Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Oyun PC’si

Oyunlarda Bellek ve Veri Saklama Ortamı Arasındaki Fark

Kingston FURY DRAM modülü

Yakın zamanda yeni nesil oyun konsolları haberlerinin teknoloji radarımıza girmesiyle daha önce hiç olmadığı kadar sayılar ve teknik özelliklere gömülmüş durumdayız. Deneyimli PC oyuncuları, parası ne olursa olsun sürekli olarak her bileşenin yeni sürümlerinin çıkmasını sağlayacak bitmek bilmeyen bir teknoloji ilerlemesini beklemeye koşullandılar. Ancak bu günlerde adlandırma, numaralandırma ve yeni teknik özellikler arasındaki kafa karışıklığı nedeniyle ne isteneceği ve ne satın alacağını bulmak hiç olmadığı kadar zor hale geldi. Bir sonraki satın almanızda işleri kolaylaştırmanıza yardımcı olmak için temel parçalardan biri hakkında bilgi vermek istiyoruz: bellek.

Adından da anlaşılacağı gibi bellek, bilgisayarınızın ne kadar veriyi hatırlayabileceği ya da saklayabileceğinin ölçüsüdür. Ancak aynı insan beyni gibi iki ayrı işleve bölünmüştür: kısa süreli ve uzun süreli bellek. Kısa süreli bellek, temelde bilgisayarınız bu bellekte sakladığı verilerle işi bittikten sonra ya da sisteminizi kapattığınızda silinir. Uzun süreli bellek ise sistem kapatıldıktan sonra saklanması gereken dosyalardır ve buna veri saklama birimi adı verilir.

Biri bir PS5, Xbox Series X ya da PC’de ne kadar bellek olduğu hakkında konuştuğunda genellikle kısa süreli bellekten bahsederler. Teknik terimlerle söylemek gerekirse bu RAM ya da Rastgele Erişimli Bellektir. RAM’i düşündüğünüzde büyük ihtimalle aklınıza DDR4 modüller gelir. Bunu CPU’nuzun masasında bulunan, CPU’nun hemen bunlarla çalışması gerektiği için çeşitli bilgileri (resimler, dosyalar, hesaplamalar, programlar vb.) el altında bulundurmak için kullandığı bir not defteri gibi düşünebilirsiniz. (Örneğin uygulamalar tarafından ihtiyaç duyulduğunda haritaları ve modelleri hızla açmak için.)

Çok miktarda RAM’a sahip olmak sisteminiz için önemlidir çünkü bu durum CPU’nuzun bu kaynakları çok kısa sürede kullanmak için hazırda tutmasına olanak tanır. Bunlar, internet tarayıcınızda açmış olduğunuz sekme sayısından bir oyunun yeni bir seviye için yüklemesi gereken yüksek çözünürlüklü dokulara kadar her şey olabilir. (İkinci örnek bazen VRAM olarak adlandırılan, grafik kartının bir parçası olan özel bir RAM formu tarafından hallediliyor olabilir.) Genel olarak yeni nesil oyun konsolu üreticileri, yeni sistemlerinde ne kadar bellek olduğundan bahsederken bunu ifade ederler.

RAM, GB (gigabayt) cinsinden ifade edilir ve her parça başına 2GB - 64GB kapasiteler sunulmaktadır. Ancak daha çok veri saklama alanı olarak adlandırılan bilgisayarın uzun süreli belleği de aynı birimle ifade edilir. RAM bir sistemde genellikle en fazla 256GB maksimum kapasiteye sahipken veri saklama birimi genellikle TB’larla (terabayt, ~1000GB) ifade edilir.

Dahili ya da harici HDD’ler ya da katı hal sürücüleri (SSD’ler) gibi veri saklama cihazlarında daha fazla veri saklayabiliyor olmanıza karşın burada verilere RAM kadar hızlı bir şekilde erişilemez. Yani o sırada kullanmayan programları ya da dinlemediğiniz şarkıları, görüntülemediğiniz resimleri ve videoları saklamak için daha uygundurlar. Temelde veri saklama birimleri, daha sonra ya da birden fazla kez çalıştırmak istediğiniz verileri sakladığınız yerdir.

Kingston FURY DRAM ve Kingston KC2500 SSD

Veri saklama birimleri sabit disk sürücüsü (HDD); SATA ve NVMe Katı Hal Sürücüleri (SSD) olarak üç farklı şekilde gelir. Dönen bir manyetik disk üzerinde çalışan HDD bu üç birimden en yavaş olanıdır ve CPU tarafından hızlı erişim için oluşturulmamıştır; buna karşın, SSD’lerde ise SATA, HDD’den daha üstündür ve SSD’ler için tasarlanan NVMe ise yüksek hızlı PCIe soketlerini kullanıp biçim faktörünün kısıtlamaları olmadan saklama arayüzü ve sistemin CPU’su arasında iletişim kurar. Dikkate değer bir diğer şey ise veri saklama alanının da tipik olarak okuma ve yazma hızları şeklinde ayrılan farklı erişim hızları olmasıdır. SSD’lerin okunması gereken veriyi bulmak için fiziksel bir tepsi üzerinde dönmesi gerekmediğinden, SSD’lerin okuma/yazma hızı daha yüksektir ve bu da bir oyunun kurulum dosyasındaki bazı büyük hacimli ve yüksek çözünürlüklü dokuların RAM veya GPU’nun çalışma belleğine çıkarılması için harika bir durumdur.

Bu nedenle Cyberpunk 2077 gibi bazı oyunlarda, yükleme sürelerini kısaltabileceğinden bir SSD’nin takılı olması önerilmektedir. Yeni nesil konsollarda, PS5’de Marvel’ın Spider-Man oyunu gibi bazı oyunlarda yükleme sürelerinin müthiş kısalmasını sağlayan SSD’ler bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse teknik özellikler ve minimum sistem gereksinimlerinde bellekten bahsediyorsa, büyük olasılıkla RAM kastedilmektedir. Veri saklama alanı belirtildiğinde genellikle sistemin HDD’si ya da SSD’sinde ne kadar alan bulunduğu ya da yeni bir oyun yüklemek için ne kadar alan sahip olmanız gerektiği belirtilmektedir.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

İlgili Videolar

İlgili Yazılar