Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Kobieta z telefonem robiąca zdjęcie pięknego lasu.
Wskazówki dla miłośników fotografii plenerowej

Spójrzmy prawdzie w oczy: wraz z pojawieniem się smartfonów praktycznie każdy ma łatwy dostęp do aparatu i technologii umożliwiającej robienie pięknych zdjęć w plenerze. Według MarketSplash – platformy internetowej poświęconej zagadnieniom przedsiębiorczości, marketingowi cyfrowego, projektowania i e-commerce – ludzie chętnie korzystają z tej możliwości. Co sekundę robią ok. 54 000 zdjęć, co oznacza 3,3 miliona na minutę i 1,7 biliona rocznie*.

Fotografię plenerową można „uprawiać” wszędzie. Wystarczy mieć przy sobie aparat. W plenerze mamy do dyspozycji naturalne światło, nieskończoną gamę kolorów, naturalną, niepowtarzalną scenerię, miejskie lub wiejskie krajobrazy, cztery różne pory roku, dziką przyrodę i wiele innych rzeczy. Dlatego pomyśleliśmy, że to dobry moment, aby podzielić kilkoma wskazówkami.

Zacznijmy od tradycyjnych aparatów fotograficznych. W przypadku fotografii plenerowej i nawet początkujących użytkowników cyfrowe lustrzanki i aparaty bezlusterkowe mają wiele zalet w porównaniu z modelami kompaktowymi wyposażonymi w obiektywy o stałej ogniskowej.

Dwie młode dziewczyny idą z plecakami leśną ścieżką i patrzą na ekran aparatu.

Wśród aparatów cyfrowych występują modele pełnoklatkowe, APS-C oraz typu mikro 4/3 (to nie jest literówka). Aparaty pełnoklatkowe są największe z tej trójki, zapewniają najlepszą jakość obrazu i oferują kilka różnych funkcji. Aparaty APS-C są doskonałe zarówno dla początkujących, jak i osób z pewnym doświadczeniem w fotografii. Aparaty typu mikro 4/3 są lżejsze i tańsze od modeli pełnoklatkowych i pozwalają łatwo przejść od fotografii do nagrywania filmów w rozdzielczości 4K.

Jedną z największych zalet cyfrowych lustrzanek i aparatów bezlusterkowych jest możliwość zastosowania różnych obiektywów, co oznacza, że można nimi uchwycić różne widoki, kąty, kompozycje itp.

Obiektyw szerokokątny (14-24 mm) doskonale nadaje się do zdjęć w formacie poziomym, ponieważ rejestruje szeroką perspektywę, np. widok szerokiego kanionu. Teleobiektyw (70-200 mm) dobrze sprawdza się w przypadku zdjęć w formacie pionowym, ponieważ umożliwia wykonywanie zdjęć z małej odległości, np. jelenia przy strumieniu. Obiektyw o ogniskowej 50 mm to złoty środek, pozwalający uzyskać dobrej jakości zdjęcia zarówno odległych, jak i bliskich obiektów, np. rwącego potoku.

Jeśli ktoś zamierza robić dużo zdjęć twarzy, powinien upewnić się, że aparat ma funkcję autofokusa z detekcją oczu. Wykrywa ona automatycznie oczy fotografowanej osoby (lub zwierzęcia) i blokuje na nich ustawienie ostrości, nawet jeśli fotografowany obiekt się porusza.

Czytnik kart SD Workflow Station WFS-SD stojący na biurku obok laptopa i dwóch kart SD.

Pamiętaj, że gdy robisz zdjęcia w plenerze, Twoim sprzymierzeńcem jest słońce. Wykorzystaj je. „Złote godziny” wczesnym rankiem i późnym popołudniem często zapewniają w plenerze najlepsze oświetlenie. Światło jest bardziej miękkie, cieplejsze i równomierne rozproszone. Ponadto słońce za plecami podczas wykonywania zdjęć zapewnia doskonałe oświetlenie fotografowanego obiektu. Aby uniknąć mrużenia oczu, fotografowana osoba nie powinna patrzeć bezpośrednio na słońce, tj. w stronę aparatu. W sytuacjach, gdy ujęcie mogłyby zepsuć cienie, łatwym i niedrogim sposobem na doświetlenie obiektu jest zastosowanie blend fotograficznych.

Podczas fotografowania w plenerze ważne jest, aby karta pamięci w aparacie miała wystarczającą pojemność. Dobrze jest także mieć więcej kart, aby nie martwić się, że zabraknie nam miejsca. Karty pamięci muszą być także wystarczająco szybkie, aby dotrzymać kroku aparatowi w trybie zdjęć seryjnych lub fotografowania obiektów w ruchu. Karty pamięci Kingston z linii Canvas zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowania w aparatach cyfrowych, smartfonach, dronach, rejestratorach samochodowych i kamerach do monitoringu. Dzięki pojemności do 1TB zapewniają one dużo miejsca na zapis zdjęć z całego dnia (w tym plików RAW), a ich szybkość pozwala dotrzymać kroku aparatowi.

#KingstonIsWithYou

* 200+ Photography Statistics: Demographics, Market Trends & Revenue, 17 września 2023, marketsplash.com/photography-statistics

Powiązane filmy