Biznesmen trzymający kłódkę chroniącą dane biznesowe i informacyjne za pomocą połączenia z siecią wirtualną

12 przydatnych wskazówek dla MŚP jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo

#KingstonCognate przedstawia prof. Sally Eaves

Zdjęcie prof. Sally Eaves

Prof. Sally Eaves jest przewodniczącą organizacji Cyber Trust i starszym doradcą ds. polityki w fundacji Global Foundation of Cyber Studies and Research. Uznawana za „orędowniczkę etycznego wykorzystania technologii” jest pierwszą laureatką nagrody Frontier Technology and Social Impact Award, przyznawanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Pełniąca w przeszłości funkcję dyrektora ds. technologii, a obecnie profesora akademickiego w dziedzinie zaawansowanych technologii oraz doradcy ds. globalnej strategii zastosowania nowych technologii, Sally Eaves jest nagradzaną międzynarodową autorką, organizatorką, mówczynią i liderką opinii w dziedzinie transformacji cyfrowej (AI, 5G, usługi w chmurze, blockchain, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie, IoT, danologia) w kontekście kultury, umiejętności, różnorodności, równości i integracji oraz zrównoważonego rozwoju i wpływu na społeczeństwo.

Sally aktywnie kształci i wspiera jako mentor nowe pokolenie talentów w dziedzinie technologii – założyła fundację Aspirational Futures, działającą na rzecz wzmocnienia integracji, różnorodności i równości w obszarze edukacji i technologii. Wkrótce ukaże się także jej najnowsza książka pt. „Tech For Good”. Sally jest konsekwentnie doceniana za globalne dokonania w przestrzeni technologicznej przez wiodące organizacje, takie jak Onalytica, i wymieniana w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych osób na świecie w wielu dziedzinach – poczynając od sztucznej inteligencji, poprzez technologię 5G, a kończąc na zrównoważonym rozwoju.

Cyberbezpieczeństwo powinno być jednym z priorytetów wszystkich firm w 2022 roku. W niektórych małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), bezpieczeństwo może być postrzegane jako kwestia drugorzędna lub wykraczająca poza ich zasoby lub umiejętności. To ważne, aby dbać o bezpieczeństwo firmy teraz i w przyszłości. W poprzednim artykule – Jak wypełnić lukę bezpieczeństwa w małych i średnich przedsiębiorstwach – omawialiśmy wyzwania, przed którymi stoją MŚP, a tym razem prof. Sally Eaves udziela 12 przydatnych wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, które mogą być pomocne dla nich i ich pracowników:

Wskazówka nr 1 – Aktualizuj oprogramowanie

Pamięć DataTraveler Vault Privacy 3.0 z niebieską ilustracją dwóch kół zębatych za nią i liniami sieci na czarnym tle

Dostawcy oprogramowania publikują jego aktualizacje z wielu powodów, obejmujących m.in. ulepszenia funkcji, poprawki błędów i poprawki zabezpieczeń. Zadbaj o to, aby zawsze aktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji, gdy tylko staje się dostępna.

Wskazówka nr 2 – Zautomatyzuj zapewnienie zgodności z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa

Przy ponad 1000 różnych regulacji prawnych, mających wpływ na cyberbezpieczeństwo, ochronę poufności i zarządzanie w skali globalnej – a liczba ta stale rośnie – może wydawać się to skomplikowane. Wdrażaj automatyzację wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby lepiej wizualizować, zarządzać, weryfikować i ostatecznie ugruntować pełną zgodność z przepisami.

Wskazówka nr 3 – W razie potrzeby zmodernizuj przestarzały sprzęt

Nie ma potrzeby, aby zawsze podążać za najnowszymi innowacjami technologicznymi, należy jednak przynajmniej być na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania. Ponieważ twórcy oprogramowania zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarzają luki w oprogramowaniu, oferują jego okresową aktualizację. Jednak nowe aktualizacje mogą nie być zgodne z warstwą sprzętową urządzeń. Skutkuje to korzystaniem z przestarzałego sprzętu, który nie jest wystarczająco zaawansowany, aby pozwolić na uruchomienie najnowszych wersji oprogramowania. To ryzyko, którego należy unikać.

Wskazówka nr 4 – Chroń swoje dane i zawsze miej plan tworzenia kopii zapasowych

Zapewnienie bezpieczeństwa danych ma kluczowe znaczenie – zwłaszcza tych, które są używane lokalnie przez pracowników. Bardzo skuteczne mogą być w tym przypadku szyfrowane urządzenia pamięci USB, które pomagają przechowywać i przenosić dane w maksymalnie bezpieczny sposób. Bezpieczne kopie zapasowe danych są niezbędne w każdym małym i średnim przedsiębiorstwie. Pamiętaj, że celem złośliwych ataków hakerów nie zawsze jest kradzież danych – czasem używają oni oprogramowania typu ransomware w celu ich zaszyfrowania lub usunięcia. Kluczem do sukcesu jest skuteczne odzyskiwanie danych.

Wskazówka nr 5 – Korzystaj z sieci VPN

Korzystanie z VPN w celu uzyskania dostępu do Internetu pozwoli Ci chronić poufne informacje nawet przed dostawcą usług internetowych. Nie bez powodu programowe sieci VPN cieszą się obecnie dużą popularnością.

Wskazówka nr 6 – wyłącz Bluetooth

Przy tak wielu aplikacjach wykorzystujących ten protokół łączności, urządzenia Bluetooth mogą być i są regularnie hakowane – często w powiązaniu z wiadomościami phishingowymi typu „Kliknij tutaj”. Oczywiście nie rób tego!

Wskazówka nr 7 – Nie klikaj bez zastanowienia

Złośliwe łącza mogą wyrządzić szkodę na kilka sposobów. Ważne jest, aby przeszkolić pracowników, jak rozpoznawać takie łącza. Przed kliknięciem sprawdzaj łącza i upewniaj się, że pochodzą od znanych, zaufanych nadawców.

Wskazówka nr 8 – Zabezpiecz swoje urządzenie mobilne

Nie tylko komputer biurowy (lub domowy) wymaga zabezpieczenia. Ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk ochrony także urządzenia mobilnego. Używaj silnych haseł i funkcji biometrycznych do uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Wskazówka nr 9 – Socjotechnika

Gdy hakerzy nie mogą znaleźć luki w zabezpieczeniach, atakują w inny sposób. Uciekają się do socjotechniki. W celu uzyskania dostępu do systemów i informacji ten rodzaj ataku nie skupia się na urządzeniu, lecz na sposobie myślenia i obawach użytkownika. Usuwaj wszelkie wiadomości z prośbą o podanie danych osobowych lub hasła. Nikt nie powinien kontaktować się z Tobą w sprawie Twoich danych osobowych. Zawsze pamiętaj o zagrożeniach.

Wskazówka nr 10 – Opracuj plan postępowania w przypadku naruszeń

Mamy do czynienia ze scenariuszem „nie czy, lecz kiedy” i wraz ze stale zwiększającą się skalą zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa może być trudno zawsze wyprzedzać złośliwe ataki, które również ewoluują pod względem zaawansowania. Opracuj plan radzenia sobie z naruszeniami „po fakcie” i regularnie testuj jego skuteczność.

Wskazówka nr 11 – Edukuj swoich pracowników

Czynnik ludzki jest jednym z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, a w obliczu ataków socjotechnicznych, phishingu i ransomware, które są obecnie codziennością, należy regularnie edukować siebie, swoją rodzinę i zespół w zakresie cyberbezpieczeństwa – a przy tym zachowywać czujność! Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa można skorzystać z doskonałych i często bezpłatnych zasobów, które mogą być w tym pomocne.

Wskazówka nr 12 – Współpraca jest antytezą fragmentacji ekosystemu

Potrzebujemy technologii, zarządzania, zgodności z przepisami, regulacji prawnych, edukacji i ubezpieczeń, aby eliminować zagrożenia dla bezpieczeństwa. Odkryj możliwości dzielenia się swoją wiedzą, wskazówkami dotyczącymi najlepszych praktyk i „zaangażuj się”. Wszyscy korzystają na takim współtwórczym i otwartym podejściu do bezpieczeństwa.

Naruszenia ochrony danych, ataki hakerskie i „czynnik ludzki” stale przypominają nam o powszechnie występujących zagrożeniach i ryzyku. Koszty związane z naruszeniem ochrony danych i ich niefortunnym ujawnieniem mogą być znaczące. Ważne jest, aby wdrożyć przydatne wskazówki, które pomogą zabezpieczyć Twoją firmę teraz i w przyszłości.

Dla osiągnięcia celów związanych z bezpieczeństwem kluczowa jest współpraca z odpowiednim partnerem technologicznym. Firma Kingston Technology od dawna jest uznanym i cieszącym się zaufaniem liderem w dziedzinie szyfrowanych pamięci USB i może zaoferować indywidualną pomoc w celu zapewnienia korzyści i dostosowania danego rozwiązania do potrzeb użytkownika. Kingston Technology oferuje usługę „Zapytaj eksperta”, w ramach której służy indywidualnym doradztwem, pozwalającym na dostosowanie korzyści do określonych potrzeb i środowiska pamięci masowej klienta.

#KingstonIsWithYou

Zapytaj eksperta

Zapytaj eksperta

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać cele bezpieczeństwa swojego projektu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta