Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Dysk Kingston SSD KC3000 zamontowany na płycie głównej komputera stacjonarnego.

Modernizacja pamięci i dysku w laptopie lub komputerze stacjonarnym Acer

Firma Acer jest jednym z największych na świecie dostawców komputerów, a do urządzeń tej marki trafiają co roku petabajty pamięci RAM i pamięci masowej. Modernizacja komputera stacjonarnego lub laptopa Acer z wykorzystaniem dodatkowej pamięci RAM lub nowego dysku SSD to zadanie, które może wydawać się zbyt trudne dla użytkowników, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nim do czynienia. W rzeczywistości jest to jedna z najprostszych modyfikacji, jakie można wprowadzić w komputerze.

Korzyści z modernizacji pamięci RAM w komputerach Acer

Modernizacja pamięci RAM w laptopach, komputerach stacjonarnych, serwerach i stacjach roboczych Acer może przynieść wiele korzyści.

 • Ogólna wydajność komputera: jeśli komputer jest ogólnie powolny, nowe moduły pamięci mogą zwiększyć jego wydajność.
 • Wielozadaniowość: rozbudowa pamięci to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcieliby, aby ich komputer łatwiej radził sobie z grami, transmisją strumieniową, renderowaniem, edycją i innymi wymagającymi zadaniami.
 • Żywotność komputera: użytkownicy, którzy chcieliby wydłużyć żywotność kilkuletniego laptopa lub komputera stacjonarnego mogą z łatwością to zrobić, modernizując pamięć i wydając znacznie mniej niż na zakup nowego systemu.
 • Krótszy czas uruchamiania: większa ilość pamięci do obsługi procesu uruchamiania pozwala go przyspieszyć, a tym samym zaoszczędzić czas.
 • Produktywność: zależnie od rodzaju pracy, związanej np. z renderowaniem grafiki lub programowaniem, modernizacja pamięci może pozwolić wykonywać ją szybciej.
 • Opóźnienia w grach: wysokiej jakości pamięć RAM zapewnia mniejsze opóźnienia, co oznacza szybszy dostęp do danych i w efekcie szybsze działanie komputera.

Jak zmodernizować komputer Acer

Proces modernizacji pamięci lub dysku w komputerze Acer może się różnić w zależności od modelu, ale w dużej mierze obejmuje takie same kroki.

Krok 1: Rozpoznanie problemu związanego z komputerem

Zwykle pierwszym krokiem jest określenie, jaki problem występuje w komputerze. Może się np. okazać, że pracę utrudnia dysk twardy lub że program Photoshop nadmiernie obciąża fizyczną pamięć komputera. Nie wszystkie problemy tego typu wymagają modernizacji sprzętu – niektóre można rozwiązać w inny sposób.

Wnętrze komputera o futurystycznym wyglądzie z czterema modułami pamięci Kingston FURY Renegade DDR4.

Krok 2: Znalezienie rozwiązań modernizacyjnych

Jeśli po zastosowaniu najbardziej oczywistych rozwiązań w wolno działającym komputerze nie nastąpiła poprawa, następnym krokiem jest znalezienie i zamontowanie odpowiednich komponentów w ramach modernizacji.

Krok 3: Określenie potrzeb dotyczących pamięci

Podejmując decyzję o modernizacji komputera Acer, należy określić, ile pamięci RAM lub pamięci masowej rozwiąże problemy z urządzeniem. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy, jak sprawdzić, ile pamięci jest zainstalowane w komputerze oraz jaka jej ilość byłaby odpowiednia.

Krok 4: Określenie numeru modelu

Aby znaleźć odpowiednią pamięć RAM dla procesora w komputerze Acer, konieczne jest określenie modelu urządzenia. Firma Acer nadaje swoim modelom różne nazwy, np.:

 • TravelMate P4 14 TMP414-53-785A
 • Aspire 5 Spin 14 A5SP14-51MTN-52ZC
 • Chromebook Vero 514 CBV514-1HT-588K
 • Często numer modelu laptopa Acer można znaleźć na etykiecie na spodzie urządzenia. Sprawdź, czy na spodzie laptopa znajduje się naklejka lub etykieta zawierająca tę informację. Jeśli jej tam nie ma, może znajdować poniżej klawiatury (w okolicach płytki dotykowej laptopa).
 • Innym rozwiązaniem jest wyświetlenie informacji o systemie. W przypadku systemu Windows należy jednocześnie nacisnąć klawisze Windows + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchamianie, a następnie wprowadzić polecenie „msinfo32”. Wyświetli się okno zawierające informacje o systemie, w tym numer katalogowy systemu. W ten sposób określisz nazwę i numer modelu swojego komputera.

Krok 5: Skorzystanie z narzędzia do konfiguracji

Wprowadź numer modelu w narzędziu do wyszukiwania produktów Kingston, korzystając z opcji Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia. Wyświetli się lista wersji lub informacja o pojedynczym modelu wraz z nazwą marki. Kliknij odpowiednie łącze, a narzędzie do konfiguracji wyświetli informację, ile pamięci RAM jest zdolny obsłużyć dany komputer Acer. Może to nie być od razu oczywiste, ponieważ wyniki zawierają wiele informacji technicznych, jednak w sekcji dotyczącej pamięci znajdują się szczegółowe informacje, ile pamięci ma standardowo dany model komputera, ile może obsłużyć maksymalnie (pozwala to określić, czy można zmodernizować lub rozbudować pamięć systemu) oraz jaki jest schemat banków pamięci (tzn. konfiguracja gniazd pamięci na płycie głównej). Może również pojawić się informacja, że w danym modelu pamięć jest fabrycznie wbudowana na stałe, co stanowi problem w niektórych laptopach.

Krok 6: Wybór na podstawie wyników wyszukiwania

Narzędzie do konfiguracji wyświetla opcje pamięci zgodne z danym systemem. Przewiń w dół, aby przejrzeć listę opcji pamięci gwarantujących współpracę z danym systemem, a także łącza do ich zakupu. Kierują one do oficjalnych dystrybutorów firmy Kingston lub, w niektórych krajach, umożliwiają bezpośredni zakup od firmy Kingston. Narzędzie do konfiguracji zaproponuje również rozbudowę pamięci masowej, ponieważ nowy dysk SSD nie tylko przyspieszy zapis i odczyt plików w porównaniu z zamontowanym w komputerze dyskiem twardym, ale także dopełni możliwości zmodernizowanej pamięci operacyjnej, poprawiając ogólną wydajność. Znacząca modernizacja pamięci masowej może być zaskakująco mało kosztowna.

Zrzut ekranu wyników wyświetlanych przez narzędzie do konfiguracji dla komputera Acer
Wyświetlone wyniki będą prawdopodobnie wyglądać w zbliżony sposób.

Krok 7: Montaż komponentów w celu modernizacji

Następnym zadaniem jest zamontowanie pamięci w komputerze. Dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy, może wydawać się to trudne. Dlatego Kingston udostępnia przewodniki wideo i instrukcje dotyczące instalacji pamięci w komputerach stacjonarnych oraz w laptopach.

 • Przed przystąpieniem do modernizacji niezbędne jest utworzenie kopii zapasowej komputera. Choć modernizacja pamięci RAM jest stosunkowo najłatwiejsza, lepiej jest zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
 • Po utworzeniu kopii zapasowej wyłącz komputer, a jeśli jest to laptop, odłącz go od zasilacza i jeśli to możliwe, wymontuj baterię.
 • Aby uniknąć statycznych wyładowań elektrycznych, które mogłyby spowodować uszkodzenie komponentów, należy pracować na odpowiedniej powierzchni, unikając dywanów, wykładzin i innych tkanin. Do miejsca pracy nie powinny mieć dostępu zwierzęta. Przed przystąpieniem do pracy dotknij metalowej powierzchni lub załóż opaskę antystatyczną, aby odprowadzić ładunki elektrostatyczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie pamięci RAM i innych elementów wewnątrz komputera.
 • Odkręć śruby mocujące obudowę lub pokrywę i umieść je w bezpiecznym miejscu, np. w pudełku lub foliowym woreczku.
 • Gniazda pamięci komputera mogą być zabezpieczone metalową płytką lub osłoną odprowadzającą ciepło, którą także należy ostrożnie wymontować.

Moduły pamięci są zwykle zamocowanie na zatrzask. Naciśnij go z dowolnej strony, aby zwolnić moduł z gniazda, a następnie, chwytając tylko za zewnętrzne krawędzie, powoli wysuń moduł RAM. Podczas instalacji modułów zwróć uwagę na prawidłowe dopasowanie wycięcia w ich dolnej części do gniazda. Moduły DIMM umieszcza się w gniazdach, trzymając je pionowo. Gdy wycięcie w module zrówna się z gniazdem, naciśnij mocno lewy i prawy górny róg modułu, aby zatrzasnąć go na swoim miejscu. Pomocne może być wykonanie ruchu kołyszącego. Po prawidłowym osadzeniu modułu zatrzaski na bokach gniazda zatrzasną się, zabezpieczając moduł DIMM na swoim miejscu. Moduły SODIMM wsuwa się do gniazda pod kątem 45 stopni. Po prawidłowym osadzeniu modułu należy docisnąć go na płasko, aż zatrzasną się zatrzaski utrzymujące go na miejscu.

Najczęściej zadawane pytania na temat pamięci RAM w komputerach Acer

Czy mogę dodać pamięć RAM w moim komputerze Acer?

Prawdopodobnie jest to możliwe, ale warto to potwierdzić, korzystając z narzędzia do konfiguracji firmy Kingstonlub sprawdzając w instrukcji obsługi. Czasem może być konieczne zidentyfikowanie procesora i aktualnej konfiguracji pamięci, aby określić, jakie opcje modernizacji są dostępne. W komputerach z systemem Windows informację o modelu procesora można odczytać na karcie Informacje o systemie w sekcji Ustawienia. Znając model procesora, łatwiej jest sprawdzić specyfikacje pamięci RAM na odpowiedniej stronie internetowej lub w podobnym źródle.

Niektóre laptopy marki Acer mają pamięć RAM przylutowaną do płyty głównej. Tego typu pamięci nie można wymienić. Określa się ją zwykle jako wbudowaną pamięć RAM. Niektóre z tych laptopów są wyposażone w dodatkowe wolne gniazdo pamięci i w takim przypadku możliwe jest dodanie pamięci.

Ile pamięci RAM potrzebuje mój komputer Acer?

Większa pojemność pamięci RAM pomaga w wykonywaniu złożonych operacji związanych z obsługą gier czy edycją wideo. Narzędzie do konfiguracji firmy Kingston może pomóc w określeniu wymagań dla różnych użytkowników.

Teraz już wiesz, dlaczego modernizacja pamięci to świetny sposób, aby łatwo ożywić Twój komputer Acer.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Zapytaj eksperta w dziedzinie pamięci

Zapytaj eksperta w dziedzinie pamięci

Firma Kingston służy niezależną opinią i doradztwem w celu określenia korzyści wynikających z konfiguracji serwera pod kątem optymalnej wydajności i pojemności. Eksperci firmy Kingston specjalizujący się w konfiguracji systemów dysponują odpowiednią wiedzą i zasobami, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące modernizacji pamięci.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły