączanie daty, lokalizacji i tematyki zdjęcia w nazwie pliku; zdjęcie oddziału Kingston Technology w Kalifornii wykonane w dniu 1 marca 2023 roku mogłoby mieć zatem nazwę: 'Kingston Technology_Kalifornia_01-03-2023’. Zachowaj spójność i porządek w nazewnictwie, a będziesz później za to sobie wdzięczny!

5. Użycie metadanych lub słów kluczowych i tagów

Metadane to informacje osadzone w pliku zdjęcia, które mogą opisywać dodatkowy kontekst. Korzyść takiego rozwiązania polega na tym, że łatwiej jest wyszukiwać i sortować bibliotekę zdjęć. Na przykład, jeśli szukamy zdjęć dysków SSD firmy Kingston, wystarczy użyć wyrażenia Kingston SSD, aby odnaleźć wszystkie zdjęcia tego typu w bibliotece. Słowa kluczowe i tagi dają taki sam efekt. Oprogramowanie takie jak Adobe Bridge świetnie się sprawdzi przy dodawaniu tagów i metadanych do zdjęć, zaś usługa Zdjęcia Google to rozwiązanie w chmurze, które pozwala edytować metadane. Warto dokładnie przejrzeć dostępne narzędzia do katalogowania zdjęć, tak aby wybrać to, które spełni wszystkie oczekiwania. Niektóre rodzaje oprogramowania przechowuje określone typy metadanych poza plikiem, w bazie danych, co może oznaczać, że metadane zostaną utracone, jeśli plik zostanie przeniesiony do nowej lokalizacji, zaś inne zapisują metadane w samym pliku. Zapoznaj się z rodzajami metadanych zdjęć, takimi jak EXIF, IPTC czy XMP, aby poznać ich zastosowanie.

Oto niektóre z najlepszych praktyk, jakie każdy fotograf powinien wprowadzić do swojej pracy. Czyniąc to, może przechowywać i archiwizować zdjęcia w bezpieczny i uporządkowany sposób, zapewniając sobie dostęp do nich na długie lata.

#KingstonIsWithYou