Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Bir el, kahverengi arka plan üzerinde Kingston XS1000 Harici SSD'yi tutuyor.
HDD ile Harici SSD karşılaştırması

Dijital veri saklama ortamları, teyp sürücüleri ve disketlerin kullanıldığı günlerden bu yana çok aşama kaydetti. Modern tüketiciler için en yaygın bilgisayar veri saklama ortamları sabit disk sürücüleri (HDD'ler) ve katı hal sürücüleridir (SSD'ler). Günümüzde satılan birçok yeni bilgisayar modelinde SSD'ler bulunmaktadır. Ancak harici SSD'ler ek veri saklama alanı olarak kullanılmak için hala kendini kanıtlaması gerekiyor. Tabi ki harici SSD'ler de var ve HDD'lerin sunmadığı avantajlar sunuyor.

Harici SSD'lerin avantajları

  • SSD'ler HDD'lerden daha hızlıdır: SSD'ler, HDD'lere göre veri aktarımında önemli iyileştirmeler sunar. Piyasada bulunan en hızlı HDD'ler 160MB/s hız sunarken, giriş seviyesi bir SSD bile genellikle 3 kat daha hızlıdır ve birçok SATA sürücüsü 500MB/s'nin üzerinde okuma ve yazma hızlarına sahiptir. Piyasadaki en iyi performanslı NVMe sürücüler 7.000MB/s'ye kadar hızlara ulaşabilir. Bu da videolar veya büyük grafik dosyaları gibi büyük dosyaların aktarımı için mükemmeldir.
  • SSD'ler HDD'lere göre daha dayanıklıdır: Yapısal olarak SSD'ler, HDD'lere göre hasara karşı daha dayanıklıdır. Sabit disk sürücüleri, disklerin yüzeyi üzerinde hareket eden mekanik aktüatörler aracılığıyla okunan ve yazılan dönen diskler de dahil olmak üzere mekanik parçalara sahiptir. Cihaz düşürüldüğünde veya uzun bir süre boyunca sürekli çalıştırıldığında disk ve ilgili parçalar hasar görebilir. Bu durum, HDD'leri harici veri saklama alanı olarak kullanıldıklarında özellikle savunmasız hale getirir. Bunun nedeni taşınabilir olmaları ve taşıma sırasında veya hatta normal kullanımda bile düşürülme veya sarsılma olasılıkları daha yüksek olmasıdır.
  • SSD'ler HDD'lerden daha sessizdir: Yine, hareketli mekanik parçalar nedeniyle HDD'ler gürültülü olabilir. Bu durum bazı kullanıcılar için bir sorun olmasa da seslendirme veya ses miksi gibi projelerde çalışan veya çok sayıda video konferans yapan diğer kullanıcılar, daha az rahatsız edici gürültüye sahip bir sistemi tercih edebilir.
  • SSD'ler HDD'lere göre daha az güç tüketir: Çalışma için gücün bir pilden alındığı dizüstü bilgisayarlar sistemlerde, HDD'ler gücü SSD'lerden daha hızlı tüketecektir. Yani SSD kullanan dizüstü bilgisayarlar, genellikle sabit disk sürücü kullanan eşdeğer bir sisteme göre daha uzun süre pil gücüyle çalışabilir.
  • SSD'ler HDD'lerden daha hafiftir:SSD'ler, kullandıkları parça türleri nedeniyle çok hafiftir. HDD modeline bağlı olarak, harici sabit diskinizin ağırlığı 680 g'dan fazla olabilir. Kingston XS2000 Harici Katı Hal Sürücüsü gibi harici SSD'ler, 4TB'a kadar yüksek hızlı veri saklama alanı sunarken cebe sığabilen boyutlarda ve ~29 g (bir ons) kadar hafif olabilir.

HDD'lerin avantajları

  • Sabit disk sürücüler SSD'lerden daha ucuzdur: Üretim teknikleri ve ilgili etkenler nedeniyle HDD'lerin üretimi SSD'lerden daha ucuzdur. Bu nedenle toplu alımlarda daha ekonomik olabilirler.
  • Sabit disk sürücüleri daha yüksek kapasiteler sunarlar: HDD'lerin üretimi daha ucuz olduğundan, yüksek kapasiteli modellerin ticari ürünler olarak sunulması daha uygundur. Harici bir 10 TB HDD bulmak, harici bir 10 TB SSD bulmaktan yalnızca daha ucuz değil, aynı zamanda daha kolaydır.

Harici bir SSD mi yoksa HDD mi seçmeliyim?

SSD'lerin harici veri saklama alanı olarak kullanılmasını önermenin birçok nedeni vardır. Düzenleyeceğiniz ve sık sık başvuracağınız fotoğraflar, oyunlar veya video görüntüleri için ekstra veri saklama alanı istiyorsanız, harici bir SSD büyük olasılıkla sizin için en iyi seçimdir. Harici bir SSD'nin hızı, dayanıklılığı ve taşınabilirliği, kişisel veri veri saklama alanı olarak kullanmak için uygun bir ortam ortaya koyar. Kingston XS1000 Harici Katı Hal Sürücüsü, 1TB ya da 2TB kapasiteleri ve 1000MB/s'ye varan okuma/yazma hızlarıyla birlikte üç inç'ten küçük boyutuyla (6,95 mm) bir pakete sahiptir ile mükemmel bir 'başlangıç seviyesi' veri saklama sürücüsü örneğidir.

#KingstonIsWithYou

İlgili Videolar