Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

An HP laptop showing the system requirements for an HP ENVY 34.

HP dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın belleğini ve veri saklama alanını yükseltin

Mevcut HP sisteminizin çoklu görevler sırasında yavaşladığını veya büyük dosya boyutlarıyla veri saklama alanına önbelleğe almadan çalışamadığını fark ettiğinizde, bellek yükseltme zamanının geldiğine karar verebilirsiniz. HP dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara RAM eklemek, ona yeniden hayat vermenin en kolay ve en uygun maliyetli yoludur. Ayrıca, ekstra veri saklama alanı eklemek (veya mevcut depolama seçeneklerini daha üstün alternatiflerle değiştirmek) bir sistemin hızı için harikalar yaratabilir.

HP bilgisayarlar için RAM yükseltmelerinin avantajları

RAM ve veri saklama birimi yükseltmeleri HP dizüstü, masaüstü bilgisayarlar ve diğer sistemlere birçok avantaj sağlar.

 • Genel performans: yavaşlayan bir bilgisayar yeni bellek modülleri veya SSD ile biraz daha hız kazanabilir.
 • Makine kullanım ömrü: Birkaç yıllık bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar, bellek veya veri saklama birimi yükseltmesi ile yeniden hayat bulabilir ve kullanıcının yeni bir sistem için ekstra para harcamasını gerektirmez.
 • Açılış hızı: Daha fazla bellek, başlangıç işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayarak kullanıcılara zaman kazandırır.
 • Çok görevlilik: Ekstra bellek, makinelerinin render ve düzenleme ya da oyun ve akış gibi yüksek yoğunluklu görevlerin bir arada gerçekleştirmek isteyen kullanıcıları destekler.
 • Verimlilik: Programlama veya grafik işleme gibi belirli görevler için bellek yükseltmesi çalışma hızını artırabilir.
 • Oyun gecikmesi: Yüksek kaliteli RAM daha düşük gecikme süresine sahiptir. Dolayısıyla gerekli verilere daha hızlı erişildiği için bilgisayar daha hızlı çalışabilir.

HP bilgisayarınızın yükseltilmesi

HP sisteminizin modeline bağlı olarak, bellek veya veri saklama birimi ekleme işlemi farklıdır ancak genellikle benzer bir şekilde yapılabilir.

Adım 1: Sorunu tanımlama

Genellikle önce bir kullanıcı bilgisayarında bir sıkıntı olduğunu fark eder. Bilgisayarın fiziksel belleği Photoshop gibi yoğun bellek kullanan bir programa yetmiyor veya sabit disk iş akışınızda darboğaz yaratıyor olabilir. Yine de bir sorun tespit etmeniz, sisteminizin mutlaka bir donanım yükseltmesine ihtiyaç duyduğu anlamına gelmez. Önce deneyebileceğiniz başka önlemler de var.

Adım 2: Alternatiflerin hepsini deneyin

Sisteminizin sorunları için daha basit çözümleri denemek gözle görülür bir iyileşme sağlamadıysa, bir sonraki adım uygun bir yükseltme bulmak ve kurmaktır.

Adım 3: Yükseltme seçeneklerini araştırın

Bilgisayarınızın bir yükseltmeye ihtiyacı olduğunu tespit etmek kadar önemli bir konu da sorunları ne tür bir yükseltmenin çözeceğini belirlemektir. Kingston Bellek Değerlendirici hem bir sistemin ne kadar belleğe sahip olduğunu hem de ne kadar bellekten fayda göreceğini belirlediğinden bunun için mükemmeldir.

Adım 4: Sistem modelinin belirlenmesi

A hand on a touch screen

Bilgisayarınızın işlemcisiyle birlikte çalışacak doğru RAM'i bulabilmeniz için HP bilgisayarınızın modelini bilmeniz gerekir. HP'nin modellerinin adları, aşağıdaki gibi sistemleri içerir:

 • HP Envy All-in-One 34-c1045t
 • HP Pavilion 27-ca2055t AiO PC
 • HP ZBook Firefly 16 G10 Mobile Workstation PC

Model numarası genellikle sisteminizin ürün etiketinde bulunur. Bu genellikle bilgisayarın ön yüzü dışındaki yüzeylerin birinde bulunur. Ancak bazı ürünlerde pil bölmesinin içinde veya bir erişim panelinin arkasında bulunabilir.

Bu şekilde bulunamıyorsa, sistem bilgilerine erişmek de bir seçenektir. Windows kullanıcıları Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açabilir ve ardından 'msinfo32' komutunu yazabilirler. Bilgisayarınızın model adı ve numarasını içeren Sistem SKU satırıyla birlikte sistem bilgilerini içeren bir pencere açılır.

screenshot of the Configurator results of an HP model PC
Sonuçlarınız muhtemelen buna benzeyecektir.

Step 5: Find system specifics

When you enter your system’s model number into Kingston’s Configurator (look for the Search by System/Device box), it will return either a list of variations, or the specific model, along with the brand name. When you choose the right option, there will be a lot of additional technical data, but the information you are likely most interested in is located in the memory section:

 • Your model’s standard-issue memory
 • The maximum amount of memory your system can use
 • Your system’s memory bank schema (how memory sockets are configured on its motherboard)
 • Whether or not your system’s memory can be upgraded or expanded
 • If your system’s factory-configured memory cannot be removed the Configurator will recommend memory and storage options compatible with your system, along with links to purchase, such as Kingston’s approved resellers. In some territories, you may have the option to purchase directly from Kingston.

Adım 6: Yükseltme amaçlı aldıklarınızın takılması

HP bilgisayarınızı yükseltmek istediğiniz belleği ve/veya veri saklama birimini aldığınızda, Kingston tarafından hazırlanan ve yeni donanımınızı en iyi şekilde nasıl takacağınızı gösteren çok sayıda videodan ya da metin kılavuzundan birine uygun hareket etmelisiniz.

 • Herhangi bir yükseltme işlemine başlamadan önce sisteminizin yedeğini almanız önemlidir. Bu, olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimaline karşı bir önlemdir.
 • Yedeklemenizi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı kapatın. Eğer bir dizüstü bilgisayarsa, güç adaptörünün bağlantısını ayırın ve çıkarılabilir pilleri çıkarın.
 • Masaüstü veya dizüstü sisteminizde kalmış olabilecek enerjiyi, fişi çektikten/pili çıkardıktan sonra güç düğmesine beş saniye basılı tutarak boşaltmak iyi bir uygulamadır.
 • Üzerinde çalışabileceğiniz uygun bir yüzey seçin. Statik elektrik boşalmaları, taktığınız veya çıkardığınız bileşenlere zarar verebilir. Halılar veya kilimler gibi kumaş yüzeylerden kaçının. Evcil hayvanları çalışma alanınızdan uzak tutun. Çalışmaya başlamadan önce RAM'e ve sistem içindeki diğer bileşenlere zarar verebilecek statik elektriği boşaltmak için ayrı bir metal parçasına dokunduğunuzdan emin olun veya tercihen anti-statik bir bileklik takın.
 • Kasayı veya kapağı sökün ve tüm vidaları bir plastik torba gibi güvenli bir yere koyun.
 • Makinenizin veri saklama bölmesi veya bellek yuvaları bir soğutma muhafazası veya metal plaka ile korunuyor olabilir. Bunların da dikkatlice çıkarılması gerekecektir.
 • SSD’yi bölmeye takarken zorlamanıza gerek yoktur. Sisteminizle uyumlu bir SSD satın aldıysanız, kolayca takılacaktır.
 • Modüller genellikle modülü yuvadan ayırmak için her iki taraftan itilebilen bir klips ile yerinde tutulur. Sadece dış kenarlara dokunduğunuzdan emin olun ve yavaşça dışarı çekin.
 • Modülleri takarken, alttaki çentiği, yuvayla doğru şekilde hizalayın. DIMM'ler dikey olarak takılırken, SODIMM'ler 45 derecelik bir açıyla takılır. Modül üzerindeki çentik hizalandıktan sonra, modülü yerine sabitlemek için sol ve sağ üst taraflara sıkıca bastırın. Sabitlenene kadar modülü hafifçe ileri geri hareket ettirmek yardımcı olabilir. DIMM doğru şekilde yerleştirildiğinde, soketin kenarlarındaki klipsler yerine geçecek ve modülü sıkıca tutacaktır. Ancak, SODIMM'lerde klipsler yerine geçene kadar modülü düz bir şekilde aşağı bastırmak gerekir.
 • Bellek modüllerinizi en iyi şekilde nasıl takacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, size yardımcı olacak ayrıntılı kılavuzlarımız bulunmaktadır: Masaüstü bilgisayara bellek takma ve Dizüstü bilgisayara bellek takma.

Adım 7: Yeniden başlatın ve kontrol edin

Bilgisayarınızın yeni belleği tanıması biraz zaman alabilir ve bellek miktarının değiştiğini gösteren bir mesaj alabilirsiniz. Veri saklama birimini değiştirdiyseniz, bilgisayar artık yeni sürücüden açılacaktır. Dosyalarınızı korumak istiyorsanız eski sürücünüzün içeriğini yeni sürücünüze klonlamalısınız. Kingston, SSD'leri ile burada bulabileceğiniz bir klonlama yazılımı sunmaktadır.

Bellek takmayla ilgili sorunları giderme

Bellek takmadan sonra oluşan bellek hataları veya açılış arızaları bu işlemlerle düzeltilebilir:

 • Yeni bellek modülünü çıkarıp yeniden takın
 • Bellek modülü yuvasını basınçlı hava spreyiyle temizleyin
 • Tüm kablo bağlantılarını kontrol edin ve sağlam durmayan veya bağlantısı kesilmiş olanları yeniden bağlayın
 • Yardım için Kingston Teknik Destek birimiyle görüşün

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Videolar

İlgili Yazılar