Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Laptop z systemem Windows 10

10 sposobów na przyspieszenie komputera z systemem Windows 10

Jeśli wydajność Twojego komputera spada i nie działa on tak, jak kiedyś, optymalizacja ustawień systemu Windows 10 może pomóc poprawić wydajność i szybkość jego działania. Windows 10 to jeden z najbardziej wydajnych współczesnych systemów operacyjnych, jednak ma on wiele funkcji, które zużywają dużo zasobów systemowych, spowalniając działanie komputera. W najnowszej wersji systemu Windows 10 firma Microsoft dodała nawet wbudowane funkcje w celu poprawy ogólnej wydajności. Mimo to Twój komputer może nadal wykazywać oznaki spowolnienia.

Przyczynami mogą być niedostatek pamięci, brak odpowiedniej konserwacji i niedostateczna wydajność sprzętu. Poczynając od usunięcia nieużywanych programów i aplikacji, a kończąc na modernizacji sprzętu – możesz podjąć kilka działań, aby przyspieszyć Windows 10 i przywrócić optymalną wydajność komputera.

1. Sprawdź dostępność aktualizacji
Okno aktualizacji dla Windows 10

Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie pełni możliwości komputera jest zainstalowanie najnowszej aktualizacji systemu Windows 10. Firma Microsoft często udostępnia aktualizacje, aby usunąć typowe problemy i błędy systemu, które zmniejszają jego wydajność. Niektóre aktualizacje mogą być niewielkie, podczas gdy inne wprowadzają większe zmiany, mające na celu wyszukanie najnowszych sterowników urządzeń, które mogą pomóc w poprawie wydajności.

Aby sprawdzić dostępność aktualizacji, otwórz menu Windows, a następnie wybierz kolejno opcje Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Sprawdź aktualizacje. Jeśli aktualizacje są dostępne, wybierz opcję Zainstaluj teraz. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy działa lepiej.

2. Uruchom ponownie komputer

Może się to wydawać oczywiste, ale regularne ponowne uruchamianie komputera może pomóc przyspieszyć działanie systemu. Wiele osób nie wyłącza komputerów przez kilka tygodni, korzystając z funkcji uśpienia. Skutkuje to obciążeniem pamięci danymi programów i zadań, co spowalnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak uruchamianie programów i otwieranie plików.

Wyłączając codziennie komputer, pozwalasz mu odświeżyć pamięć i przygotować się do optymalnego działania następnego dnia. Jeśli Twój komputer zwalnia podczas wykonywania codziennych prostych zadań, takich jak uruchamianie programów i otwieranie plików lub dokumentów, spróbuj go wyłączyć lub ponownie uruchomić. Pamiętaj o zapisaniu pracy przed wyłączeniem lub ponownym uruchomieniem komputera.

3. Wyłącz uruchamianie programów przy uruchamianiu systemu
Lista programów uruchamianych przy starcie systemu

Wydajność komputera może znacząco spaść, gdy jednocześnie jest otwartych wiele programów i aplikacji. Wiele programów instalacyjnych wymusza na systemie Windows, aby uruchamiał zainstalowane programy zaraz po uruchomieniu komputera, co spowalnia działanie systemu.

Aby wyłączyć uruchamianie programów przy uruchamianiu komputera, otwórz Menedżera zadań, a następnie kliknij kartę Uruchamianie. W kolumnie „Wpływ na uruchamianie” znajdziesz informacje o tym, które programy mają duży lub mały wpływ na uruchamianie komputera. Te, które mają duży wpływ, są „winowajcami” spowalniającymi działanie systemu.

Aby wyłączyć uruchamianie programu podczas uruchamiania systemu, kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany program, a następnie kliknij „Wyłącz”.

4. Oczyszczanie dysku
Okno Oczyszczanie dysku

Jedną z wbudowanych funkcji systemu Windows 10 jest funkcja oczyszczania dysku. Pozwala ona pozbyć się nieużywanych plików tymczasowych, które gromadzą się w komputerze, w tym miniatur obrazów, pobranych plików programów i tymczasowych plików internetowych.

Otwórz menu Windows i znajdź aplikację „Oczyszczanie dysku”, wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania. Po uruchomieniu aplikacja wyświetli listę plików programów do usunięcia. Wybierz pliki, które chcesz usunąć, zaznaczając pole obok ich nazwy. Po wybraniu plików, które chcesz usunąć, kliknij przycisk „Oczyść pliki systemowe”. Aplikacja Oczyszczanie dysku obliczy ilość miejsca w pamięci, która zostanie zwolniona.

Przy okazji usuń wszystkie inne pliki lub aplikacje, które zajmują niepotrzebnie pamięć lub miejsce na dysku. Dobrym miejscem do sprawdzenia obecności starych i nieużywanych plików do usunięcia jest folder Pobrane.

5. Usuń stare oprogramowanie

W komputerach często zainstalowane jest oprogramowanie innych firm, którego niekoniecznie potrzebujesz. Oprogramowanie to, określane mianem „bloatware”, może zajmować dużo miejsca w pamięci, a często jest zupełnie bezużyteczne.

Na dysku mogą być również zainstalowane inne nigdy nieużywane programy, które powodują spowolnienie komputera. Aby sprawdzić zainstalowane aplikacje, przejdź kolejno do opcji:

  • Panel sterowania > Programy i funkcje > Odinstaluj program.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy programy, których już nie potrzebujesz, i wybierz opcję „Odinstaluj”.
6. Wyłącz efekty specjalne
Karta Efekty specjalne w Opcjach wydajności w systemie Windows 10

System Windows 10 wykorzystuje wiele efektów specjalnych, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności wizualnej dla użytkownika. Są one domyślnie włączone w systemie wraz z innymi funkcjami, odpowiedzialnymi za pojawianie się i znikanie wyświetlanych elementów. Innymi specjalnymi funkcjami, które obciążają i spowalniają komputer, są te odpowiedzialne za efekty przezroczystości i animacje.

Otwórz menu Windows i wyszukaj „System”, po czym wybierz opcję „Zaawansowane ustawienia systemu”, kartę „Zaawansowane”, a następnie opcję „Ustawienia wydajności”. Kliknij kartę „Efekty wizualne”, a następnie przycisk opcji „Niestandardowe”. Wyświetli się lista efektów wizualnych, które możesz wyłączyć, usuwając zaznaczenie pól wyboru. Na koniec kliknij przycisk „Zastosuj”, aby potwierdzić wprowadzone zmiany.

7. Wyłącz efekty przezroczystości

Oprócz zużywania zasobów systemowych do obsługi takich funkcji, jak animacja, system Windows 10 wykorzystuje także dla niektórych funkcji efekty przezroczystości (np. w menu zadań). Ten pozornie lekki i prosty efekt jest w istocie dość złożony i angażuje więcej zasobów systemowych, niż myślisz.

Aby wyłączyć efekty przezroczystości, otwórz menu Windows i wpisz „ustawienia kolorów” na pasku wyszukiwania, aby wyświetlić ustawienia kolorów dla systemu Windows 10. Z tego miejsca przeglądaj ekran, aż znajdziesz przycisk „Efekty przezroczystości”. Kliknij przycisk, aby włączyć lub wyłączyć efekty przezroczystości.

8. Przeprowadź konserwację systemu

System Windows 10 ma wbudowaną funkcję, która wykonuje rutynowe zadania konserwacji systemu. Obejmują one takie czynności, jak defragmentacja dysku twardego, skanowanie w poszukiwaniu aktualizacji czy sprawdzanie pod kątem złośliwego oprogramowania i wirusów.

Konserwacja systemu zwykle przebiega w tle, gdy komputer jest w trybie bezczynności, ale można także uruchomić ją ręcznie, jeśli występuje problem z systemem, który wymaga sprawdzenia.

W tym celu otwórz Panel sterowania i wybierz opcję „Zabezpieczenia i konserwacja”. Kliknij strzałkę, aby rozwinąć opcje konserwacji i wybierz opcję „Uruchom konserwację”. Pozwoli to ręcznie skontrolować stan systemu.

9. Zwiększ pojemność pamięci RAM
Okno Zabezpieczenia i konserwacja w systemie Windows 10

Bardzo skutecznym sposobem na poprawę szybkości i wydajności komputera jest rozbudowa pamięci RAM, z której korzysta system. System Windows 10 wymaga do płynnego działania co najmniej 4 GB pamięci RAM. Jeśli komputer musi radzić sobie z dużymi obciążeniami, związanymi z uruchamianiem gier lub tworzeniem treści multimedialnych, bardzo przyda Ci się większa ilość pamięci.

Rozbudowa pamięci RAM może znacząco zwiększyć szybkość i wydajność komputera. Aby sprawdzić, jakiego typu pamięci RAM potrzebuje komputer, otwórz Menedżera zadań (Ctrl + Alt + Delete), a następnie kliknij kartę „Wydajność”. Wyświetlą się informacje dotyczące liczby wolnych gniazd pamięci, a także typu pamięci RAM – np. DDR4.  Dowiedz się więcej na temat modernizacji pamięci RAM.

10. Zmodernizuj pamięć do przechowywania danych

Modernizacja pamięci masowej może znacząco zwiększyć szybkość i wydajność komputera. Większość komputerów jest wyposażona w obrotowe dyski twarde (HDD). Zastąpienie ich dyskiem półprzewodnikowym (SSD) zamienia komputer w znacznie bardziej wydajną maszynę.

Dyski SSD są generalnie droższe niż dyski HDD, ale warto zainwestować w poprawę czasu uruchamiania, ładowania programów i ogólnej szybkości reakcji systemu.

Dyski SSD są dostępne w różnych formatach i rozmiarach, odpowiednich do wymagań systemowych komputera. Dostępne formaty to 2.5 i M.2 – odpowiednio do komputerów stacjonarnych i notebooków. Upewnij się, że dysk SSD, który zamierzasz kupić, jest zgodny z Twoim systemem. Nowy dysk SSD umożliwi ci przeniesienie wszystkich plików i dokumentów z dysku twardego, nie musisz więc martwić się o utratę zawartości komputera.  Dowiedz się więcej na temat modernizacji pamięci masowej.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły