Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Zarządzanie hasłami. Laptop z przyklejonymi do ekranu karteczkami z zapisanymi hasłami.

Zalety wyrażeń hasłowych

Aby chronić swoje dane, stosujemy skomplikowane hasła składające się z liter, cyfr i znaków specjalnych, jednak ich używanie na co dzień bywa frustrujące i skutkuje częstymi blokadami.

Tymczasem nowoczesne urządzenia i systemy logowania mogą zaoferować lepsze rozwiązanie w postaci wyrażeń hasłowych. Wyrażenia hasłowe przewyższają tradycyjne „złożone” hasła dzięki bardzo korzystnemu połączeniu zalet: są łatwe do zapamiętania, ale bardzo trudne do odgadnięcia przez ludzi i komputery. Dlatego są zalecane przez amerykański instytut NIST (National Institute of Standards and Technology) do zaawansowanych systemów zabezpieczeń.

Problem ze złożonymi hasłami

Haker atakuje mikroprocesor komputera podczas przetwarzania danych za pośrednictwem sieci internetowej

Zarządzający bezpieczeństwem IT w przedsiębiorstwach określają zasady ochrony poufnych danych, jednak niektóre z rygorystycznych wymagań dotyczących haseł mogą mieć niezamierzone skutki. Wielu pracowników, gdy muszą często zmieniać swoje hasła, ucieka się do ponownego użycia lub niewielkiej zmiany starego hasła, aby było ono łatwiejsze do zapamiętania. Skutkiem jest słabsza ochrona danych. Za każdym razem, gdy dochodzi do naruszenia listy nazw użytkowników i haseł, mogą one trafić w ręce cyberprzestępców. Dzięki takim autentycznym hasłom hakerzy mogą metodą „brute force” przetestować tysiące najbardziej popularnych haseł, aby uzyskać dostęp do chronionych danych.

Łatwe do zapamiętania

Wprowadzanie składającego się z wielu znaków hasła w formularzu wprowadzania hasła

Ponieważ wyrażenia hasłowe zapewniają zaawansowane bezpieczeństwo dzięki długości, a nie złożoności wynikającej ze zróżnicowania znaków, mogą być znacznie łatwiejsze do zapamiętania dla ludzi niż sekwencja cyfr, liter i symboli. Wyrażeniem hasłowym może być wszystko – np. fragment tekstu piosenki, ulubionego cytatu, osobistego motta lub żartu środowiskowego. Pozwala to utworzyć łatwe do zapamiętania i wprowadzania wyrażenie hasłowe.

Trudne do złamania

Większa długość przekłada się na większą złożoność dla cyberprzestępcy i większe prawdopodobieństwo, że wyrażenie hasłowe będzie różnić się od innych haseł, które mogły zostać ujawnione w przeszłości. Ataki metodą „brute force”, których hakerzy mogą używać do łamania tradycyjnych złożonych haseł, są znacznie trudniejsze do przeprowadzenia w przypadku dłuższego wyrażenia hasłowego. Podczas gdy wydajny komputer może potrzebować zaledwie kilka sekund, aby wypróbować każdą możliwą kombinację hasła o długości 12 znaków, wyrażenie hasłowe składające się z co najmniej 15 znaków (w istocie krótkie zdanie ze spacjami) wydłuża ten czas w sposób wykładniczy. Ochrona przez atakami typu „brute force” jest koniecznością. To zabezpieczenie, które stosuje się m.in. jako metodę ochrony wielu telefonów komórkowych, takich jak iPhone firmy Apple. Po 10 kolejnych próbach wprowadzenia błędnego hasła telefon usuwa ze swojej pamięci wszystkie dane i resetuje się do stanu fabrycznego.

Przejście na wyrażenia hasłowe

Pamięć IKVP50 podłączona do laptopa z wyświetlonym wyrażeniem hasłowym.

Obecnie główne ograniczenie dotyczące stosowania wyrażeń hasłowych w środowiskach korporacyjnych wynika z użytkowania starszych systemów, które mocno ograniczają liczbę znaków, oraz przestarzałych wymagań dotyczącymi haseł. Jednak wspomniane wcześniej zalety wyrażeń hasłowych sprawiły, że ich obsługa stała się najbardziej pożądaną cechą dla użytkowników pamięci Kingston IronKey. Właśnie dlatego zapewniamy możliwość stosowania wyrażeń hasłowych w wielu urządzeniach pamięci flash IronKey z funkcją szyfrowania sprzętowego, w tym w pamięciach USB IronKey Keypad 200 (z fizyczną klawiaturą alfanumeryczną), IronKey Locker+ 50 i Vault Privacy 50, a także w zewnętrznym dysku SSD Vault Privacy 80.

Urządzenia te pozwalają użytkownikom wybrać tryb wyrażeń hasłowych i mogą obsługiwać takie wyrażenia o długości do 64 znaków. Zapewnia to użytkownikom swobodę definiowania długich, ale łatwych do zapamiętania wyrażeń hasłowych, które zapewniają lepszą ochronę danych przed próbami naruszenia przy jednoczesnej łatwości obsługi.

Odkryj zalety wyrażeń hasłowych i szeroki wybór innych, łatwych w obsłudze funkcji, jakie oferują urządzenia pamięci Vault Privacy 50, Vault Privacy 80, Keypad 200 i Locker+ 50, aby określić, które z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom związanym z przechowywaniem danych. Zacznij także myśleć o haśle, które zdefiniujesz w swoim nowym, superbezpiecznym urządzeniu. Następnym krokiem powinna być zmiana haseł używanych w Internecie na wyrażenia hasłowe dostosowane do Twojej strony internetowej. Nawet przy wysokich wymaganiach dotyczących złożonych haseł wyrażenia hasłowe są łatwiejsze do zapamiętania i wprowadzania, a jednocześnie trudniejsze do odgadnięcia.

#KingstonIsWithYou

Ikona usługi Zapytaj eksperta firmy Kingston na płytce drukowanej chipsetu

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać cele bezpieczeństwa swojego projektu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Powiązane artykuły