Ми помітили, що ви зараз відвідуєте сайт у Великій Британії. Бажаєте відвідати наш основний сайт?

Офісний працівник сидить за комп’ютерним столом і набирає текст на клавіатурі.

Що таке RAM-диск?

RAM-диск — це віртуальне сховище даних, яке можна використовувати так само, як і жорсткі диски, SSD-накопичувачі або інші флеш-накопичувачі на комп’ютері. RAM-диски створюються шляхом виділення певного обсягу системної пам’яті (також відомої як оперативна пам’ять) за допомогою програмного забезпечення. Вони забезпечують неймовірно високу швидкість введення-виведення даних (читання та запис), що в рази перевищує швидкість найсучасніших SSD-накопичувачів, завдяки вищій пропускній здатності та наднизьким затримкам.

Системна пам’ять, що використовується як сховище даних, має свої переваги та недоліки. Однією з переваг, безумовно, є продуктивність. Застосунки, прив’язані до сховища даних, отримують суттєву перевагу завдяки неймовірно високим швидкостям читання та запису, не кажучи вже про повну відсутність будь-яких затримок під час збереження даних.

З іншого боку, системна пам’ять є енергозалежною. Це означає, що для зберігання даних в оперативній пам’яті потрібно живлення. У разі вимкнення системи або втрати живлення всі файли або застосунки на RAM-диску стираються. Тому якщо ви хочете використовувати RAM-диск як повноцінний накопичувач, на якому встановлені застосунки, слід обов’язково подумати про резервне копіювання даних. Більшість утиліт RAM-дисків мають функцію резервного копіювання, яка створює файл образу диска, тому потрібно передбачити достатню кількість вільного місця на звичайному накопичувачі.

Ще одним недоліком є те, що будь-який обсяг оперативної пам’яті, виділений для зберігання даних, не може використовуватися процесором як системна пам’ять. Але сучасні ПК і робочі станції підтримують встановлення модулів оперативної пам’яті чималого розміру. Новітні чипсети Intel і AMD із 4-ма слотами на базі DDR5 можуть підтримувати до 192 ГБ пам’яті, а робочі станції — до 2 ТБ пам’яті! Більшість застосунків не використовують увесь обсяг системної пам’яті, тому ви можете створити RAM-диск чималого розміру.

Де можна використовувати RAM-диски

Молода людина працює на персональному комп’ютері, зібраному своїми руками.

Усі комп’ютери використовують системну пам’ять як кеш (або тимчасове сховище) між процесором і SSD-накопичувачем/жорстким диском для будь-яких відкритих застосунків і файлів. Але деякі застосунки, наприклад програми для створення контенту Adobe Photoshop, Adobe Illustrator або Adobe After Effects, використовують накопичувач для зберігання «тимчасових» або «робочих» файлів, щоб не переповнювати оперативну пам’ять. Ви можете розглянути можливість переміщення тимчасових/робочих файлів вашого застосунку на RAM-диск для підвищення продуктивності.

Якщо застосунок повністю перебуває на RAM-диску, його запуск здійснюватиметься набагато швидше. Пам’ятайте, що перед кожним вимкненням комп’ютера або перезавантаженням системи Windows необхідно створювати резервну копію даних.

Програми для RAM-дисків

Чотири модулі пам’яті Kingston FURY Renegade PRO DDR5 RDIMM лежать на столі поруч із клавіатурою та камерою

В Інтернеті можна знайти величезну кількість безплатних або платних програм для роботи з RAM-диском. Однією з таких безплатних програм із відкритим вихідним кодом є популярна утиліта ImDisk. Вона не має ніяких обмежень на розмір RAM-диска (окрім реального обсягу фізичної оперативної пам’яті), а також проста у використанні. Ще однією безплатною програмою, яку ми використовували під час тестувань, є утиліта OSFMount від компанії PassMark. OSFMount також не має обмежень на розмір RAM-диска. Диск можна переформатувати у файлову систему NTFS, exFAT або FAT32 та використовувати як фізичний або логічний диск. Ще однією безплатною програмою є утиліта Radeon RAMDisk, розроблена компанією AMD. Безплатна версія програми дозволяє створювати RAM-диски розміром до 4 ГБ, яких цілком вистачить для зберігання тимчасових файлів, а її платна версія працює з RAM-дисками розміром до 64 ГБ. Ще одна платна програма під назвою Primo Ramdisk має безліч рівнів, які можуть задовольнити різноманітні потреби. Доступна безплатна пробна версія програми. Найдешевша версія дозволяє створювати RAM-диски розміром до 4 ГБ, а програма вищого рівня — до 1 ТБ.

Чим RAM-диск відрізняється від SSD-накопичувача?

Ми зібрали робочу станцію на базі DDR5 для оцінки продуктивності RAM-диска. Вона має 8-канальну архітектуру пам’яті, забезпечуючи високу пропускну здатність і великий обсяг оперативної пам’яті:

  • Процесор: Intel Xeon w9-3475X
  • Системна плата: ASUS Pro WS W790E-SAGE SE
  • Оперативна пам’ять: Kingston FURY Renegade Pro DDR5 256 ГБ (KF556R36RBK8-256)
  • Відеокарта: ASUS RTX 3070
  • SSD-накопичувач: SSD-накопичувач Kingston FURY Renegade NVMe 500 ГБ

Результати тестувань накопичувача в PCMark 10 демонструють, що пропускна здатність RAM-диска приблизно в три рази вище, ніж у SSD-накопичувача NVMe.

Графік, який демонструє різницю в пропускній здатності між SSD-накопичувачем NVMe та RAM-диском у МБ/с: RAM-диск має вищу пропускну здатність, а тому є продуктивнішим.

Висновок

Використовуйте RAM-диск, щоб підвищити швидкість введення-виведення даних для застосунків, прив’язаних до сховища даних.

Використовуйте SSD-накопичувач, щоб пришвидшити резервне копіювання даних перед вимкненням комп’ютера, а також завантаження образу RAM-диска після перезапуску системи.

Не використовуйте RAM-диск, якщо ви побоюєтеся ситуацій із втратою живлення та не маєте резервного джерела електроживлення.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

Пов’язані відео

Пов’язані публікації