Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Mężczyzna siedzący przy biurku z otwartą obudową komputera i przyglądający się komponentom znajdującym się wewnątrz i na zewnątrz.
Jak ożywić stary komputer

Użytkownicy często pozbywają się niesprawnych komputerów, które można by przywrócić do życia, kupując części zamienne. Stare komputery, zwłaszcza po odpowiedniej modernizacji, mogą nadal służyć do mniej wymagających zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, edycja tekstu, tworzenie prezentacji, obsługa poczty e-mail itp. Mogą także pełnić funkcję zapasowego urządzenia na wypadek awarii głównego komputera. Zmodernizowany komputer może również przydać się starszym lub młodszym członkom rodziny do korzystania z poczty elektronicznej lub do nauki.

Ocena starego komputera

Dobrym punktem wyjścia do usprawnienia starszego komputera jest jego wyczyszczenie. Nagromadzony kurz i zabrudzenia mogą zakłócać płynną pracę wewnętrznych podzespołów, takich jak wentylatory czy radiatory. Zanim przystąpisz do czyszczenia komputera, wyłącz go i odłącz od zasilania. Wyczyść obudowę, elementy zewnętrzne i urządzenia peryferyjne ściereczką z mikrofibry, używając roztworu alkoholu izopropylowego i wody destylowanej (w proporcji 70/30%) w butelce ze spryskiwaczem.

W celu wyczyszczenia klawiatury najpierw obróć ją do góry nogami, aby wytrząsnąć nagromadzone zanieczyszczenia, a następnie spryskaj jej powierzchnię alkoholem. Nie używaj ściereczki do czyszczenia odsłoniętych komponentów ani innych elementów znajdujących się w ich pobliżu, niezależnie od tego, jak bardzo są zakurzone, ponieważ ładunki elektrostatyczne mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie podzespołów elektronicznych. Włókna ściereczki mogą także zaczepić się o elementy i spowodować ich uszkodzenie, co sprawi, że komputer nie będzie nadawał się do użytku. Do czyszczenia wnętrza obudowy komputera, a zwłaszcza wentylatorów w komputerze stacjonarnym lub laptopie, użyj sprężonego powietrza. Podczas czyszczenia trzymaj puszkę pionowo, aby nie zalać systemu płynnym czynnikiem chłodniczym. Chociaż płyn nie spowoduje uszkodzenia podzespołów, trzeba będzie odczekać, aż odparuje z podzespołów. Nawet nowo zainstalowane komponenty mogą nie działać z optymalną wydajnością, gdy ich wentylatory są zabrudzone i nie zapewniają odpowiedniego chłodzenia. Po dokładnym wyczyszczeniu komputera i odparowaniu pozostałości płynu, można podłączyć urządzenie do zasilania i włączyć je. Należy także uruchomić system, aby sprawdzić, czy prawidłowo działają wszystkie komponenty: wentylatory, pamięć, pamięć masowa, płyta główna i urządzenia peryferyjne, takie jak głośniki, porty USB, napędy optyczne itp.

Jak zmodernizować komputer

Mężczyzna manipulujący rękami w otwartej obudowie komputera typu tower z wystającymi z boku przewodami.

Ruchome części w komputerze są podatne na usterki. Często jako pierwsze ulegają awarii wentylatory i dyski twarde (HDD). Kolejnym zagrożeniem są baterie (w laptopach), ponieważ z czasem mogą ulec chemicznemu lub fizycznemu uszkodzeniu.

Wymiana całej płyty głównej może być zbyt skomplikowana i kosztowna, podobnie jak zakup zupełnie nowego komputera, ponieważ często wiąże się z koniecznością wymiany wszystkich komponentów na nowe. Procesory zwykle nie stanowią „wąskiego gardła” w przypadku podstawowych potrzeb obliczeniowych. Dlatego wymiana procesora na nowszy może okazać się niepraktyczna (zależy to od wieku komputera), ponieważ chipsety płyt głównych są kompatybilne tylko z określonymi generacjami procesorów, które mogą być już niedostępne. Tymczasem wymiana pamięci RAM jest łatwym, stosunkowo niedrogim i sprawdzonym sposobem na modernizację, która pozwoli zwiększyć wydajność starego komputera stacjonarnego lub laptopa. Starsze generacje pamięci RAM są zwykle dostępne dłużej niż takie komponenty, jak procesory.

Ponowne formatowanie lub wymiana pamięci masowej

Ponieważ dyski twarde są często pierwszym elementem, który ulega awarii w starszych komputerach, wymiana takiego nośnika na dysk SSD może być rozsądną opcją dla użytkowników chcących poprawić wydajność starego urządzenia. Jeśli na starym dysku znajdują się ważne pliki, które chcesz zachować, przed jego sformatowaniem lub wymianą utwórz kopię zapasową plików lub przenieś je na nośnik pamięci USB lub dysk zewnętrzny.

Jeśli nie zdecydujesz się na modernizację lub rozbudowę pamięci masowej komputera, dobrym rozwiązaniem jest zwolnienie około 20GB przestrzeni dyskowej, aby ułatwić płynne działanie systemu. Warto również pozbyć się zbędnych aplikacji, które mogą uruchamiać się wraz z systemem, a są niepotrzebne podczas codziennego korzystania z komputera. Takie aplikacje startowe mogą znacznie spowolniać komputer, zwłaszcza gdy ze względu na wiek brakuje mu odpowiednich zasobów sprzętowych. Wszystkie aplikacje, które nie są używane lub są używane bardzo rzadko, można bezpiecznie usunąć z systemu. Po usunięciu niepotrzebnych plików dobrze jest również opróżnić kosz systemowy.

System operacyjny w usprawnionym komputerze

Palec dotykający ikony przeglądarki Microsoft Edge na ekranie dotykowym tabletu. Na tablecie zainstalowany jest system Windows.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności starego komputera warto zaktualizować jego system operacyjny. Pobierz poprawki dla systemu Windows lub macOS ze strony internetowej Microsoft lub Apple. Aktualizacje systemu macOS są bezpłatne, natomiast aktualizacja do systemu Windows 10 lub 11 z wersji 8 to zwykle koszt rzędu 139 USD. Można również korzystać z systemu bez ponoszenia dodatkowych kosztów – będzie on miał po prostu mniej dostępnych funkcji.

Komputery, w których jest już zainstalowany systemu Windows 10, można łatwo zaktualizować pod warunkiem, że nie występują w nich poważniejsze problemy sprzętowe. Najlepszym sposobem na aktualizację długo nieużywanego komputera jest reinstalacja systemu Windows, dzięki czemu będzie on w pełni aktualny pod względem zabezpieczeń i aplikacji. Można w tym celu skorzystać z poradnika dostępnego na stronie Microsoft. Jeśli zrezygnujesz z reinstalacji systemu operacyjnego, pamiętaj o aktualizacji sterowników. Dostępne jest oprogramowanie do aktualizacji sterowników, które może automatycznie sprawdzić i zaktualizować sterowniki, eliminując potencjalne problemy związane z aktualizacją ręczną.

Microsoft udostępnia aplikację PC Health Check, która pozwala sprawdzić, czy na danym komputerze można uruchomić system Windows 11. Komputery zakupione po 2017 r. powinny już mieć niezbędną konfigurację sprzętową. W innych komputerach może być nadal zainstalowany system Windows 8 lub nawet Windows 7, które nie są już obsługiwane przez firmę Microsoft i dlatego nie są zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem, tak jak nowsze wersje systemu.

Użytkownicy komputerów Mac mogą łatwo ponownie zainstalować system macOS, przytrzymując podczas uruchamiania wciśnięte klawisze Command + R, aby przejść do trybu odzyskiwania. Pozwala to na zainstalowanie najnowszej wersji systemu macOS, zgodnej z danym komputerem i zawierającej wszystkie poprawki zabezpieczeń.

Jeśli komputer jest przeznaczony dla ucznia, dobrym rozwiązaniem może być instalacja systemu operacyjnego ChromeOS. Chromebooki są powszechnie używane w szkołach, a w przypadku starszych komputerów system ChromeOS Flex ma przewagę nad systemami Windows i macOS. Jest bardziej intuicyjny w obsłudze dla uczniów, którzy korzystają głównie z chromebooków.

Wykorzystanie odnowionego komputera do bardziej wymagających zadań

Nawet po takiej modernizacji komputer może mieć problemy z bardziej wymagającymi zadaniami, takimi jak edycja wideo i zdjęć, granie w gry czy projektowanie CAD. W tym przypadku może być pomocna modernizacja pamięci RAM. Należy jednak z rozwagą podchodzić do uruchamiania najnowszych gier, ponieważ do płynnego działania mogą one wymagać najnowszych procesorów i kart graficznych.

Modernizacja z wykorzystaniem 16GB, 32GB czy nawet 64GB pamięci RAM i dysku SSD o pojemności 1TB może dać Twojemu komputerowi nowe życie. Dzięki takim ulepszeniom i aktualizacji systemu operacyjnego można łatwo sprawić, aby starszy komputer radził sobie z większością takich zadań, jak przeglądanie Internetu, obsługa poczty e-mail, odtwarzanie filmów, prace biurowe czy projekty szkolne. Pomyśl, ile komputerów w Twoim domu lub najbliższej rodziny można by przywrócić do życia przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy?

#KingstonIsWithYou

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane filmy

Powiązane artykuły