Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Inżynier i technik patrzący na laptop w serwerowni

Ile zapisów dysku dziennie (DWPD) faktycznie potrzebujesz?

Dla tych, którzy zarządzają magazynowaniem danych na serwerach, wartość DWPD (liczba zapisów dysku dziennie) stała się kluczowym wskaźnikiem dla określania trwałości i wydajności dysków półprzewodnikowych (SSD). Ponieważ organizacje w coraz większym stopniu polegają na dyskach SSD, aby zapewnić szybszy dostęp do danych i lepszą responsywność systemów, zrozumienie znaczenia wartości DWPD nabiera kluczowego znaczenia. W tym artykule wyjaśniamy istotę wartości DWPD, aby pomóc użytkownikom określić, jakie są ich rzeczywiste potrzeby.

Wytrzymałość

Czym jest liczba zapisów dysku dziennie (DWPD)? Jest to miara wytrzymałości dysku SSD, wskazująca, ile razy dziennie można zapisać całą pojemność dysku w okresie gwarancyjnym. Zasadniczo określa ona ilościowo zdolność dysku do wytrzymania operacji zapisu danych bez wystąpienia awarii. Wartość DWPD jest kluczowym wskaźnikiem powalającym określić przydatność dysku SSD do wybranych zastosowań lub aplikacji, szczególnie w środowiskach korporacyjnych, w których często występują duże obciążenia związane z odczytem i zapisem.

Obliczanie wymagań dotyczących DWPD

Aby określić, jaka wartość DWPD jest naprawdę potrzebna, należy ocenić przewidywane obciążenie dysku i wzorce zapisu danych aplikacji lub systemu. W większości zastosowań konsumenckich komputerów stacjonarnych i laptopów, związanych z graniem w gry, konsumpcją treści, użytkowaniem w firmie i ogólnymi potrzebami obliczeniowymi, zwykle wystarczają dyski SSD o niższych wartościach DWPD.

Jednak w środowiskach korporacyjnych, szczególnie tych związanych z obsługą baz danych, wirtualizacją i tworzeniem treści, niezbędne mogą być wyższe wartości DWPD niż w zastosowaniach konsumenckich. Dlatego przy obliczaniu wymagań dotyczących wartości DWPD należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

Charakterystyka obciążenia:
określenie rodzaju obciążenia danymi. Czy zastosowanie wymaga intensywnego odczytu, intensywnego zapisu, czy też zrównoważonego połączenia obu z nich? Należy przeanalizować także wzorce we/wy w danym zastosowaniu, aby poznać liczbę operacji zapisu.

Wymagania zastosowania:
różne zastosowania mają różne wymagania dotyczące pamięci masowej. Na przykład serwery obsługujące bazy danych często wymagają wyższej wartości DWPD ze względu na częste operacje zapisu.

Pojemność pamięci masowej:
dyski SSD o większej pojemności oferują zwykle wyższy poziom wytrzymałości i mogą zapewnić większą elastyczność dzięki wykorzystaniu macierzy RAID. Należy ocenić swoje potrzeby i wybrać dyski odpowiadające rzeczywistym wymaganiom dotyczącym pojemności.

Okres gwarancji:
wartość DWPD oblicza się w odniesieniu do okresu gwarancji na dysk. Oceniając swoje wymagania, należy wziąć pod uwagę długość gwarancji.

Czy naprawdę potrzebuję wysokiej wartości DWPD?

Wykres – struktura DWPD dla dysków SSD SATA klasy korporacyjnej

W przypadku dysków SSD klasy korporacyjnej wielu użytkowników wybiera większe wartości DWPD, nie zastanawiając się tak naprawdę, czego potrzebuje. Tymczasem w trudniejszych ekonomicznie czasach zrozumienie rzeczywistych potrzeb i zakup odpowiedniego sprzętu jest kluczem do zapewnienia właściwej równowagi między kosztami, wydajnością i trwałością.

Dla wielu użytkowników planujących zakup dysków SSD z interfejsem SATA – niezależnie od tego, czy chodzi o modernizację dotychczasowych nośników SSD, czy odejście od dysków twardych – kluczowe pytanie brzmi: czy potrzebuję więcej niż 1 DWPD?

Być może nie. Potwierdza to najnowszy raport Forward Insights, prezentujący aktualną strukturę dysków SATA klasy korporacyjnej i wartości DWPD. Wynika z niego, że większość centrów danych i przedsiębiorstw (82,3%) wykorzystujących w swoich serwerach dyski SATA osiąga dobre wyniki, używając dysków, dla których faktyczna wartość DWPD wynosi mniej niż 1.

Znalezienie właściwej równowagi

Przy wyborze dysku SSD z odpowiednią wartością DWPD kluczowe znaczenie ma zrównoważenie wydajności, kosztów i wytrzymałości. Chociaż wyższe wartości DWPD zapewniają większą trwałość, często wiąże się to z wyższą ceną. Istotne jest znalezienie równowagi odpowiadającej potrzebom zastosowania, bez nadmiernych wydatków na to, co można uznać za niepotrzebne.

Ponadto postępy w technologii dysków SSD, takie jak zastosowanie algorytmów równoważenia zużycia, przyczyniają się do wydłużenia żywotności dysków SSD. Rozwiązania te pomagają równomiernie rozkładać cykle zapisu i kasowania na dysku, aby zminimalizować ryzyko przedwczesnego zużycia.

Przykładem może być dysk SSD Kingston DC600M – najnowocześniejszy dysk czwartej generacji SSD SATA 3.0, 6Gb/s dla centrów danych, wykorzystujący pamięć 3D TLC NAND i specjalnie zaprojektowany do obciążeń „mieszanych”. Dysk DC600M, przystosowany do montażu w serwerach stelażowych o dużej wydajności, ma wbudowane zabezpieczenie na wypadek utraty zasilania (PLP) w postaci specjalnych kondensatorów, które magazynując energię, minimalizują ryzyko utraty danych w przypadku nieoczekiwanej awarii zasilania i umożliwiają ponowną inicjalizację przy kolejnym uruchomieniu systemu.

Dysk DC600M, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu stabilnych parametrów opóźnień i IOPS na potrzeby integratorów systemów, firm korzystających z lokalnych serwerów, hiperskalowych centrów danych i dostawców usług w chmurze, jest dostępny w wersjach o pojemności od 480GB do 7680GB, dostosowanych do różnorodnych wymagań przechowywania danych, a także objęty 5-letnią gwarancją.

Podsumowanie

Liczba zapisów dysku dziennie (DWPD) to kluczowy wskaźnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD klasy korporacyjnej, aby odpowiadał on określonym potrzebom przechowywania danych. Staranie oceniając obciążenie, analizując wzorce we/wy i biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak pojemność i gwarancja, można określić optymalną wartość DWPD dla danego zastosowania.

Nasz zespół działający w ramach programu Zapytaj eksperta chętnie odpowie na Twoje pytania i udzieli wskazówek, dzięki którym łatwiej osiągniesz swoje cele. Zapewnienie odpowiedniej równowagi nie tylko zagwarantuje niezawodne działanie dysku SSD, ale pozwoli także wdrożyć ekonomiczne rozwiązanie dostosowane do Twoich wymagań.

#KingstonIsWithYou

Zapytaj eksperta

Zapytaj eksperta Serwerowe dyski SSD

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać cele bezpieczeństwa swojego projektu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.

Zapytaj eksperta

Powiązane artykuły