Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

bir mühendis ve bir teknisyen sunucu odasında yükseltmeler hakkında konuşuyor

Daha azla daha fazlası: Yükseltmeler, günümüzün ekonomik ortamında neden önemlidir?

#KingstonCognate, Rob May’i sunar

Rob May’in fotoğrafı

Rob May, ramsac'ın kurucusu ve Genel Müdürüdür. Teknoloji ve Siber güvenlik hizmetleri/desteği sunmak için 100'den fazla danışmandan oluşan bir ekiple birlikte çalışmaktadır (ve bunu 30 yılı aşkın süredir yapmaktadır).

Rob, Institute of Directors’ın Siber Güvenlik konusunda Birleşik Krallık’taki elçisidir ve Siber Güvenlik Eğitimli Liderler/Otoriteler alanındaki küresel sıralamada 5. sırada gösterilmektedir. Cyber Resilience Centre for the South East’in, Danışmanlar Kurulundadır ve endüstri, akademi ve yasa uygulama alanlarında çalışmaktadır. Kendisi aynı zamanda bir yazar, bir düşünce lideri ve ödüllü bir uluslararası konuşmacıdır.

Birçok kuruluş için bu yıl, pandemi döneminde satın alınan çok sayıda bilgi işlem ekipmanını değiştirmenin planlanacağı bir yıl olacak. Covid kapanma dönemi, donanım alımları için ilginç bir dönemdi. Aşırı talepler ve stok yetersizlikleri, bazı kişilerin normal özelliklerin altında, bazılarının ise istediklerinin üstünde ekipmanlara sahip olmasına neden oldu. Bu senaryoların her ikisi de sonraki adımlarla ilgili kararları etkiler. Birçok durumda yeni ekipman gerçekten de uygundur (ele alacağımız birçok nedenden dolayı), ancak yükseltmenin de akıllıca olduğu birçok senaryo da vardır (eşit derecede inceleyeceğiz).

Bence, yükseltmelerde uzun süredir sektör lideri, Kingston Technology'dir. Kısa süre önce tam da bu konuyu ele alan etkinliklerinden birine katıldım. Burada bir dizi soru soruldu. Bu yazının amacı, konuyla ilgili düşüncelerinize yardımcı olmak için cevapları paylaşmaktır.

2020'de sunucuların, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların toplu olarak kullanıma girmesiyle birlikte, kuruluşlar için yükseltme zamanı geldi mi?

Görüşlerden biri, artan iş ve yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak her koşulda yükseltme yapılmasıydı. Mevcut destek ve bakım sözleşmelerinin süresi dolmadıkça yeni donanım alımlarının gerekliliğini doğrulamak zordur. Kingston bellek ve veri depolama cihazlarının eklenmesi, daha yüksek işlem hızları sağlayarak yükleme süresini azaltır, üretkenliği ve verimliliği artırır.

Objektif olmak gerekirse, birçok durum için cevap evettir. Ancak kuruluşun ve kullanıcılarının performans gereksinimlerini dikkate almak önemlidir. Hangi uygulamalar kullanılıyor ve yükseltilmiş ekipmanla daha iyi mi çalışacaklar? Eski donanımlar muhtemelen artık üreticiler tarafından desteklenmemektedir ve bu da işi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, kuruluşlar yükseltme yaparak kesinti süresini en aza indirebilir ve sistem güvenilirliğini en üst düzeye çıkarabilir.

Bu gerçekten de kuruluşa ve kuruluşun bütçe ve kullanım ömrü açısından ihtiyaçlarına bağlıdır. Mevcut donanım performansı azaltabilir ve yükseltmeler bu sorunu çözebilir. Siber tehditlerin gelişimi değerlendirildiğinde ise daha yeni donanımlar güvenliği artırabilir ve bu durum yükseltme kararını destekleyebilir. Teknolojik donanımları yükseltmek, kuruluşların ek yatırım yapmadan gelecekteki büyüme ve ölçeklenebilirlik için plan yapmalarını sağlar.

Covid'in yayılma hızı, Mart 2020'deki kapanmalar ve devam eden izolasyon ve karantina ihtiyacı, birçok kuruluşun büyük ölçüde statik ve ofis tabanlı bir iş gücünden tamamen mobil ve ev tabanlı bir iş gücüne çok hızlı bir şekilde geçmesini gerektirdi. Kullanıcılara vermek için genellikle standart olmayan donanımlara kaldılar. Bunlar arasında daha fazla DRAM veya daha hızlı SSD'lerle daha iyi çalışacak birçok makine yer alıyordu.

Kuruluşların teknolojik ihtiyaçlarını değerlendirmeye devam etmeleri ve altyapılarında düzenli yükseltmeler için planlama yapmaları çok önemlidir. Düzenli değerlendirme, kuruluşun verimliliğini, performansını artırmak ve güvenlik gereksinimlerini desteklemek ve ölçeklendirmek için iyileştirilmesi gereken alanların belirlenmesine ve yeni teknolojilerden yararlanılmasına yardımcı olacaktır.

Yükseltme ve yamaları uygulama genellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Ancak bu, maliyet açısından dengeli olmalıdır. Eski sistemler üretkenliği/verimliliği etkileyebilir ve siber güvenlik riskleri yaratabilir. Ya da yapay zeka veya binlerce 5G uç noktasıyla gerçek zamanlı etkileşimler gibi yeni bilgi işlem gereksinimleri nedeniyle yükseltme yapabilirsiniz.

Peki, kuruluşları mevcut BT altyapılarını yükseltmeye yönelten etkenler nelerdir?

Kuruluşlar, teknoloji ve güvenliğe ayak uydurma konusunda daha verimli hale geliyor. İşletim Sistemlerindeki değişiklikler ve "desteklenebilir ömrünün sonuna" gelen sürümler değişimi zorunlu kılmaktadır. Firmalar, pandemi sırasında uzaktan çalışma konusunda yaşanan acelenin sonrasında, hatalarını değerlendirme ve modern uygulama ve sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak için uzun vadeli ihtiyaçlarını değerlendirme şansı buldu. Düzenlemeler ve gelişen güvenlik standartları, siber yeteneklerin artırılması ve buna bağlı olarak BT altyapısından daha iyi performans alınması ihtiyacını doğurmaktadır.

Kuruluşları mevcut BT altyapılarını yükseltmeye yönelten diğer etkenler şunlardır:

 • Daha iyi performans
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi
 • Teknoloji ürünlerinin eskimesi
 • İşlerin büyümesi
 • Güvenlik ve uyumluluk
 • Sanallaştırma ve bulut bilişim
 • Maliyet tasarrufları ve optimizasyon
 • Çeviklik
 • Dijital dönüşüm

Yükseltmeler, kurumların cihazlarının kullanım ömrünü uzatma konusunda olanakları görmesini nasıl sağladı?

Kuruluşlar, sistemlerin tamamını değiştirmenin çevresel etkisinin farkına giderek daha fazla varıyor ve bunun yerine gerektiğinde DRAM ve SSD gibi belirli bileşenleri yükseltmeyi tercih ediyor. Uzun kullanım ömrünü sağlamak, pandeminin uzaktan çalışma telaşı sırasında gözden kaçmış olabilecek türden uzun vadeli bir planlama gerektiriyor. Kuruluşlar, sistemlerin tümünü değiştirmek yerine yükseltme yoluyla cihazların kullanım ömrünü uzatarak teknoloji yenileme döngülerini 3-5 yıla kadar uzatabilirler.

Geleneksel olarak birçok şirket bilgisayar, sunucu, akıllı telefon veya diğer teknolojik cihazlar gibi ekipmanlarını düzenli olarak değiştirme eğilimindeydi. Yükseltme, birçok kuruluşun mevcut yatırımlarından daha fazla değer elde etmesine ve onların kullanım ömrünü uzatmasına yardımcı oldu. Birçok ekipman, donanım ve yazılım geliştirmeleriyle eski olmasına rağmen daha gelişmiş özellikleri destekleyebilir.

Son 3 yılda kuruluşlar, önce kapanmalarda çalışmayı sağlamak, ardından enerji krizi ve birçok emtianın devam eden yüksek maliyeti gibi muazzam maliyet artışlarıyla başa çıkmak zorunda kaldı. Yükseltmeler, mevcut sistemlerden yararlanma ve çok ihtiyaç duyulan şekilde bütçeden tasarruf etme ile sürdürülebilirlik avantajları sunmaktadır.

Mevcut donanımların yükseltilmesi, gelişmekte ve olgunlaşmakta olan teknolojilerin büyümesine ayak uydurabilir mi?

Kingston DC600M SSD'yi bir sunucu rafına takan bir el

Bu konu kullanım durumuna bağlıdır. Geliriniz teknoloji dönüşümlerine bağlı değilse, evet. Ancak Nesnelerin İnterneti (IoT) ve diğer gelişmelerdeki artışla birlikte kuruluşlar yeni donanımlara veya ölçeklenebilir Bulut çözümlerine yatırım yapmayı değerlendirebilir. Ayrıca, kuruluşlar yeni teknolojileri kullanıma aldıkça ve operasyonlarını ölçeklendirdikçe, artan iş yüklerini ve veri hacmini kaldırabilecek donanıma sahip olmak çok önemlidir.

Sonuçta bu, dengeyi doğru kurmak ve altyapı ve uygulamalardan sonuna kadar yararlanmayla ilgilidir. Kuruluşlar, donanımlarını güncel tutarak yeni teknolojileri kucaklayabilir, potansiyellerinin tamamını ortaya çıkarabilir ve bu dijital ortamda rekabetçi kalabilirler.

Bazıları, yalnızca birden fazla yükseltme (bellek, CPU ve depolama) gerekli olduğunda, gereken işçilik nedeniyle uygun maliyetli olması dolayısıyla yükseltmenin mantıklı olduğu, aksi takdirde makineyi değiştirmenin daha uygun maliyetli olabileceği görüşündedir. Bu gerçekten de yükseltme yolculuğundaki konumunuza bağlıdır.

Bulut, sanallaştırma ve ayırma (konteynarizasyon) gibi modern mimarilere sahip yükseltilmiş altyapı, yapay zeka (AI), otomasyon, uç bilişim vb. gibi yeni teknolojileri destekleyebilir. Yükseltmeler, iş süreçlerini iyileştirmek için yeni veri platformlarıyla entegrasyona da olanak tanımaktadır.

Teknoloji daha önce görmediğimiz bir hızda ilerliyor. Uyumluluk bir engelleyici bir nokta olacaktır ancak NVMe SSD'ler gibi ürünlerle performansı artırma fırsatı, mimariyi optimize etmek için birçok avantaj sağlamaktadır.

Yükseltmenin her zaman yeterli olmadığını, bir şey eski platformlarda çalışmayacağı için yeni teknolojilerin gerekebileceğini unutmayın. "Kullanım ömrünün sonu"na gelmiş bir İşletim Sistemi büyük bir siber güvenlik riskidir ve hareketli parçalara sahip eski sunucu sabit diskleri ve eski yazılımlar, artık kullanımdan kaldırılması gereken bir noktaya ulaşmıştır!

Peki ya yeni nesil platformlar? Organizasyon bugün değiştirme yapmalı mı?

Kuruluşların, uzun vadeli stratejilerinin bir parçası olarak mevcut operasyonların kesintiye uğramamasını sağlamak için öncelikle mevcut donanım ile yeni nesil platformlar arasındaki uyumluluk ve entegrasyon zorluklarını belirlemeleri gerekir. Rekabet, şirket performansını artırır ve gelirin yükseltilmesi pazar payını artırabilir.

Yeni nesil platformlar, teknolojilerin ve iş uygulamalarının evriminde önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar, yapay zeka, makine öğrenimi, bulut bilişim ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojik gelişmelerden yararlanmak üzere tasarlanmışlardır.

Bazı kuruluşlar için eski sistemlerin hemen değiştirilmesi, bütçe kısıtlamaları veya birbiriyle rekabet halindeki öncelikler nedeniyle mümkün olmayabilir. Burada kademeli bir yükseltme yaklaşımı uygundur:

 1. Güvenlik, uyumluluk veya performans açısından kritik bileşenlerin değiştirilmesi
 2. Yeni platformlara belirli sistemler veya işlevlerle başlayarak kademeli olarak geçme
 3. Mevcut sistemlerle uyumluluk sağlayan teknolojilere yükseltme
 4. Altyapı ve yazılımı tamamen yenilemek için 3–5 yıllık bir yol haritası planlama

Kuruluşların sürekli olarak geleceğe bakması, ileride neler olacağını anlaması ve planlama yapması gerekir. Artık yoğun işlem gücü, depolama ve bağlantı gerektiren videoları daha fazla kullanıyoruz. Yapay zekanın daha fazla kullanılması da kaçınılmaz.

Kingston, altyapılarını yükseltmek isteyenlere nasıl destek olabilir?

Kingston Technology, altyapılarını yükseltmek isteyen kuruluşları desteklemektedir. Bu amaçla, mevcut donanımın performansını en üst düzeye çıkarmak ve cihazların ömrünü uzatmak için yüksek performanslı bellek ve depolama çözümleri sunmaktadır. Bununla birlikte rehberlikleri ve iş ortaklıkları kuruluşların en iyi çözümleri bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Yükseltme veya gelecekle uyumlu tüm planlarda güvenliğin göz önünde bulundurulması gerekir. Bazen eski satın almaları bunu göz önünde bulundurarak gözden geçirmeniz ve önceki hataları düzeltmeniz gerekir. Kingston, bellek ve veri saklama alanında geniş bir uzmanlığa sahiptir ve kuruluşların yükseltme ihtiyaçlarına yardımcı olmak için bu bilgilerini sunmaya her zaman hazırdır.

Kingston, PC'ler ve sunucular için SSD'ler ve DRAM gibi yüksek performanslı, kaliteli ve güvenilir bileşenlerle yükseltmeleri destekleyebilir. Veri merkezi ve sunucular için depolama çözümleri sunabilir. Ve geleceğe dönük altyapı için en iyi yapılandırmalar ve mimariler konusunda yol gösterebilir.

Kingston'ın ürünleri, yükseltme amaçlı ürün satın alırken benim için her zaman ilk tercih olmuştur. Satış desteği ve satış sonrası servis desteği harika! Fiyat noktası iyi, performans mükemmel ve çalışanlar gerçekten çok iyi!

Dengeyi sağlamak: Değişen iş ortamında teknolojik altyapıyı yükseltmek

Pandemi sonrası sürekli değişen bir ekonomik ortama sahip bir iş dünyasında faaliyet gösteriyoruz. Teknolojideki ilerlemeler ve üretkenlik ihtiyacı dijital dönüşümü desteklemektedir ve bu nedenle mevcut teknolojik altyapıların yükseltilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Yükseltmenin maliyetleri ve faydaları arasında denge sağlanması önemlidir. Donanım ve yazılımdaki iyileştirmelerin uygulamaya alınması bir kuruluşun verimliliğini, güvenliğini ve üretkenliğini artırabilir. Ancak yükseltme her zaman en iyi çözüm değildir, birçok durumda mevcut yatırımların ömrünü uzatmak, performansı optimize etmek ve güvenlik protokollerini güçlendirmek için uygun bir yol sunar. Mevcut altyapı genellikle teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için yükseltilebilirken, bulut bilişim ve yapay zeka gibi daha yeni sistem ve teknolojilerin daha fazla fayda sağlayacağı durumlar olacaktır.

Bu nedenle, herhangi bir kuruluşun mevcut teknolojik yeteneklerinin ve gelecekteki ihtiyaçlarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi, sistemlerin yükseltilmesi ve değiştirilmesi arasındaki dengeye karar vermede çok önemlidir.

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Yazılar