Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Bir ofis çalışanı bilgisayar masasında oturuyor ve klavyede yazı yazıyor.

RAM Disk nedir?

RAM disk, bir bilgisayardaki HDD, SSD veya diğer flash depolama cihazlarıyla aynı şekilde erişilebilen sanal bir veri depolama alanıdır. RAM diskler, yazılım kullanılarak sistem belleğinden (diğer adıyla RAM) belirli bir kapasitenin bölümlenmesi yoluyla oluşturulur ve daha geniş bant genişliği ve son derece düşük gecikme süreleri ile müthiş düzeyde, hatta günümüzün en hızlı SSD'lerinden kat kat daha hızlı I/O (okuma ve yazma) performansı sağlarlar.

Sistem belleğini depolama alanı olarak kullanmanın artıları ve eksileri vardır. Avantajlardan biri tabii ki performanstır. Veri depolamayı yoğun kullanan uygulamalar, müthiş yüksek okuma ve yazma hızlarından büyük fayda görür. Hatta veri depolama sistemindeki gecikmeleri neredeyse ortadan kaldırır.

Olumsuz tarafı ise sistem belleğinin kalıcı olmamasıdır. Yani verileri RAM'de tutmak için güç gerekir. Sistemi kapatırken veya elektrik kesintisi durumunda RAM diskteki tüm dosyalar veya uygulamalar silinir. Yedekleme, RAM Disk'i uygulamaların yüklendiği kullanışlı bir yedek sürücü yapmak açısından kritik öneme sahiptir. Birçok RAM Disk yardımcı programı, sürücünün içeriğinin bir disk görüntüsü dosyası oluşturacak bir yedekleme işlevine sahiptir. Ancak bu dosya, geleneksel veri depolama cihazında yer kaplayacaktır.

Diğer bir dezavantajı ise veri depolama için ayrılan RAM kapasitesinin artık sistem belleği olarak işlemci tarafından kullanılamayacak olmasıdır. Neyse ki günümüzün bilgisayarları ve iş istasyonları oldukça büyük bellek kapasitelerini desteklemektedir. En yeni dört yuvalı DDR5 tabanlı Intel ve AMD yonga setleri 192GB'a kadar ve iş istasyonları 2TB'a kadar belleği destekleyebilmektedir! Çoğu uygulama bu sistem belleğinden tümünden yararlanmayacak ve iyi büyüklükte bir RAM Diskinin oluşturulması için yer kalacaktır.

RAM Diskin kullanılacağı yerlere dair fikirler

Genç bir adam özel yapım bilgisayarda çalışıyor.

Tüm bilgisayarlar, açık uygulamalar ve dosyalar için işlemci ve sistem RAM'ini HDD/SSD arasında önbellek (veya geçici veri depolama) olarak kullanır. Ancak Adobe'nin Photoshop, Illustrator ve After Effects gibi içerik oluşturma programları gibi bazı uygulamalar, tüm RAM kapasitesini tüketmemek için veri depolama alanında "temp" veya "scratch" adı verilen geçici konumları kullanır. Performansı artırmaya yardımcı olması için uygulamanızın geçici dosya konumunu RAM Diske değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Tüm bir uygulamayı RAM Diskten çalıştırmak da daha hızlı olabilir. Her kapatma işleminde RAM Diskin yedeklenmesi ve Windows'un her açılışında yeniden yüklenmesi gerektiğini unutmayın.

Hangi RAM Disk yazılımı kullanılmalı?

Dört Kingston FURY Renegade PRO DDR5 RDIMM, bir masanın üzerinde klavye ve kameranın yanında duruyor

RAM Disk yazılımı için web üzerinde çok sayıda ücretsiz ve ücretli seçenek bulunmaktadır. Ücretsiz, açık kaynaklı bir seçenek popüler ImDisk olabilir. RAM Diskin büyüklüğüne dair bir sınır yoktur (gerçek fiziksel RAM miktarı dışında) ve kullanımı kolaydır. Testlerimizde kullanılan bir diğer ücretsiz yazılım ise PassMark'ın OSFMount'tur. OSFMount'ta da RAM Disk boyutu için bir sınır yoktur. Sürücü NTFS, exFAT veya FAT32 olarak biçimlendirilebilir ve fiziksel veya mantıksal bir sürücü olarak görülebilir. Üçüncü bir ücretsiz yazılım ise AMD'nin Radeon RAMDisk adlı yazılımıdır. Ücretsiz sürüm yalnızca geçici dosyaları depolamak için yeterli olan 4 GB'a kadar izin verir, ancak ücretli sürümlerde 64 GB'a kadar çıkılabilmektedir. Bir diğer ücretli yazılım olan Primo Ramdisk'in çeşitli ihtiyaçlara uygun birçok kademesi vardır. Bunun ücretsiz bir deneme sürümü vardır ve en ucuz seçenek 4GB RAM diske kadar izin vermektedir. Daha yüksek kademelerde ise 1TB'a kadar çıkılabilmektedir.

RAM Diskin performansı SSD'lerle karşılaştırıldığında nasıldır?

RAM Disk kıyaslamamız için yüksek bant genişliği ve büyük kapasite için 8 kanallı bellek mimarisine sahip bir DDR5 iş istasyonu kurduk:

  • İşlemci: Intel Xeon w9-3475X
  • Anakart: ASUS Pro WS W790E-SAGE SE
  • RAM: 256GB of Kingston FURY Renegade Pro DDR5 (KF556R36RBK8-256)
  • Grafikler: ASUS RTX 3070
  • SSD: 500GB Kingston FURY Renegade NVMe SSD

PCMark 10'un Veri Sürücüsü Karşılaştırmasına göre, bir RAM Disk, bir NVMe SSD'den yaklaşık üç kat daha yüksek bant genişliğine sahiptir.

Performans karşılaştırması için NVMe SSD veri depolama ile RAM Disk veri aktarım hızı arasındaki bant genişliği farkını MB/sn cinsinden gösteren bir grafik; RAM Disk daha büyük bant genişliğine sahiptir ve bu konuda daha büyük daha iyidir.

Sonuç

Veri depolamaya bağlı uygulamalarda I/O performansını artırmak için bir RAM disk KULLANIN.

Kapatmada yedekleme ve önyükleme sırasında RAM disk görüntüsünün yüklenme süresini kısaltmak için bir SSD KULLANIN.

Elektrik kesintisi konusunda endişeleriniz varsa ve bataryalı yedek bir güç kaynağınız yoksa RAM disk KULLANMAYIN.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

İlgili Videolar

İlgili Yazılar