Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Ujęcie z efektem rozmycia ostrości pokazujące rzędy szaf serwerowych z nałożonym kolorowym kodem komputerowym

NVMe: nadmiarowość i RAID

Pisaliśmy o tym, jak technologia NVMe otwiera techniczne możliwości i jednocześnie stawia wyzwania przed współczesnymi centrami danych. Teoretycznie wdrożenie technologii NVMe uwalnia urządzenie pamięci masowej od kontrolera sprzętowego i pozwala uzyskać znacznie lepszą wydajność niż interfejsy SATA i SAS.

Oprócz kwestii wydajności jednym z największych problemów, który muszą rozwiązać zarządzający centrami danych, jest nadmiarowość. Choć pamięć masową NVMe można podłączyć do tradycyjnych kontrolerów sprzętowych, bardziej wydajnym podejściem do zapewnienia nadmiarowości jest wykorzystanie platformy pamięci zdefiniowanej programowo (SDS).

Gdy organizacja przechodzi na standard NVMe musi sprawdzić, w jaki sposób będzie mogła nadal spełniać wymogi wysokiej dostępności. Jest to szczególnie ważne w przypadku organizacji, która są zobowiązane do zapewnienia bardzo wysokiego poziomu SLA.

Producenci sprzętowych kontrolerów RAID będą musieli dostosować się do technologii NVMe i zaoferować rozwiązania umożliwiające połączenie z istniejącymi płytami montażowymi serwerów U.2 w celu zapewnienia obsługi sprzętowych rozwiązań RAID NVMe. Na rynku jest już kilka kart kontrolerów RAID obsługujących standard NVMe, jednak rynek jest wciąż nowy. W sytuacji, gdy technologia sprzętowych kontrolerów RAID jest na dość wczesnym etapie rozwoju, a organizacje przechodzą na standard NVMe, decyzje związane z architekturą systemów wymagają rozwagi, ponieważ należy sprawdzić, w jaki sposób będą spełniane standardy wysokiej dostępności — niezależnie od tego, czy będą to oparte na oprogramowaniu rozwiązania HCI, takie jak vSAN czy Ceph, oparte na oprogramowaniu Linux dublowanie RAID lub LVM, czy oparta na aplikacji replikacja o wysokiej dostępności w postaci zawsze włączonej grupy dostępności SQL lub dublowania ASM Oracle. Można argumentować, że decyzje dotyczące konfiguracji opartej na oprogramowaniu powinny również dotyczyć kontrolerów RAID opartych na rozwiązaniu sprzętowym, ponieważ te drugie zapewniają ochronę tylko w przypadku pojedynczego punktu awarii.

Przejście na standard NVMe wymaga kompleksowego przeglądu systemu przez specjalistów ds. architektury IT i właścicieli danego zastosowania, aby zapewnić nadmiarowość na każdym poziomie systemu — poczynając od mocy obliczeniowej, poprzez sieć, a kończąc na pamięci masowej — i spełnić wymogi umów SLA. Gdy aplikacje współużytkują zasoby pamięci masowej, kluczowe znaczenie ma wdrożenie skutecznych rozwiązań zapewniających nadmiarowość na poziomie pamięci. Niestandardowe rozwiązanie jest zależne od aktualnej architektury bazowej. Jeśli np.

serwery są zwirtualizowane, sensowne może być przejście na oparte na oprogramowaniu rozwiązanie HCI, takie jak vSAN. Rozwiązanie vSAN oferuje precyzyjną nadmiarowość na poziomie maszyn wirtualnych i może zapewnić im ochronę nawet w przypadku całkowitej awarii dwóch węzłów pamięci. Jeśli firma wykorzystuje wszystkie macierze flash jako scentralizowane rozwiązanie pamięci masowej, większość macierzy NVMe we wszystkich macierzach flash ma już implementację RAID opartą na oprogramowaniu. Jednak w celu zwiększenia ochrony przed całkowitą awarią macierzy rozwiązaniem może być replikacja pamięci masowej o wysokiej dostępności.

Firma Kingston regularnie pyta klientów, jak zarządzają swoją pamięcią masową.

Większość z nich zaczyna testować możliwość przejścia z architektur opartych na sterowaniu sprzętowym na architektury zdefiniowane programowo. Niektórzy zakupili rozwiązania do testowania, podczas gdy inni, aby zarządzać swoim centrum danych, musieli stworzyć własny pakiet pamięci zdefiniowanej programowo w systemie Linux.

Dla wielu firm zdefiniowane programowo rozszerzenie funkcjonalności kontrolera RAID to nie tylko poważna sprawa, ale wręcz fundamentalna zmiana. Wymaga ona głębokiego namysłu i podjęcia wielu decyzji. Stąd obecny rozwój firm, które specjalizują się w rozwiązaniach pamięci masowej zdefiniowanej programowo.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły