Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Bir adam bir masada açık bir PC kasasıyla oturmuş, kasanın içindeki ve dışındaki bileşenleri inceliyor.
Eski Bir Bilgisayarı Canlandırın

Çoğu zaman insanlar, değiştirilebilir parçalara yapılacak küçük bir ekstra yatırımla yeniden hayat bulabilecek eski ya da arızalı bilgisayarlardan vazgeçerler. Eski bilgisayarlar, özellikle stratejik yükseltmeler yapıldığında, web'de gezinme, yazı yazma, sunumlar, e-posta vb. gibi düşük yoğunluklu faaliyetlerde verimli biçimde kullanılabilir. Birincil bilgisayarınız arızalandığında yedek bir makine olarak da işe yarayabilir. Revize edilmiş veya yenilenmiş bilgisayarlar, e-posta veya okul ödevleri için bir sisteme ihtiyaç duyan yaşlı veya genç üyelerin yer aldığı aileler için de çok yararlı olabilir.

Eski bilgisayarınızın değerlendirilmesi

Eski bir bilgisayara yeniden can verirken basitçe temizlik, işe başlamak için iyi bir yerdir. Toz ve kir birikmesi, fanlar veya ısı alıcılar gibi dahili bileşenlerin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Sisteminizi temizlemeye karar verirseniz, önce kapatmalı ve fişini çekmelisiniz. Kasayı, harici bileşenleri ve çevre birimlerini mikrofiber bir bezle, sprey şişesinde %70 izopropil alkol ve %30 distile su karışımı kullanarak temizleyin.

Eski klavyenizi temizlemek için alkol spreyine geçmeden önce klavyeyi ters çevirin ve biriken kalıntıları silkeleyin. Ne kadar tozlu olursa olsun açıkta kalan bileşenler üzerinde normal bir temizlik bezi ya da benzeri bir ürün kullanmayın. Statik elektrik, elektronik bileşenlere onarılamaz zararlar verebilir ve bezdeki bir lif, bir bileşene takılması durumunda bileşeni kopararak sistemi kullanılamaz hale getirebilir. Bilgisayarınızın kasasının içini, özellikle de PC veya dizüstü bilgisayar fanlarını temizlemek için basınçlı hava kullanın. Temizleme sırasında, sisteme soğutucu sıvı püskürtmemek için kutuyu dik tutun. Bu sıvı sisteme zarar vermeyebilecek olmasına karşın çıkan sıvının sistem bileşenlerinin üzerinden buharlaşarak yok olmasını beklemek isteyebilirsiniz. Yeni takılan bileşenler bile fanları tıkanıp yeterince soğutma sağlayamadığında en iyi performansı göstermekte zorlanabilir. Sisteminizi iyice temizledikten ve yanlışlıkla püskürtülen sıvı spreyin buharlaşmasını bekledikten sonra, fişi tekrar takabilir ve açmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca açılış yapmalı ve fanlar, bellek, veri saklama birimi, anakart ve hoparlörler, USB bağlantı noktaları, optik sürücüler gibi çevre birimleri dahil tüm mevcut bileşenlerin hala çalışır durumda olduğunu test etmelisiniz.

Bilgisayarınızın yükseltilmesi

Elleri, kabloları kasanın yan tarafına çıkmış bir açık PC kasasının içinde olan bir adam.

Bilgisayarlardaki hareketli parçalar arızalanmaya yatkındır. Genellikle ilk arızalanan bileşenler fanlar ve sabit disk sürücüleri (HDD'ler) olur. Bataryalar (dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi), eskidikçe kimyasal veya fiziksel olarak bozulabildikleri için tehlikeli bir diğer bileşendir.

Bir anakartın değiştirilmesi, muhtemelen tüm yeni bileşenlere ihtiyaç duyulacağından, zorlayıcı derecede karmaşık ve tamamen yeni bir bilgisayar satın almaya yakın şekilde pahalı olabilir. İşlemciler genellikle temel bilgisayar ihtiyaçları için darboğaz oluşturmaz. Ayrıca bilgisayarınızın ne kadar eski olduğuna bağlı olarak, anakart yonga setleri yalnızca artık piyasada olmayan belirli CPU nesilleriyle uyumlu olduğundan, işlemciyi daha modern bir modelle değiştirmek de pratik olmayabilir. Ancak RAM, eski bir PC'nin veya dizüstü bilgisayarın performansını artıracak kolay, nispeten ucuz ve kanıtlanmış bir yükseltmedir. Eski RAM teknolojileri, genellikle işlemciler gibi bileşenlerden daha uzun süre piyasada bulunabilmektedir.

Veri saklama biriminin yeniden biçimlendirilmesi veya değiştirilmesi

Sabit diskler genellikle eski bilgisayarlarda arızalanan ilk bileşenler olduğundan, sisteminizin HDD'sini bir SSD ile değiştirme isteği, eski bir bilgisayarın performansını artırmak isteyenler için akıllı seçenek olabilir. Ancak, korumak istediğiniz önemli dosyalarınız varsa, veri saklama birimini yeniden formatlamadan veya değiştirmeden önce bunları yedekleyin ve/veya bir USB sürücüye veya harici sürücüye taşıyın.

Bilgisayarınızın veri saklama birimlerini yükseltmemeyi veya artırmamayı tercih ederseniz, sistemin daha rahat çalışmasını sağlamak için yaklaşık 20 GB depolama alanı boşaltmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca başlangıç sırasında açılan ancak genel sistem kullanımında işe yaramayan, istenmeyen uygulamalardan da kurtulmalısınız. Bu başlangıç uygulamaları, özellikle de makineniz eskiyse ve yeterli donanıma sahip değilse, makinenizi büyük ölçüde yavaşlatabilir. Hiç kullanılmayan veya nadiren kullanılan tüm uygulamalar sistemden güvenle silinebilir. İstenmeyen dosyaları silmeyi bitirdiğinizde Geri Dönüşüm Kutusunu (veya Çöp Kutusunu) boşaltmak her zaman iyi bir fikirdir.

Yeniden can verilen bilgisayarlar için işletim sistemleri

Bir parmak Microsoft Edge için tabletin dokunmatik ekran simgesine basıyor. Tablette Windows'un bir sürümü çalışıyor.

Güvenlik ve verimlilik için yeniden can verme kapsamında eski bilgisayarınızın işletim sistemini güncellemek akıllıca olacaktır. Microsoft ve Apple web sitelerinden Windows ve macOS için yamaları indirin. macOS yükseltmeleri ücretsizken, Windows 8'den Windows 10 veya 11'e güncellemek genellikle 139 dolara mal olmaktadır. Bununla birlikte, işletim sistemi ödeme yapmadan da kullanılabilir, özellik sayısı daha az olacaktır.

Önemli bir donanım sorunu olmadığı sürece, zaten Windows 10 çalıştıran sistemlerin daha modern hale getirilmesi kolaydır. Kullanımı uzun süredir bırakılmış bir bilgisayarı güncellemenin en iyi yolu Windows'u tamamen yeniden yüklemektir. Bu sayede yeni kurulum, güvenlik ve uygulama güncellemeleri konusunda tamamen güncel olacaktır. Microsoft'un web sitesinde bunun nasıl yapılacağını anlatan bir kılavuz bulunmaktadır. İşletim sisteminizi yeniden yüklemek istemezseniz, sürücülerinizi güncellemeniz gerekecektir. Sürücülerinizi otomatik olarak tarayıp güncelleyebilen sürücü güncelleme yazılımları vardır ve bu yazılımlar, sürücüleri kendiniz bulmaya çalışmanıza göre daha az sorun yaratabilmektedir.

Microsoft, yeniden can verilen bilgisayarınızın Windows 11'i çalıştırıp çalıştıramayacağını belirleyebilen bir PC Health Check uygulaması sunmaktadır. 2017'den sonra satılan bilgisayarlar büyük olasılıkla gerekli donanıma sahiptir. Bazı bilgisayarlarda hala Windows 8 veya hatta 7 kullanıyor olabilir. Bunların her ikisi de artık Microsoft tarafından desteklenmemektedir ve bu nedenle kötü amaçlı yazılımlara karşı Windows'un yeni sürümleri kadar güvenli değildir.

Mac kullanıcıları, kurtarma moduna girmek için açılış sırasında Command + R tuşlarını basılı tutarak macOS'i kolayca yeniden yükleyebilirler. Burada, güvenlik yamaları da dahil olmak üzere Mac'inizle uyumlu en yeni macOS sürümü yüklenecektir.

Bilgisayar bir öğrenci içinse ChromeOS yüklemek iyi bir seçenek olabilir. Chromebook'lar okullarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve ChromeOS Flex, eski bilgisayarlarda Windows ve macOS'a göre avantajlar sunmaktadır. Aslen Chromebook kullanıcısı olan öğrenciler için daha anlaşılır kullanıma sahiptir.

Yoğun işlemler için yeniden canlandırılan bilgisayarların kullanılması

Bu yükseltmelerle bile bir sistem video ve görüntü düzenleme, oyun oynama ve CAD tasarımı gibi yüksek yoğunluklu görevlerde zorlanabilir. Bununla birlikte, RAM'inizi yükseltmek oyun oynamayı önemli ölçüde daha iyi hale getirebilir. Yine de bazı en yeni oyunlardan bazılarını oynamaya çalışırken dikkatli olun. Bunların sorunsuz çalışmaları için en yeni işlemciler ve grafik kartları gerekebilir.

16GB, 32GB ve hatta 64GB RAM ve 1TB SSD'ye yükseltmek makinenize yeni bir güç kazandırabilir. Eski bir bilgisayarın yapması istenen internette gezinme, e-posta, video izleme, ofis veya okul çalışmaları gibi işlemlerin çoğu, bu iki yükseltme ve güncel bir işletim sistemi ile kolayca gerçekleştirilebilir. Evinizde sizin ya da ailenizin, bu küçük zaman ve para yatırımıyla tekrar düzenli kullanıma sokabileceğiniz kaç bilgisayar var?

#KingstonIsWithYou

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Videolar

İlgili Yazılar