Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

An HP laptop showing the system requirements for an HP ENVY 34.

Modernizacja pamięci i dysku w laptopie lub komputerze stacjonarnym HP

Jeśli Twój komputer HP działa wolno podczas pracy wielozadaniowej lub nie pozwala Ci pracować na dużych plikach bez buforowania ich na dysku, prawdopodobnie nadszedł czas na modernizację pamięci. Dodanie pamięci RAM do laptopa lub komputera stacjonarnego HP to najłatwiejszy i najbardziej opłacalny sposób, aby tchnąć w niego nowe życie. Także dodanie nowego dysku (lub zastąpienie istniejącego lepszym nośnikiem) może zdziałać cuda, jeśli chodzi o szybkość systemu.

Korzyści z modernizacji pamięci RAM w komputerach HP

Modernizacja pamięci RAM i dysku w laptopach, komputerach stacjonarnych i innych systemach HP zapewnia wiele korzyści.

 • Ogólna wydajność: spowalniający komputer może zyskać na wydajności dzięki wyposażeniu w nowe moduły pamięci lub dysk SSD.
 • Długowieczność: kilkuletni laptop lub komputer stacjonarny może otrzymać nowe życie dzięki modernizacji pamięci lub dysku. Dodatkową korzyścią jest oszczędność pieniędzy, których nie trzeba wydać na nowy sprzęt.
 • Szybkość uruchamiania: dzięki większej ilości pamięci procesy uruchamiania przebiegają szybciej, co pozwala zaoszczędzić czas użytkownika.
 • Wielozadaniowość: dodatkowa pamięć to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcieliby, aby ich komputer lepiej radził sobie z wykonywaniem zadań o dużej intensywności, takich jak renderowanie i edycja czy obsługa gier i streaming.
 • Produktywność: w przypadku niektórych zadań, takich jak programowanie czy renderowanie grafiki, modernizacja pamięci może przyspieszyć tempo pracy.
 • Opóźnienia w grach: wysokiej jakości pamięć RAM charakteryzuje się mniejszymi opóźnieniami i sprawia, że komputer może działać szybciej dzięki szybszemu dostępowi do danych.

Modernizacja komputera HP

Proces modernizacji pamięci lub dysku może się różnić w zależności od modelu komputera HP, jednak zwykle przebiega według podobnego schematu.

Krok 1: Rozpoznanie problemu

Zwykle zaczyna się od zauważenia przez użytkownika problemu związanego z działaniem komputera. Być może pamięć fizyczna komputera nie radzi sobie z obsługą „pamięciożernego” programu, takiego jak Photoshop, albo powolne działanie dysku twardego utrudnia pracę. Zidentyfikowanie problemu nie zawsze jednak oznacza, że komputer wymaga modernizacji sprzętowej. W pierwszej kolejności warto wypróbować inne rozwiązania.

Krok 2: Alternatywne rozwiązania

Jeśli poszukiwanie prostszych rozwiązań problemów z komputerem nie przynosi zauważalnej poprawy, następnym krokiem jest znalezienie i zamontowanie odpowiednich komponentów w ramach modernizacji.

Krok 3: Określenie rodzaju modernizacji

równie ważne jak stwierdzenie, że komputer wymaga modernizacji, jest ustalenie, jaki rodzaj modernizacji pomoże rozwiązać problemy. Warto skorzystać z naszego poradnika, , w którym podpowiadamy, jak sprawdzić, ile pamięci zainstalowano w komputerze oraz jaka jej ilość byłaby korzystna.

Krok 4: Określenie modelu komputera

A hand on a touch screen

Aby znaleźć odpowiednią pamięć RAM do współpracy z procesorem komputera HP, należy znać model urządzenia. Oto przykłady konwencji nazewnictwa modeli HP:

 • HP Envy All-in-One 34-c1045t
 • HP Pavilion 27-ca2055t AiO
 • Mobilna stacja robocza HP ZBook Firefly 16 G10

Numer modelu zwykle znajduje się na etykiecie umieszczonej na jednej z powierzchni urządzenia (z wyjątkiem przedniej). Jednak w niektórych produktach można ją znaleźć w komorze baterii lub za panelem dostępowym.

Jeśli nie ma etykiety, rozwiązaniem jest wyświetlenie informacji o systemie. W przypadku systemu Windows należy jednocześnie nacisnąć klawisze Windows + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchamianie, a następnie wprowadzić polecenie „msinfo32”. Wyświetli się okno z informacjami o systemie, a w wierszu „Nazwa systemu” widoczna będzie nazwa i numer modelu komputera.

screenshot of the Configurator results of an HP model PC
Wyświetlone wyniki będą prawdopodobnie wyglądać w zbliżony sposób.

Krok 5: Znalezienie szczegółowych informacji o systemie

Po wprowadzeniu numeru modelu systemu w narzędziu do wyszukiwania produktów Kingston (w polu „Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia”) wyświetli się lista wersji systemu lub konkretny model wraz z nazwą marki. Po wybraniu odpowiedniej opcji pojawi się dużo dodatkowych danych technicznych, natomiast kluczowe informacje można odczytać w sekcji „Pamięć”:

 • Standardowa ilość pamięci w danym modelu
 • Maksymalna ilość pamięci, z jakiej może korzystać dany model
 • Schemat banków pamięci systemu (konfiguracja gniazd pamięci na płycie głównej)
 • Czy możliwa jest modernizacja lub rozbudowa pamięci
 • Jeśli nie można wymontować fabrycznie skonfigurowanej pamięci, narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston wyświetli dostępne opcje pamięci i dysków dla danego systemu wraz z łączami do ich zakupu u oficjalnych dystrybutorów firmy Kingston. W niektórych regionach możliwy jest zakupu bezpośrednio od firmy Kingston.

Krok 6: Instalacja komponentów

Po zakupie pamięci lub dysku do modernizacji komputera HP należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w przewodnikach wideo lub instrukcjach opracowanych przez firmę Kingston, w których podpowiadamy, jak najlepiej zainstalować nowe komponenty.

 • Przed przystąpieniem do modernizacji ważnym krokiem jest utworzenie kopii zapasowej systemu. To środek ostrożności na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego.
 • Po utworzeniu kopii zapasowej należy wyłączyć komputer, a jeśli jest to laptop – odłączyć go od zasilacza i wyjąć baterię (jeśli jest odłączana).
 • Zaleca się także rozładowanie energii resztkowej pozostałej w komputerze stacjonarnym lub laptopie poprzez przytrzymanie przycisku zasilania przez pięć sekund po odłączeniu zasilania lub wyjęciu baterii.
 • Wybierz odpowiednią powierzchnię do pracy. Wyładowania elektrostatyczne mogą spowodować uszkodzenie komponentów. Unikaj powierzchni z tkanin, takich jak dywany lub wykładziny. Do miejsca pracy nie powinny mieć dostępu zwierzęta. Przed przystąpieniem do pracy dotknij innej metalowej powierzchni lub najlepiej załóż opaskę antystatyczną, aby odprowadzić ładunki elektrostatyczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie pamięci RAM i innych elementów wewnątrz komputera.
 • Odkręć śruby mocujące obudowę lub pokrywę i umieść je w bezpiecznym miejscu, np. w foliowym woreczku.
 • Wnęka na dysk lub gniazda pamięci w komputerze mogą być zakryte osłoną odprowadzającą ciepło lub metalową płytką, którą należy ostrożnie wymontować.
 • Nie wkładaj dysku SSD do wnęki na siłę. Jeśli dysk SSD jest zgodny z systemem, powinien dać łatwo wsunąć się do gniazda.
 • Moduły pamięci są zwykle utrzymywane na miejscu przez zatrzaski, które należy nacisnąć po obu stronach, aby zwolnić moduł z gniazda. Powoli wyjmij moduł z gniazda, dotykając tylko jego zewnętrznych krawędzi.
 • Podczas instalacji zwróć uwagę na prawidłowe dopasowanie wycięcia w dolnej części modułu pamięci do gniazda. Moduły DIMM podłącza się pionowo, a moduły SODIMM wsuwa się pod kątem 45 stopni. Po dopasowaniu wycięcia w module naciśnij mocno lewy i prawy górny róg modułu, aby zatrzasnąć go na swoim miejscu. Pomocne może być delikatne kołysanie modułem w przód i w tył aż do jego zablokowania. Po prawidłowym osadzeniu modułu DIMM zatrzaski na krawędziach gniazda zatrzasną się, mocno go przytrzymując. Natomiast w przypadku modułów SODIMM konieczne jest dociśnięcie modułu na płasko aż do zatrzaśnięcia się zatrzasków.
 • Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek dotyczących montażu modułów pamięci, przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje: Jak zainstalować pamięć w komputerze stacjonarnym oraz Jak zainstalować pamięć w laptopie.

Krok 7: Ponowne uruchomienie i sprawdzenie

Komputer będzie potrzebował trochę czasu na rozpoznanie nowej pamięci i może wyświetlić komunikat o zmianie ilości pamięci. Jeśli wymieniono dysk, komputer będzie uruchamiał się teraz z nowego dysku. Aby zachować pliki, należy sklonować zawartość starego dysku na nowy nośnik. Kingston udostępnia do swoich dysków SSD oprogramowanie do klonowania, które można pobrać tutaj.

Rozwiązywanie problemów po zainstalowaniu pamięci

Jeśli po zainstalowaniu pamięci występują błędy pamięci lub błędy rozruchu, wykonaj następujące czynności:

 • Zamontuj ponownie nowy moduł pamięci.
 • Oczyść gniazdo modułu pamięci, używając sprężonego powietrza.
 • Sprawdź wszystkie połączenia przewodów i podłącz ponownie te, które nie były dobrze podłączone lub zostały odłączone.
 • Skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Kingston w celu uzyskania pomocy

#KingstonIsWithYou

Widok z góry laptopa na ciemnym biurku z ilustracją linii obwodu drukowanego

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać wymagania danego projektu i systemu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane filmy

Powiązane artykuły