Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Laptop ze zdjęciem licznika na ekranie, który wskazuje wartość „Wysoka” dla pomiaru wydajności

Jak zoptymalizować komputer, aby uzyskać lepszą wydajność

Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy komputer do pracy, gry, czy do własnego użytku, powinniśmy często go optymalizować, aby uzyskać lepszą wydajność. Powolny i nieefektywny komputer może powodować spadek produktywności i frustrację, ale na szczęście jest kilka sposobów, aby go zoptymalizować. W tym artykule przyjrzymy się niektórym modyfikacjom, które możesz wprowadzić w swoim komputerze, a także innym rozwiązaniom, pomocnym w poprawie ogólnej wydajność komputera.

1. Wymień dysk na SSD

Jednym z najbardziej znaczących ulepszeń, jakie możesz dokonać w swoim komputerze, jest wymiana dysku na dysk SSD (dysk półprzewodnikowy). Dyski SSD są szybsze i bardziej niezawodne niż tradycyjne dyski twarde i mogą natychmiast poprawić wydajność komputera. Dzięki wymianie dysku na SSD system operacyjny będzie ładować się szybciej. Przyspieszeniu ulegnie też uruchamiane programów i przesyłanie plików. Dysk SSD może również skrócić czas uruchamiania i wyłączania komputera. Po zamontowaniu dysku SSD zauważysz znaczną poprawę ogólnej wydajności komputera i komfortu jego użytkowania. Jeśli używasz już dysku SSD, zadbaj o monitorowanie jego stanu, aby zapewnić stabilną wydajność, ewentualnie rozważ jego wymianę na dysk SSD NVMe , który jest jeszcze szybszy. Skorzystaj z naszych poradników: Jak zainstalować wewnętrzny SSD 2,5” lub Jak zainstalować dysk SSD M.2.

2. Zwiększ pojemność pamięci RAM

Jeśli uruchamiasz wiele programów lub wykonujesz zadania wymagające dużej ilości pamięci, grając w gry lub edytując materiały wideo, wyposażenie komputera w większą ilość pamięci RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) może znacznie poprawić jego wydajność. Modernizacja pamięci RAM może przeciwdziałać spowalnianiu systemu i poprawić ogólną wydajność. Przed modernizacją pamięci RAM koniecznie sprawdź specyfikację płyty głównej komputera, aby mieć pewność, że wybrane moduły pamięci będą zgodne z danym systemem. Większość producentów pamięci oferuje narzędzia do konfiguracji, które pozwalają sprawdzić, jaki typ pamięci RAM obsługuje dany komputer. Aby uzyskać pomoc w rozbudowie pamięci RAM, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Jak zainstalować pamięć w laptopie lub Jak zainstalować pamięć w komputerze stacjonarnym.

3. Usuń niepotrzebne programy i pliki

Prostym sposobem na optymalizację komputera jest usunięcie wszelkich niepotrzebnych programów i dużych plików, takich jak filmy, które zajmują cenne miejsce i prawdopodobnie spowalniają system. Na wypadek, gdyby miały kiedyś okazać się potrzebne, można wykonać ich kopię zapasową na innym dysku, np. SSD Kingston XS2000. Następnie należy przenieść je z dysku do kosza systemowego, po czym opróżnić go, aby faktycznie zwolnić miejsce na dysku. Ponadto należy także regularnie usuwać tymczasowe i niepotrzebne pliki, które gromadzą się w systemie. Są to podstawowe, ale skuteczne sposoby na uzyskanie bardziej responsywnego i wydajnego komputera.

4. Aktualizuj swój system

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i sterowników to doskonały sposób na optymalizację wydajności komputera. Aktualizacje systemu operacyjnego dostarczane przez takie firmy, jak Microsoft i Apple, często zawierają poprawki błędów, ulepszenia zabezpieczeń i nowe funkcje, które mogą poprawić stabilność i wydajność. Aktualizacje sterowników zapewniają zgodność z najnowszym sprzętem i oprogramowaniem, co przekłada się na lepszą wydajność. Aby uniknąć spowolnień, możesz zaplanować regularne skanowanie i aktualizacje na czas, kiedy nie używasz komputera. Regularnie sprawdzaj i instaluj wszystkie dostępne aktualizacje na swoim komputerze, a także odwiedzaj stronę internetową producenta urządzenia, aby wyszukać najnowsze sterowniki.

5. Ogranicz liczbę uruchamianych programów

Ograniczenie liczby programów uruchamianych automatycznie po włączeniu komputera może znacznie poprawić jego wydajność. Podczas gdy niektóre programy mogą być niezbędne, inne niekoniecznie wymagają natychmiastowego uruchomienia. Wyłączenie niepotrzebnych programów startowych skraca czas uruchamiania komputera i poprawia ogólną szybkość jego reakcji na polecenia. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z punktem 3 naszego artykułu Jak przyspieszyć system Windows 10.

6. Przetaktowanie

Jeśli chcesz wydobyć więcej ze swojego komputera, godną rozważenia opcją jest jego przetaktowanie. Przetaktowanie polega na „przestawieniu” niektórych komponentów sprzętowych, takich jak procesor, poza fabrycznie ustawione ograniczenia prędkości, aby uzyskać wyższą wydajność. Należy jednak robić to wyłącznie po dokładnym sprawdzeniu możliwości i odpowiednim zrozumieniu specyfiki tego rozwiązania. W większości przypadków wzrost wydajności uzyskany w ten sposób powinien wystarczyć do znacznego przyspieszenia działania komputera. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak przetaktować komputer oraz jak dobrać odpowiednie komponenty do przetaktowania.

Oto niektóre z najważniejszych ulepszeń, które możesz wprowadzić w swoim komputerze, aby zoptymalizować jego wydajność. Wymiana dysku na dysk SSD i zwiększenie ilości pamięci RAM to ważne modyfikacje, które mogą poprawić ogólną szybkość i responsywność komputera. Także przestrzeganie innych wskazówek, np. dotyczących usuwania niepotrzebnych programów, przyczyni się do bardziej płynnego i zoptymalizowanego działania komputera. Poświęcenie czasu i wysiłku na optymalizację komputera to opłacalna inwestycja, która zapewni długoterminowe korzyści w postaci jego najwyższej wydajności.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły