Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

kulaklık takmış, monitöre bakan bir kız

PC'de oyunculuğa giriş: Konsol oyuncuları için bir rehber

Bir konsoldan PC'ye geçiş yapmak her zaman zor olabilir, özellikle sadece konsolu biliyorsanız. Sıradan bir oyuncu, uygun fiyatlı, güvenilir ve herkesin aşina olduğu popüler oyunları sağladıkları için konsolu tercih eder. Ancak sıradan bir oyun deneyiminden biraz daha fazlasını istiyorsanız, bir adım daha atabilir ve bir oyun PC'si satın almayı düşünebilirsiniz. Tamamen farklı bir dünya değil, ancak harekete geçmeden önce öğrenmek isteyebileceğiniz bazı ipuçları var.

Kurmak mı, satın almak mı?

Bir masaüstü bilgisayarda Kingston FURY Beast DDR4 RGB bellek

Bir oyun PC'sine karar verirken şu soruyu göz önünde bulundurmalısınız: Bir oyun PC'sini kurmak mı yoksa yoksa satın almak mı daha iyidir? Bir PC satın almak, kutudan çıkar çıkmaz çalışmaya hazır olarak geldiği için açıkça daha basit bir yaklaşımdır. Sistemin bir garantisi olacaktır ve zaman içinde endişelenecek çok daha az şey vardır. Yoğun bir yaşam tarzınız varsa veya bir oyun donanımı kurmak için PC bileşenlerini nasıl bir araya getireceğiniz hakkında çok az şey biliyorsanız, satın almak sizin için doğru seçenek olabilir.

Daha çok bir hobi amaçlı bakıyorsanız ve bir PC kurmak ilginizi çekiyorsa, bu tartışmasız en iyi seçenektir. Bir konsolda - dahili PS5 SSD yuvasının genişletilmesine kadar - bunu yapmak neredeyse imkansızken, bir PC ile ihtiyacınız olan performansa uyan anakart, CPU, GPU, PSU, oyun belleği ve veri saklama birimi gibi bileşen kombinasyonlarını seçebilirsiniz. Ayrıca RGB aydınlatma ile renkli ve benzersiz bir şahesere dönüştürebilirsiniz.

Sonuç olarak, teknik bilginiz varsa veya tornavida kullanmayı biliyorsanız, kendi PC'nizi kurmak en doğru yoldur. Bununla birlikte, bir konsolun size sunduğu kullanıma hazır deneyimi istiyorsanız, al-kullan tipi hazır bir makine satın almanız daha iyi olacaktır.

Kolla mı, kolsuz mu?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yeni bir sisteme geçerken çevre birimlerindeki değişikliklerdir. Bildiğiniz gibi, bir oyun bilgisayarı için genel seçenek klavye ve fare ikilisidir. Tuşlar kolayca yeniden programlanabilir ve çoğu durumda bu, özellikle daha hassas nişan alma ve hareket nedeniyle bir FPS (First-Person Shooter) oyun oynarken daha iyi bir seçenektir. Bu da çok daha rekabetçi bir oyun deneyimi yaratır. Yine de uyumlu bir kol satın alabilir ve alıştığınız şekilde oyun oynayabilirsiniz. FIFA ya da Forza gibi kol dostu oyunlara ilgi duyuyorsanız kolu tercih edebilirsiniz. Steam gibi bazı oyun platformları, indirdiğiniz oyunun klavye ve fare, kol veya her ikisi için de uygun olup olmadığını size bildirecektir.

Oyunlar nereden satın alınır?

Gerçek dünyada fiziksel satın alınabilecek neredeyse hiçbir oyun yoktur. Artık, tıpkı konsolunuzda olduğu gibi, neredeyse tüm oyunlarınız dijital mağazalardan indirilebilmektedir. Konsoldan PC'ye geçiş için mantıklı bir adım PC için Xbox Game Pass'tir. Bakabileceğiniz pek çok mağaza var. İlk bakılacak mağaza Steam'dir. Ancak Epic Games Store özel ve ücretsiz oyunlar için harikadır. GOG'da ise DRM'siz oyunlar (Dijital Haklar Yönetimi olmayan oyunlar) vardır.

  • Steam, aklınıza gelebilecek hemen hemen her oyunu sağladığı için en iyi bilinen mağazadır. Steam ayrıca bir oyun başlatıcı olarak çalışır ve kullanımı kolay bir oyun kütüphanesi sağlayarak bu konuyla ilgili stresinizi en aza indirir.
  • Epic Games Store çok daha yeni bir platformdur ve daha az sayıda oyun içermektedir. Ancak Epic'in avantajı, yalnızca bu mağazada bulabileceğiniz çok sayıda özel oyunun yanı sıra kullanıcılarına her hafta bir ücretsiz oyun dağıtmasıdır!
  • GOG'da da çok sayıda oyun mevcuttur ve Steam'in aksine, indirdiğiniz oyunları başlatıcının yüklü olup olmadığına veya internet bağlantınızın olup olmadığına bakılmaksızın başlatıcıya bağlı kalmadan açarsınız.

Eski düzeninizi mi özlüyorsun?

Bir monitörün önünde oynamak yerine TV'de oynamaya alışkınsanız, bunu hala yapabilirsiniz! Steam artık Steam Link adında bir uygulama sunuyor. Bu, Samsung Smart TV'lerle uyumlu indirilebilir bir uygulamadır. Bağlantı, çalışan bilgisayarınızı TV'nize yansıtmanıza ve oyunlarınızı kendi oturma odanızın rahatlığında özgürce oynamanıza olanak tanır. TV'niz tarafından Bluetooth veya USB bağlantı noktası ve Steam tarafından desteklenen uyumlu bir kola ihtiyacınız olacaktır.

Konsoldan PC oyunculuğuna geçmeye karar verirken bakmanız gereken çok şey var, ancak biraz araştırmayla bunu düşündüğünüzden çok daha basit bulacağınızdan eminiz!

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

İlgili Yazılar