Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Mężczyzna w garniturze dotykający obrazu wektorowego żarówki w otoczeniu połączonych kół zębatych

Jak testować dysk SSD klasy korporacyjnej, część 2: Dowiedz się, jakie wskaźniki powinny obejmować testy, i wykorzystaj odpowiednie oprogramowanie

Wybór odpowiedniego dysku SSD klasy korporacyjnej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia testów w warunkach rzeczywistych, które pokażą, jak dobrze będzie radził sobie z obciążeniem. Testy i porównania kładą nacisk na poznanie warunków granicznych awarii, rzeczywistej wytrzymałości oraz zmienności wydajności w czasie.

Pierwsza część tego artykułu była poświęcona kwestiom sprzętowym związanym z tworzeniem platformy testowej. Kontynuując, zagłębimy się w szczegóły projektowania i przeprowadzania końcowych testów porównawczych w celu określenia rzeczywistych potrzeb danej organizacji. Podpowiemy również, jak wykorzystać oprogramowanie do testów porównawczych, aby zaprojektować odpowiedni zestaw testów.

Co należy przetestować?

Mówiąc najprościej, trzeba poznać maksymalne obciążenie, jakiemu można poddać dysk. Oznacza to testowanie wydajności operacji we/wy przez dłuższy czas, a nie jedynie przez krótką chwilę. Przeprowadzając testy na wstępnie przygotowanym dysku, należy wykonywać je wystarczająco długo, aby móc sprawdzić zmiany parametrów opóźnienia i IOPS zarówno w warunkach sekwencyjnego, jak i losowego odczytu lub zapisu danych.

W ramach takich długotrwałych testów należy przyjrzeć się całkowitemu obciążeniu kanału we/wy dysku, opóźnieniom operacji we/wy, opóźnieniom rozruchu, degradacji systemu wraz ze wzrostem obciążenia oraz przeciążeniu przepustowości. Należy także zmierzyć parametry podczas pracy ciągłej lub uruchamiania, zatrzymywania lub wstrzymywania, aby określić, czy pojawiają się inne wzorce wydajności.

Aplikacje do hostingu i do przesyłania strumieniowego w sieci generują bardzo specyficzne obciążenia sekwencyjne, dlatego należy upewnić się, że macierz pamięci masowej zapewnia odpowiednie parametry wydajności dla tego typu obciążeń. Niezależnie od tego, jeśli mamy do czynienia z aplikacją, która dokonuje sekwencyjnych operacji o/z, w przypadku klastra dysków jej zachowanie może być losowe, dlatego należy dokonać odczytów w obrębie klastra, aby ocenić, w jaki sposób generowane lub odczytywane są losowe sektory o/z.

Widok z góry samochodów jadących po drodze z rozmyciem charakterystycznym dla ruchu oraz z szeregami cyfr 1 i 0 unoszących się powyżej, które symbolizują przepływ danych na ścieżce.

W przypadku dysków przeznaczonych do centrów danych bardzo ważne jest również testowanie przy większych głębokościach kolejki. Głębokość kolejki odnosi się do liczby niezrealizowanych operacji dostępu lub operacji we/wy oczekujących w kolejce urządzeń w danym momencie. Tego typu test pozwala określić zdolność dysku do radzenia sobie z dużą liczbą jednoczesnych operacji we/wy, co jest typowe dla aplikacji wielowątkowych i wirtualizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, należy upewnić się, że testowane dyski oferują określone parametry QoS opóźnienia i stabilności, jednocześnie spełniając wszystkie wymagania dotyczące wydajności określone w specyfikacji wymagań dla produktu, a także przechodzą pomyślne wszystkie testy w środowiskach RAID, vSAN i OLTP.

Celem jest przetestowanie dysku z różnym obciążeniem pamięci operacjami o/z przez wystarczająco długi czas, aby ujawnić wszelkie potencjalne niedostatki.

Zrozumienie wymagań dotyczących wydajności jest ważne, aby odpowiednio zaprojektować konfigurację, która spełni nasze oczekiwania dotyczące jakości usług (QoS) i poziomu usług (SLO) dla wdrożenia VDI, a także dowiedzieć się, czego oczekiwać od poszukiwanego serwera, pamięci masowej i technologii sieciowych… Znajomość rzeczywistego działania i charakterystyki aplikacji pomaga dostosować odpowiednią technologię do potrzeb QoS i SLO, a jednocześnie uniknąć porównywania tego, co nieporównywalne
– Greg Schulz, blog Storage IO

Użyj odpowiedniego oprogramowania do testów porównawczych

Trójwymiarowy świecący znak zapytania z symbolicznymi śladami obwodu.

Najtrudniejszym etapem testowania nie jest wybór odpowiedniego oprogramowania lub sprzętu, ale zaprojektowanie parametrów testu. Trudno w to uwierzyć, ale najlepsze narzędzie do testów porównawczych znajdziesz nie na stanowisku testowym, lecz w swojej sieci. Przed przystąpieniem do testów, prześledź parametry, korzystając z wbudowanych narzędzi systemu operacyjnego. Jeśli korzystasz z wysokowydajnych aplikacji produkcyjnych, musisz dokładnie poznać ich wymagania.

Kiedy gwałtownie wzrasta liczba operacji we/wy? Kiedy użytkownicy generują raporty? Kiedy wszyscy jednocześnie zapisują dane? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy pobrać dane śledzenia lub skorzystać z wbudowanych narzędzi systemu operacyjnego (Windows Performance Monitor, iostat, htop, raporty wydajności vcenter, nmon), aby sprawdzić, w jaki sposób aplikacja korzysta z dysku fizycznego, CPU/DRAM oraz sieci w czasie, i zidentyfikować „wąskie gardła”, a także opóźnienia odczytu i zapisu.

Pomaga to zrozumieć rodzaje obciążeń, wymagania dotyczące przepustowości oraz okoliczności występowania „wąskich gardeł”. Po zidentyfikowaniu tych punktów odniesienia można zaprojektować odpowiedni test dla swojej organizacji i wybrać odpowiednią platformę oprogramowania do przeprowadzenia pomiarów.

Przeglądając popularne recenzje prasowe, można stwierdzić, że jeśli chodzi o oprogramowanie testowe, zasadniczo wykorzystywane są trzy główne rozwiązania: Crystal Disk, IOMeter i ATTO. Większość testów oferowanych przez te narzędzia, dotyczy jednak dysków klasy konsumenckiej, które nie będą podlegać takim samym obciążeniom, jak urządzenia klasy korporacyjnej.

Kompleksowe testy rozwiązań korporacyjnych powinny rozpoczynać się od użycia oprogramowania o nazwie fio. Ta platforma typu open source umożliwia testowanie IOPS pod kątem rzeczywistej wydajności, losowych operacji odczytu i zapisu oraz parametrów opóźnienia. Testy te można w dużym stopniu dostosować do aplikacji i pozwalają one uwzględnić różne rodzaje operacji we/wy, rozmiary bloków lub ilości danych, głębokości kolejki operacji we/wy, pliki docelowe i procesy jednoczesne. Nie jest to jedyne narzędzie, którego należy użyć, ale to jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań – doskonałe na początek serii testów.

Istotną kwestią przy wyborze dysku SSD do centrum danych jest świadomość, że wybór nie dotyczy jednego dysku, lecz setek, a może nawet tysięcy urządzeń. Muszą one być trwałe, objęte pomocą techniczną producenta i charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością dla danego zastosowania.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły