Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Masaüstü bilgisayar anakartı üzerine takılı bir Kingston KC3000 SSD.

Acer dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın belleğini ve veri saklama alanını yükseltin

Acer dünyanın en büyük bilgisayar satıcılarından biridir ve her yıl yeni ve eski Acer bilgisayarlara petabaytlarca RAM ve veri saklama alanı takılmaktadır. Acer masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızı ekstra RAM veya yeni bir SSD ile yükseltmek, daha önce hiç buna benzer bir işlem yapmamış olanlar için zorlu görülebilir. Ancak, bunlar bir bilgisayarda yapılabilecek en basit değişiklikler arasında sayılabilir.

Acer bilgisayarlar için RAM yükseltmelerinin faydaları

RAM yükseltmeleri, Acer dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, sunucular ve iş istasyonlarında birçok şekilde iyileştirme sağlayabilir.

 • Genel bilgisayar performansı: Bilgisayarınız genel olarak yavaşladıysa, yeni bellek modülleri ona biraz daha hız kazandırabilir.
 • Çok görevlilik: Makinelerinin oyun ve canlı yayın akışı, render ve düzenleme veya diğer yüksek yoğunluklu görev kombinasyonlarını daha kolay gerçekleştirmesini isteyen kullanıcılar için ekstra bellek harika bir seçenektir.
 • Makinenin kullanım ömrü: Zaten uzun süredir kullanımda olan bir dizüstü veya masaüstü bilgisayardan daha uzun süre yararlanmaya çalışanlar, basit bir bellek yükseltmesinin yeni bir sistem maliyetinden önemli miktarda tasarruf sağlayabileceğini görebilirler.
 • Daha kısa açılış süreleri: Kullanıcılar, açılış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için daha fazla bellekle daha kısa açılış sürelerinden yararlanabilirler.
 • Verimlilik: Yapılan işe bağlı olarak (örnek olarak grafik render yapma ve programlama verilebilir), bellek güncellemesi işin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayabilir.
 • Oyunlarda gecikme: Yüksek kaliteli RAM daha düşük gecikme süresine sahip olduğundan verilere daha hızlı erişilmesini ve dolayısıyla bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Acer bilgisayarınızın yükseltilmesi

Acer bilgisayarınıza bellek veya veri saklama alanı ekleme işlemi modele bağlı olarak farklılık gösterse de işlemler büyük ölçüde aynıdır.

Adım 1: Acer'ınızın sorununu bulma

İlk adım genellikle bilgisayarınızdaki sorunu tanımlamaktır. Sabit diskinin iş akışınızda darboğaz yarattığını veya Photoshop'un bilgisayarınızın fiziksel belleğini zorladığını fark edebilirsiniz. Ancak bu tür sorunların tümü donanım yükseltmesi gerektirmez; bazıları başka yöntemlerle de çözülebilir.

Dört Kingston FURY Renegade DDR4 modülünün takılı olduğu fütüristik görünümlü bir bilgisayarın iç kısmı.

Adım 2: Yükseltme çözümlerine bakma

Yavaş çalışan (ya da hiç çalışmayan) bir sistem için en bariz çözümleri uyguladıysanız ve herhangi bir iyileşme fark etmediyseniz, bir sonraki çözüm uygun bir yükseltme bulmak ve uygulamaktır.

Adım 3: Bellek/veri saklama ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun

Acer'ınız için bir yükseltmeye ihtiyacınız olduğu bilgisiyle, yaşadığınız bilgisayar sorunlarını ne kadar bellek veya veri saklama alanının çözeceğini araştırmalısınız. Kingston, bir sistemin ne kadar belleğe sahip olduğunu ve ne kadar bellekten fayda görebileceğini belirlemeye yönelik bir kaynağa sahiptir.

Adım 4: Model numaranızı bulma

Bilgisayarınızın modelini bilmeden Acer sisteminizin işlemcisine uygun RAM'i bulamazsınız. Acer, modelleri aşağıdaki belirtildiği gibi birkaç farklı adla sunulmaktadır:

 • TravelMate P4 14 TMP414-53-785A
 • Aspire 5 Spin 14 A5SP14-51MTN-52ZC
 • Chromebook Vero 514 CBV514-1HT-588K
 • Bir Acer dizüstü bilgisayarın model numarası, genellikle makinenin alt tarafındaki bir etikette bulunur. Acer dizüstü bilgisayarınızın altında bu ayrıntıyı içeren bir etiket veya çıkartma bulunup bulunmadığını kontrol edin. Orada değilse, el dayanağında (dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik yüzeyinin etrafındaki alan) olabilir.
 • Sistem bilgilerine erişmek de bir alternatiftir. Windows kullanıcıları Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açabilir ve ardından 'msinfo32' yazabilirler. Sistem SKU satırıyla birlikte sistem bilgilerini içeren bir pencere görüntülenir. Bilgisayarınızın model adını ve numarasını burada bulabilirsiniz.

Adım 5: Yapılandırma Aracını Kullanma

Model numarasını Kingston Yapılandırma Aracına, tam olarak Sisteme/Cihaza Göre Ara kutusuna girin. Varyasyonların bir listesi veya marka adıyla birlikte tek başına bir model gösterilir. Uygun bağlantıya tıkladığınızda Yapılandırma Aracı size Acer sisteminize ne kadar RAM takılabileceğini gösterecektir. Çok fazla teknik bilgi içerdiğinden hemen fark edilecek kadar bariz olmayabilir, ancak bellek bölümünde modelinizin standart olarak ne kadar bellekle geldiği, maksimum bellek miktarı, sistem belleğini yükseltip yükseltemeyeceğiniz veya artırıp artıramayacağınız ve bellek bank şeması (veya anakartınızdaki bellek yuvalarının yapılandırması) ayrıntılı olarak verilecektir. Ayrıca, modelin fabrikada takılan belleğinin çıkarılamayacak tipte (bazı dizüstü bilgisayarlarda durum böyledir) olup olmadığı da gösterilecektir.

Adım 6: Sistem sonuçları sayfasını değerlendirme

Yapılandırma aracı, sisteminizle uyumlu bellek seçeneklerini önerir. Aşağı kaydırarak sisteminizle çalışacağı garanti edilen bellek seçeneklerinin bir listesini ve satın alma bağlantılarını bulabilirsiniz. Bunlar Kingston'ın onaylı satıcıları ya da bazı bölgelerde doğrudan Kingston'dan satın alma seçenekleri olabilir. Yapılandırma Aracı veri saklama çözümü yükseltmeleri de önerecektir. Bunun nedeni yeni bir SSD'nin, kullanıyor olabileceğiniz sabit disklere kıyasla yalnızca dosya yükleme ve indirme hızını artırmakla kalmaması, aynı zamanda genel performansı artırmada yükseltilmiş belleğin görevini tamamlayacak olmasıdır. Dikkate değer bir veri saklama yükseltmesi şaşırtıcı derecede ucuz olabilir.

Bir Acer için Yapılandırma Aracı sonuçlarının ekran görüntüsü
Sonuçlarınız muhtemelen buna benzeyecektir.

Adım 7: Yükseltme amaçları aldıklarınızı takma

Bir sonraki göreviniz belleği sisteminize takmaktır. Bu, daha önce hiç yapmadıysanız göz korkutucu olabilir. Bu nedenle Kingston, hem masaüstü bilgisayarlara bellek takma hem de dizüstü bilgisayarlara bellek takmayayönelik video ve yazılı kılavuzlar sunmaktadır.

 • Yapılması gereken ilk şey, herhangi bir yükseltme yapmadan önce bilgisayarınızı yedeklemektir. RAM yükseltmeleri diğer yükseltme işlemlerine göre daha kolaydır, ancak kazalar olabilir ve hazırlıklı olmak en iyisidir.
 • Yedeklemeniz tamamlandığında bilgisayarı kapatın ve bir dizüstü bilgisayarınız varsa makinenin güç adaptörü ile bağlantısını ayırın ve çıkarılabiliyorsa pili çıkarın.
 • Bileşenlere zarar verebilecek statik elektrik boşalmalarını önlemek için doğru yüzeylerde çalışmak önemlidir. Halı, kilim veya diğer kumaş yüzeylerden kaçının. Evcil hayvanları çalışma alanınızdan uzak tutun. RAM'e ve sistem içindeki diğer bileşenlere zarar verebilecek statik elektriği (ESD) boşaltmak için çalışmaya başlamadan önce metal bir yüzeye dokunun veya bir anti-statik bileklik takın.
 • Kasayı veya kapağı sökün ve tüm vidaları bir kutu veya plastik torba gibi güvenli bir yere koyun.
 • Makinenizin bellek yuvaları metal bir plaka veya soğutma muhafazası ile korunuyor olabilir. Varsa dikkatlice çıkarın.

Çıkarılacak modüller genellikle bir klipsle yerlerinde tutulur. Modülü soketten çıkarmak için her iki taraftaki klipsi itin ve ardından yalnızca dış kenarlara dokunmaya dikkat ederek RAM modülünü yavaşça dışarı çekin. Modülleri takarken, alttaki çentiği, yuvayla doğru şekilde hizalayın. DIMM'ler yuvalara dikey olarak takılır. Modül üzerindeki çentik yuvayla hizalandıktan sonra, modülü yerine sabitlemek için sol ve sağ üst taraflara sıkıca bastırın. Sallama hareketi yerine oturmasına yardımcı olabilir. Modül doğru şekilde yerine oturtulduğunda, yuvanın yanlarındaki klipsler yerine geçerek DIMM'i sabitler. SODIMM'lerde modül yuvaya 45 derecelik bir açıyla kaydırılarak takılır. Sıkıca oturduğunda, klipsler otomatik olarak yerine oturarak modülü sabitleyene kadar modülü düz bir şekilde aşağı doğru bastırın.

Acer bilgisayarlar için RAM hakkında SSS

Acer bilgisayarıma RAM ekleyebilir miyim?

Bu mümkün olabilir, ancak Kingston Yapılandırma aracıyla, ya da kullanım kılavuzunuza bakarak bunu doğrulamak iyi olacaktır. Hangi yükseltme seçeneklerinin mevcut olduğunu öğrenmek için bazen sistemin CPU'sunu ve mevcut bellek yapılandırmasını tanımlamak gerekebilir. Sisteminizin CPU'su Windows makinelerde Ayarlar altındaki Sistem Bilgileri sekmesinde belirlenebilir. CPU modeli bilindiğinde, RAM özelliklerini ilgili web sitesinden veya benzer bir çevrimiçi kaynaktan kontrol etmek daha kolaydır.

Ayrıca, bazı Acer dizüstü bilgisayarlarda bellekler anakarta lehimlidir. Bunlar çıkarılamaz. Bu gibi sistemler genellikle 'on-board' (kart üzerinde) RAM'e sahip olarak tanımlanır. Bu dizüstü bilgisayarların bazılarında ek bir açık yuva vardır. Böyle bir yuva varsa RAM eklenebilir.

Acer sistemim için ne kadar RAM'e ihtiyaç var?

Daha fazla RAM, oyun oynama veya video düzenleme gibi karmaşık görevlerde yardımcı olur. Kingston Bellek Yapılandırma Aracı, farklı kullanıcı kategorileri için gereksinimlerin belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Artık bunun neden harika bir seçenek olduğunu ve basit bir yükseltme ile Acer sisteminize yeniden hayat vermenin ne kadar kolay olabileceğini öğrendiniz.

#KingstonIsWithYou

İlgili Videolar

Bir RAM uzmanına sorun

Bir RAM uzmanına sorun

Kingston, sunucunuzu en iyi performans ve kapasite için yapılandırmanın avantajları hakkında size bağımsız görüşler ve öneriler sunabilir. Kingston’ın yapılandırma uzmanları, bellek yükseltme gereksinimlerinizi destekleyecek bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar