Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Ekranında performans etiketiyle birlikte Yüksek gösteren bir kadran görüntüsü bulunan bir dizüstü bilgisayar

Daha iyi performans için bilgisayarınızı optimize etmek

Bilgisayarınızı ister iş, ister oyun ya da kişisel amaçlı kullanıyor olun, daha iyi performans için sık sık optimize etmeniz önemlidir. Yavaş ve verimsiz bilgisayarlar üretkenliğin azalmasına ve sinir bozukluğuna neden olabilir. Neyse ki bilgisayarınızı optimize etmenin çeşitli yolları var. Bu yazıda, bilgisayarınızda yapabileceğiniz bazı yükseltmelerin yanı sıra bilgisayarınızın genel performansını artırabilecek diğer ipuçlarını ve püf noktalarını inceleyeceğiz.

1. Bir SSD'ye yükseltin

Bilgisayarınızda yapabileceğiniz en dikkate değer yükseltmelerden biri SSD'ye (katı hal sürücüsü) yükseltmektir. SSD'ler geleneksel sabit disklerden daha hızlı ve daha güvenilir olmalarının yanı sıra bilgisayarınızın performansını hemen artırabilirler. Bir SSD'ye yükselttiğinizde işletim sisteminiz daha hızlı yüklenecek, programlar daha hızlı açılacak ve dosya aktarımları çok daha hızlı olacaktır. Bir SSD, bilgisayarınızın açılma ve kapanma süresini de kısaltabilir. Bir SSD'ye yükselttikten sonra, bilgisayarınızın genel performansında ve kullanıcı deneyiminde önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. Halihazırda bir SSD kullanıyorsanız, performansın devam etmesini sağlamak için SSD'nin sağlığını izlediğinizden emin olun veya daha da yüksek bir performans için bir NVMe SSD'ye yükseltmeyi değerlendirin. Kılavuzlarımıza bakın: dahili bir 2,5" SSD'nin takılması ya da bir M.2 SSD'nin takılması.

2. RAM'i artırın

Birden fazla program çalıştırıyorsanız veya oyun oynamak ya da video düzenlemek gibi yoğun bellek gerektiren görevler yapıyorsanız, daha fazla RAM'e (Rastgele Erişim Belleği) sahip olmak performansı önemli ölçüde artırabilir. RAM'inizi yükseltmek sistem yavaşlamalarının azaltılmasına ve genel performansın artırılmasına yardımcı olabilir. RAM'inizi yükseltmeden önce sisteminizle uyumlu olduğundan emin olmak için her zaman anakartınızın özelliklerine bakın. Çoğu bellek üreticisi, bilgisayarınızın hangi RAM türünü desteklediğini gösteren yapılandırma araçları sunmaktadır. RAM'inizi yükseltme konusunda yardım almak için adım adım kılavuzlarımıza bakın: dizüstü bilgisayara bellek takma ya da masaüstü bilgisayara bellek takma.

3. Gereksiz programları ve dosyaları kaldırın

Bilgisayarınızı optimize etmek için basit bir ipucu, değerli veri saklama alanını kaplayan ve muhtemelen sisteminizi yavaşlatan gereksiz programları ve videolar gibi büyük dosyaları kaldırmaktır. İhtiyacınız olması durumunda ulaşmak için bunları Kington XS2000 SSD gibi başka bir sürücüye yedekleyebilirsiniz. Ardından, ana sürücüden bunları çöp kutusuna/geri dönüşüm kutusuna gönderin ve gerçekten disk alanı boşaltmak için çöp kutusunu boşalttığınızdan emin olun. Buna ek olarak, sisteminizde biriken geçici ve gereksiz dosyaları da düzenli olarak temizlemelisiniz. Bunların her ikisi de daha çabuk tepki veren ve daha iyi performans gösteren bir bilgisayara ulaşmanın temel ama etkili yöntemleridir.

4. Sisteminizi güncel tutun

İşletim sisteminizi ve sürücülerinizi düzenli olarak güncellemek, bilgisayar performansını optimize etmenin harika bir yoludur. Microsoft ve Apple tarafından sağlananlar gibi işletim sistemi güncellemeleri genellikle hata düzeltmeleri, güvenlik iyileştirmeleri ve kararlılığı ve performansı artırabilecek yeni özellikler içerir. Sürücü güncellemeleri en yeni donanım ve yazılımlarla uyumluluk sağlayarak daha iyi performans sunar. Olası yavaşlamaları önlemek için bilgisayarı kullanmadığınız zamanlar için düzenli taramalar ve güncellemeler planlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki mevcut güncellemeleri düzenli olarak kontrol edip yüklediğinizden emin olun ve en son sürücüleri aramak için cihazınızın üreticisinin web sitesine gidin.

5. Açılışta başlatılan programları sınırlandırın

Bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak başlayan programların sayısını sınırlandırmak performansı önemli ölçüde artırabilir. Bazı programlar gerekli olsa da bazılarının hemen başlatılması gerekmeyebilir. Açılışta başlatılan gereksiz programlarını devre dışı bırakmak bilgisayarınızın açılma süresini kısaltır ve genel performansını artırır. Ayrıntılar için Windows 10'u hızlandırma ile ilgili yazımızdaki 3. maddeye bakın.

6. Hız aşırtma (Overclocking)

Bilgisayarınızdan ekstra performans elde etmek istiyorsanız, hız aşırtma uygun bir seçenek olabilir. Hız aşırtma, daha yüksek performans elde etmek için CPU gibi belirli donanım bileşenlerinin fabrikada ayarlanan hız sınırlarının ötesine geçirilmeye çalışılmasıdır. Ancak, bu sadece doğru bir araştırma yapılarak ve konuyu tam anlayarak yapılmalıdır. Çoğu insan için, yukarıda belirtilen ipuçlarıyla elde edilen performans kazanımları, bilgisayar performansında dikkate değer bir artış için yeterli olacaktır. Bilgisayarınızda hız aşırtma yapma ve Hız aşırtma için doğru bileşenlerin seçilmesi ile ilgili yazılarımıza bakın.

Bunlar, performansı optimize etmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızda yapabileceğiniz en iyi iyileştirmelerden bazılarıdır. Bir SSD'ye yükseltmek ve RAM'i artırmak, bilgisayarın genel hızını ve performansını artırabilecek önemli donanım yükseltmeleridir. Ayrıca, gereksiz programları kaldırmak gibi diğer ipuçlarını uygulamak, sorunsuz ve optimize edilmiş bir bilgisayar elde etmenize katkıda bulunacaktır. Bilgisayarınızı optimize etmek için zaman ve çaba harcamak, en yüksek performansı koruyarak uzun vadeli faydalar sağlayacak değerli bir yatırımdır.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar