Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Evdeki masanın üzerindeki monitörde First-Person Shooter Oyunu ile Oyun PC'si

Oyun PC'ni nasıl daha sessiz hale getirirsin?

Oyun bilgisayarı toplayan veya satın alan tipik kullanıcı belirli özellikleri arar: güç, görünüm ve depolama alanı. Ancak sistemin çalışırken çıkardığı gürültüyü de dikkate almak gerekir. Sonuçta kimse gürültülü bir bilgisayar istemez! Aşırı gürültü, kötü bileşenlerden, eski bir sistemden aktarılan yıpranmış ürünlerden veya sistemi bakım yapmadan uzun süre kullanmaktan kaynaklanabilir. Gürültülü bir sistem kullanıcıyı rahatsız edebilir. Gürültüye neden olan bazı faktörler, bilgisayar donanımına zarar da verebilir. İpuçlarımızla, bilgisayarını daha sessiz hale getirmek üzere bazı nedenleri ve çözümleri ele alacağız.

yeni oyun PC’sini kurmak için açık masaüstü bilgisayar kasasına bakan genç erkek

Sistem gürültüsüne en sık neden olan suçlu, fandır. Toz birikmesi yaygındır, bu nedenle optimum performans ve ısı yönetimi için fanları düzenli olarak temizlemek her zaman iyi bir uygulamadır. Sorun toz değilse, donanımın kendisinde sorun vardır. Yıpranmış rulmanlar, kırık kanatçıklar veya yanlış hizalama sorun yaratıyor olabilir. Fanlar sisteminizin önemli bir parçasıdır. Onları sistemle birlikte satın almış olsan da, kendin monte etmiş olsan da, daha sessiz fanlara yatırım yapman gerekebilir. Manyetik veya akışkan dinamik rulmanlara (FDB) ve sessizlik için optimize edilmiş yüksek basınçlı fan kanatlarına sahip fanları tercih etmelisin. Bunlar genellikle daha pahalıdır, ancak kulakların bunları aldığın için şükreder!

Yeni başlayanların PC toplarken yaptığı yaygın hatalardan biri, sistemin ne kadar güce ihtiyaç duyacağını hesaplamamaktır. Sorunun nedeni, almaya karar verdiğin fanın kalitesi değil, güç kaynağı olabilir. Güç kaynakları, makinen için en uygun çözüme karar vermene yardımcı olan 80 Plus sistemiyle derecelendirilir. Satın almadan önce seçtiğin donanımın ne kadar güç kullanacağını her zaman öğrenmelisin. Aksi takdirde güç kaynağı aşırı çalıştığında ısınır ve çok fazla gürültü çıkarır. Güvende olmak için ihtiyaç duyulandan her zaman biraz daha fazla watt satın almanı tavsiye ederiz.

Fanların her zaman yüksek hızda mı çalışıyor? Aşırı gürültünün bir başka nedeni de aşırı ısınmadır. Bunu çözmenin yolu, bilgisayar kasasındaki hava akışını iyileştirmektir. Bunu yapmanın bir yolu, mevcut kasanı, içindeki donanımı doğal olarak soğutan daha 'hava dostu' bir tasarımla değiştirmektir. Daha optimum hava akışı sağlayabilen birçok kasa seçeneği vardır. Sahip olduğun fan sayısını optimize ederek ve konfigürasyonu düzenleyerek hava akışına yardımcı olabilirsin. Sistemden anında dışarı atılan pozitif basınç yaratmak için bileşenlere doğru hava oluşturmak ve itmek en iyi yoldur. Ayrıca PWM (Pulse-width Modulation) kullanmak, tüm fanların sistemin sıcaklığına göre otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar. Gürültüyü minimumda tutmak için fan eğrisiyle manuel olarak da oynayabilirsin.

AIO'lar (hepsi bir arada) geleneksel fan tabanlı CPU soğutmasının yerini alarak sistemine monte edilmiş radyatörleri kullandığı için AIO sıvı soğutma kullanmak sisteminin gürültü seviyesini düşürebilir. AIO, normalde kasa fanlarını monte edeceğin alanı kullanır. Kasa fanlarının işlevleri aynı kalır, ancak CPU'yu sessizce soğutmak için radyatörün üzerinden soğuk hava geçer!

Daha sessiz bir oyun bilgisayarına sahip olmak için yapman gereken son ve en belirgin değişikliklerden biri, HDD'den SSD'ye geçiş yapmaktır. SATA sabit sürücüler gürültülüdür ancak SSD (Katı Hal Sürücüsü) yükseltmesi gürültüyü önemli ölçüde azaltır. SSD'ler, verileri depolamak için dönen disk veya diğer hareketli parçaları kullanmazlar, yalnızca devreler kullanırlar. Bu nedenle genellikle ses çıkmaz. Katı hal sürücüsüne geçiş yapmaya karar verirsen, depolama kapasiteni yükseltmeyi de düşünmelisin.

Kingston, sistemin için mükemmel bir oyun seçeneği sunar. Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, optimum performans isteyen oyun tutkunları için yüksek kapasiteli sürücüdür. 7.300 MB/s'ye varan okuma, 7.000 MB/s*'ye varan yazma hızları ve 500GB ile 4TB** arasındaki kapasitelerle, büyük miktarda oyun ve medyayı zahmetsizce depolayabilirsin.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar